Listopad 2014

Miliony ludzi na świecie uskarżają się na bezsenność. Przypadłość ta dotyka także podróżujących biznesmenów, którzy w ciągu kilkunastu godzin zmieniają strefy czasowe i kontynenty. Któż z nas nie obudził się w środku nocy w hotelowym pokoju z uczuciem niepokoju, gotowy do działań, podczas gdy za oknem panowała parna azjatycka noc...

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Surrey wykazały, że rozregulowany zegar biologiczny ma negatywny wpływ na ponad 700 genów, zakłócając wiele procesów metabolicznych łącznie ze zdolnością komórek do regeneracji i sposobem reakcji organizmu na stres. To wyjaśnia, dlaczego – według badań Centrum Medycyny Snu na Uniwersytecie Waszyngtońskim – regularne zaburzenia snu zwiększają ryzyko depresji, zachorowania na raka i choroby serca. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli, że osoby, u których zredukowano sen do czterech godzin dziennie, już po paru dniach zaczęły mieć problem z przetwarzaniem glukozy, tak jak dzieje się to we wczesnym stadium cukrzycy. Częste podróże mogą wywoływać zaburzenia dwóch ważnych elementów cyklu snu – tzw. homeostazy snu, dzięki której odczuwamy senność, oraz zegara biologicznego, czyli rytmu okołodobowego.

Na szczęście są sposoby na bezsenność. Zachęcam do lektury naszego tematu z okładki, w którym piszemy o coraz lepszych łóżkach hotelowych, poduszkach na zamówienie, specjalnych dietach oraz gadżetach, które ułatwią nam relaks w podróży. Życzę udanej lektury, a potem – spokojnych snów!

POBIERZ CAŁE WYDANIE W PLIKU PDF>>

I_okladka_01