Luty 2017

Z czym kojarzy nam się Kuba? Dźwięk bębnów conga do późnej nocy, kolorowe samochody z lat 50. ubiegłego wieku, słodki rum, aromat ręcznie zwijanych cygar, tętniące życiem nocne kluby, taniec na ulicy i uczuciowi, otwarci Kubańczycy. Ale ta tropikalna wyspa ma również swoją drugą, ciemniejszą stronę, której przejawem są: bieda, puste półki sklepowe, upadający system polityczny i rodzący się nowy. Jaki on będzie? Pytanie jest tym bardziej ważne, bo przecież wiadomo, że po śmierci Fidela Castro wyspa w krótkim czasie zmieni swoje oblicze.

Hawana znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, której całkowita powierzchnia wynosi 110 tys. km kw. Choć stolica ma swój własny port, to 45 kilometrów na zachód, w miasteczku Mariel władze budują nowy głębokowodny kompleks portowy. Powstanie tu również specjalna strefa ekonomiczna, do której na początku roku zawitają pierwsze firmy zagraniczne. Szacuje się, że ogółem utworzą one 70 tysięcy nowych miejsc pracy.

Kubę zamieszkuje 11,2 miliona ludzi, w tym 2 miliony w samej Hawanie. W 2013 roku PKB tego kraju wyniósł 77 miliardów dolarów. W 2015 roku wyspa zanotowała czteroprocentowy wzrost gospodarczy, ale prognozy na przyszłość są nieco mniej optymistyczne. Przewiduje się, że w latach 2016-17 wzrost PKB na Kubie gwałtownie spadnie w wyniku mniejszych niż oczekiwano dochodów z eksportu i pomocy
z Wenezueli. Jednak dzięki zacieśnieniu więzi z USA dynamiczny trend wzrostowy może powrócić w latach 2018-21. O prognozach gospodarczych dla Kuby przeczytają Państwo w naszym temacie z okładki. Udanej lektury!

 

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf