Wrzesień 2018

Kuba to jeden z najciekawszych dziś krajów świata, w którym wszystko jest możliwe – zarówno z ekonomicznego, jak i politycznego punktu widzenia. Kilka lat temu dzięki ociepleniu stosunków z USA, do którego przyczynił się prezydent Obama, wyspa stała się popularnym celem wizyt tysięcy Amerykanów.

Jednak ten przelotny romans został szybko storpedowany przez Donalda Trumpa. Nowa administracja Białego Domu zakazała amerykańskim turystom odwiedzającym wyspę korzystania z hoteli będących własnością kubańskiego wojska, co przełożyło się na zastój w branży turystycznej.
W pierwszym kwartale tego roku przemysł turystyczny Kuby odnotował spadek dochodów o niemal 7 procent. Jak by tego było mało, w 2016 roku Amerykanie oskarżyli kubański rząd o zlecenie ataków akustycznych na pracowników ambasady USA, co doprowadziło do wycofania z wyspy 60 procent amerykańskiego personelu dyplomatycznego i wydalenia kubańskich dyplomatów z Waszyngtonu. Ponowne ochłodzenie stosunków między tymi krajami stało się faktem.

W ostatnich latach kraj ucierpiał także na skutek licznych klęsk żywiołowych, takich jak huragan Irma, który jesienią ubiegłego roku uderzył w wyspę, wyrządzając straty rzędu kilkuset milionów dolarów. W tym roku Kubę dotknęły także gwałtowne powodzie, które zniszczyły tysiące domostw. Dlatego cały świat znów spogląda
w stronę Kuby z nadzieją, że gospodarka tego pogrążonego w głębokim marazmie kraju w końcu dostanie swoją szansę. Zapraszam do lektury naszego tematu z okładki, który odsłania kilka tajemnic tej tropikalnej, ale nie rajskiej wyspy.

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf