Sierpień 2017

Bez względu na to, o jakiej porze dnia przylatuje się do Hongkongu, panorama miasta, która się nagle przed nami odsłania, robi duże wrażenie. I nic dziwnego, bo horyzont stanowią jedne z najwyższych budynków świata, które z powodzeniem mogą konkurować z drapaczami chmur na Manhattanie.

Dzisiejszy Hongkong jest mieszanką egzotycznej Azji i brytyjskiej tradycji, solidnie ugruntowanej przez 156 lat, kiedy to w 1842 roku Anglia przejęła miasto po zakończeniu pierwszej wojny opiumowej i administrowała aż do 1997 roku. Kiedy Hongkong powrócił do Chin w 1997 roku, rząd chiński nadał mu status Specjalnego Regionu Administracyjnego, gwarantując w ten sposób utrzymanie na jego terytorium przez następne 50 lat ustroju kapitalistycznego i specjalnego systemu socjalnego. Angielski pozostał językiem urzędowym, a dolar hongkoński oficjalną walutą. Co istotne – przejęcie Hongkongu przez Chiny nie zatrzymało dynamicznego rozwoju miasta. Warto wiedzieć, że produkt narodowy brutto (PKB) przypadający na jednego mieszkańca wynosi 25 600-25 800 dolarów, współczynnik bezrobocia nie przekracza 5,2 procent, a indywidualny podatek dochodowy osiąga maksymalnie 16 procent całkowitego dochodu. Hongkong wciąż uchodzi za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc w Azji i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu pod względem IQ mieszkańców – średnia wynosi 107!

Zapraszam do lektury naszego tematu z okładki, który – mam nadzieję – stanie się inspiracją do podróży, a może nawet skłoni do inwestowania w tym fascynującym mieście, jakim jest współczesny Hongkong.

 

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf