Listopad 2016

Sztokholm to niewątpliwie miasto przyszłości. W ubiegłym roku uplasował się na trzecim miejscu – za Londynem i Amsterdamem – w rankingu European Digital City Index, który ocenia warunki rozwoju dla firm z branży cyfrowej w największych europejskich miastach. Przez krótki czas w stolicy Szwecji mieściło się także najwięcej na świecie tzw. jednorożców, czyli start-upów wartych co najmniej miliard dolarów. To nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę fakt, że Sztokholm ma zaledwie milion mieszkańców.

Biura nowo powstających firm mieszczą się w centrum miasta, ale giganci, tacy jak Intel, Oracle, Sun Microsystems oraz Huawei, upodobali sobie dzielnicę Kista. Znajduje się tu również siedziba szwedzkiego giganta branży telekomunikacyjnej firmy Ericsson – jednej z matek telefonii komórkowej 3G. W 2018 roku Sztokholm będzie pierwszym
z dwóch miast na świecie – wraz z Tallinem w Estonii, w których zostanie udostępniona najnowocześniejsza sieć 5G.

Strategia rady miejskiej stolicy, zatytułowana „Vision 2040”, zakłada, że za nieco ponad dwie dekady Sztokholm będzie „najlepiej skomunikowanym miastem świata”.
Kilka miesięcy temu w tutejszym parku technologicznym uruchomiono platformę doświadczalną Urban ICT Arena, gdzie testuje się nowatorskie projekty, takie jak rower Not Boring 5G Bike, będący przykładem kreatywnego podejścia do tzw. Internetu rzeczy.
Zapraszam do lektury naszego tematu z okładki – fascynującego opisu możliwości tego wyjątkowego miasta.

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf