Na nartach przez Niemcy

Jest zima i chcesz wybrać się na wypoczynek? Może warto rozważyć wyjazd na narty? Tuż za naszą zachodnią granicą, w Niemczech, znajdziesz wiele terenów narciarskich, gdzie wspaniale spędzisz czas.

W Niemczech działa prawie kilkaset ośrodków narciarskich. Nic dziwnego, bo ukształtowanie powierzchni tego kraju sprzyja uprawianiu sportów zimowych. Na południu, przy granicy z Austrią i Szwajcarią, rozpościerają się Alpy Bawarskie, czyli niemiecka część najwyższego pasma górskiego w Europie. W południowo-zachodniej części kraju, wzdłuż granicy z Francją, rozciąga się masyw Szwarcwaldu. Zaś przy granicy z Czechami i Austrią rozpościera się pasmo Lasu Bawarskiego.

Klimatyczny Las Bawarski

Klimatyczny Las Bawarski

Niemiecka część Lasu Bawarskiego rozpościera się na północ od Dunaju między Ratyzboną (Regensburg) a Pasawą (Passau), a następnie wzdłuż rzeki na długości 150 kilometrów. O tym regionie mówi się, że panuje tu specyficzny mikroklimat, który ma korzystny wpływ na zdrowie. Najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi Lasu Bawarskiego są Hauzenberg, Bischofsmais, Bodenmais oraz Sankt Englmar. Do dyspozycji narciarzy jest w sumie ponad 150 kilometrów tras biegowych o zróżnicowanym stopniu trudności – od łatwych do wymagających bardzo dużych umiejętności.

Las Bawarski to również doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa zjazdowego. Kilka kilometrów od Bodenmais mieści się ośrodek zjazdowy Grosser Arber, gdzie na miłośników biegówek czeka 10 kilometrów tras zjazdowych posiadających homologację FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Na jednej z nich rozgrywane są zawody mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim.

Jeśli przed powrotem do domu będziemy mieli ochotę pozwiedzać, warto zajechać do średniowiecznego miasteczka Rothenburg ob der Tauber, gdzie niejeden dom ma kilkaset lat. Atrakcjami miasta są również Muzeum Bożonarodzeniowe, Muzeum Lalek i Zabawek oraz Średniowieczne Muzeum Kryminalne.

Szwarcwald - Czarny Las

Szwarcwald – Czarny Las

Na narty warto wybrać się wówczas do Szwarcwaldu, pasma górskiego leżącego na pograniczu Niemiec z Francją i Szwajcarią. Aby nie tracić czasu na dojazd samochodem, można skorzystać z samolotu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie zabierają własnego sprzętu, ale korzystają na miejscu z wypożyczalni. Loty do Stuttgartu obsługuje większość lotnisk w Polsce, a lot na przykład z Warszawy trwa 2,5 godziny.

Szwarcwald, czyli „czarny las”, to łagodne góry. Najwyższe szczyty Schwarzwaldu osiągają wysokość od 1164 m (Hornisgrinde) w północnej części do 1493 m (Feldberg) w części południowej. Największy ośrodek w tym rejonie to Hinterzarten, z dostępem do 63 kilometrów tras poprowadzonych na wysokości 950-1450 m n.p.m. Ale Szwarcwald to nie tylko szlaki narciarskie. To również wiele innych atrakcji turystycznych: miasta uniwersyteckie – Heidelberg i Tybinga, katedry we Fryburgu Bryzgowijskim i Ulm, muzea w Stuttgarcie, Karlsruhe i Konstancji oraz malownicze zamki, pałace i klasztory nad Renem i Dunajem.

Alpy Bawarskie

Alpy Bawarskie

Wielbiciele Alp powinni koniecznie odwiedzić Alpy Bawarskie – niemiecką część najwyższego w Europie pasma górskiego. Na ich północnym stoku znajdują się jedne z największych niemieckich ośrodków narciarskich, między innymi dobrze znane bliźniacze miasto Garmisch-Partenkirchen. Na fanów narciarstwa zjazdowego czeka tu blisko 40 kilometrów tras wyznaczonych na wysokościach 732-2050 m n.p.m. Ci, którzy są pewni swoich umiejętności, mogą przetestować je na trasie zjazdowej „Kandahar”, gdzie trenują sportowcy wyczynowi przygotowujący się do mistrzostw świata. Trasa ma długość 3 kilometrów, a różnica poziomów wynosi na niej 600 m (start na wysokości 1690 m n.p.m., meta na 770 m n.p.m.). Narciarze rozwijają naprawdę dużą prędkość, a rekordowy czas przejazdu wynosi poniżej 2 minut. Kandahar ma dwa warianty przebiegu. Jeden przeznaczony jest dla kobiet i jego kąt nachylenia nie przekracza 85%, drugi – dla mężczyzn, z prawie 92% nachylenia. Ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen to również okazja, żeby pojeździć na lodowcu znajdującym w masywie Zugspitze. Na wielbicieli dwóch desek czeka tam 20 kilometrów tras. Na szczególną uwagę zasługują dwie długie trasy zjazdowe. Pierwsza prowadzi z Wetterwandeck (2 700 m n.p.m.), a druga to trasa FIS ze szczytu Schneefernerkopf do doliny Brunntal. Chętni mogą także spróbować swoich sił w jeździe po muldach. Garmisch-Partenkirchen to również trasy do narciarstwa biegowego.

10_na-nartach-przez-niemcy_4

Pobyt w Alpach Bawarskich to nie tylko możliwość spędzenia czasu na stoku. Warto również zwiedzić średniowieczny klasztor w Andechs, kopalnię soli w Berchtesgaden oraz zobaczyć Neuschwanstein, zamek króla Ludwika II.

Pokonując trasę z Polski na południe Niemiec, warto zatrzymać się i zwiedzić inne niemieckie miasta. Bogate źródło wiedzy o zabytkach i atrakcjach turystycznych Niemiec w języku polskim to strona www.germany.travel