Dominikana, raj całoroczny

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie wyskoczyć na urlop, gdy w Polsce jesienno-zimowe szarugi, poczytajcie o kilku powodach, dla których warto odwiedzić Dominikanę. Ten fascynujący kraj łączy typową karaibską atmosferę z dobrze działającą infrastrukturą i usługami na wysokim poziomie. Znaleźć tu można nie tylko najpiękniejsze plaże świata i wiecznie zielone parki narodowe, ale też kolonialne zabytki UNESCO.

Kraj wiecznego lata

W Republice Dominikańskiej przez cały rok panuje przyjemny klimat, więc można ją odwiedzić kiedykolwiek. Średnie temperatury przez cały rok wynoszą ok. 27 °C. Najcieplejszy miesiąc to sierpień, wtedy temperatury sięgają nawet 34 °C.

Dostępność cenowa

Według portalu TripAdvisor Republika Dominikańska jest czwartą najtańszą destynacją na Karaibach na urlop rodzinny. Wycieczkę z wylotem z Niemczech można kupić do 4500 PLN. W letnich miesiącach dominikańskie hotele proponują korzystne pakiety. Wybierać można z szerokiej oferty – od tematycznych kurortów, przez luksusowe hotele butikowe, wynajem apartamentów, prywatnych willi, aż po hostele. Trend ostatnich lat to „adults only“ hotele dla dorosłych (16+), które zapewniają całodobowy serwis all-inclusive.

Bogactwo i różnorodność

Republika Dominikańska to idealna destynacja nie tylko dla rodzin, ale także dla aktywnych podróżników indywidualnych i zakochanych par. Pomimo tego, że większość przyjezdnych kieruje się na sławne plaże z białym piaskiem, urlop w tym kraju to nie tylko leniuchowanie nad morzem. Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić któryś z dwunastu parków narodowych, gdzie żyją setki endemicznych rodzajów roślin i zwierząt, pójść na trekking na najwyższy szczyt Karaibów – trzytysięcznik Pico Duarte, wybrać się na wycieczki do wodospadów

Wodospady Damajagua

Raj dla golfistów

Uznawane czasopismo golfowe „The Links“ umieściło Republikę Dominikańską w rankingu „25 najlepszych golfowych wysp“. W kraju znaleźć można ponad 30 pól golfowych, zaprojektowanych przez znanych na całym świecie architektów takich jak Pete Dye, PB Dye, Jack Nicklaus, Robert Trent Jones, Tom Fazio czy Greg Norman. W regionie La Romana na południowo-wschodnim wybrzeżu Republiki Dominikańskiej znajduje się jeden z najwyżej ocenianych golfowych kurortów na świecie – Casa de Campo.
Kolejną ulubiona destynacją Punta Cana jest np. pole Punta Espada, La Cana, Hard Rock Golf Club i Iberostar Bavaro Golf & Club. Świetne zaplecze ma też Playa Grande na wybrzeżu północnym lub Jarabacoa i Constanza, miasta w środkowej części kraju, które otoczone są przez trzytysięczniki.

Iberostate Bavaro Golf Club

Kraina SPA

Unikatowa propozycja Firmy Ocean Adventures o nazwie „Ocean Spa Doctor Fish“ otrzymała od portalu TripAdvisor „Certyfikat Jakości 2014“. Chodzi o pływające SPA na katamaranie, gdzie w ciągu trzech godzin możecie skorzystać z ćwiczeń, lekcji pilates, odstresowujących i relaksujących masaży oraz ryboterapii. Uzdrowiskowy program “Ocean Spa Doctor Fish” to pierwsza i póki co jedyna procedura relaksacyjna tego typu na Karaibach.
Uzdrowiska i wellness centra znaleźć można także w innych regionach turystycznych Republiki Dominikańskiej. Światowy rozgłos zyskało centrum Virginia Spa w Santo Domingo, w Barahonie na południowym-zachodzie kraju bardzo popularny jest hotel butikowy Casa Bonita, a w Cabarete na wybrzeżu północnym Natura Cabana. Oba wspomniane hotele trzymają się zasad turystyki zrównoważonej.

 

Naturalne zjeżdżalnie w tropikalnym lesie

Północne wybrzeże Republiki Dominikańskiej to raj dla miłośników przyrody oraz osób spragnionych przygód. Główną atrakcję regionu – rezerwat przyrody Damajagua – znaleźć można w wiecznie zielonym lesie tropikalnym niedaleko miasta Puerto Plata. Jest to unikatowy system dwudziestu siedmiu wodospadów, z których można zjeżdżać bezpośrednio do odświeżających lagun.
Rezerwat leży 10 km od Puerto Plata i jest uważany za jedną z największych atrakcji regionu. Damajagua to rów tektoniczny, w którym woda wyżłobiła siedmiokilometrowy kanion z wodospadami. W sumie 27 kaskad spada aż z wysokości 11 m do naturalnych jeziorek o głębokości ok. siedmiu metrów.

O Republice Dominikańskiej:

Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku, a gdzie podziwiać można różnorodny krajobraz. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana ma pięć regionów turystycznych: Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio i Punta Cana.

 

Źródło zdjęć: Dominican Tourism Board