Kwiecień 2015

W 2013 r. „Forbes” umieścił Stambuł na 2. miejscu w rankingu najszybciej rozwijających się megamiast, a w ubiegłym roku zajął on 15. miejsce w rankingu miast wschodzących, opracowanym przez firmę konsultingową AT Kearney. Znalazł się on także na liście 25 miast o „globalnej atrakcyjności” w rankingu Global Cities Investment Monitor, prowadzonym przez firmę doradczą KPMG. Za jego główne atuty uznano przyjazne warunki dla nowych firm oraz ogromny potencjał w dziedzinie inwestycji typu greenfield.

Turcja, ze średnią stopą wzrostu rzędu 5 proc. w ostatniej dekadzie, jest najszybciej rozwijającym się rynkiem wśród państw europejskich i członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. OECD przewiduje, że do 2017 r. kraj ten stanie się trzecią najszybciej rozwijającą gospodarką po chińskiej i hinduskiej, a wkrótce potem prześcignie również Indie.

Kolejnym atutem Turcji są jej młodzi obywatele. Na 76 mln mieszkańców (z których połowa nie ukończyła 30 lat) aż 28 mln to osoby w wieku produkcyjnym. Turcja szczyci się także największym odsetkiem młodych mieszkańców i czwartą największą populacją siły roboczej w porównaniu do krajów UE, choć sama członkiem Unii nie jest. Sektor MICE ma się tu również świetnie. Według danych organizacji International Congress and Convention Association za rok 2013 Stambuł zajmuje obecnie 8. miejsce na świecie pod względem liczby organizowanych wydarzeń.

Zachęcam do lektury artykułu o przemianach, jakie zachodzą w Turcji i jej stolicy – mieście położonym pomiędzy Europą i Azją, które w dawnych czasach było stolicą trzech epokowych cesarstw: rzymskiego, bizantyjskiego i otomańskiego.

                                          Pobierz wydanie w pliku PDF

okladka 04 15