Wakacje na Seszelach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasza brytyjska korespondentka April Hutchinson przekonuje, że leżące w samym sercu Oceanu Indyjskiego Seszele próbują za wszelką cenę uchronić naturalne atrakcje tego fascynującego kraju.

Próżno szukać na świecie tak idyllicznych i egzotycznych miejsc jak Seszele, gdzie żółwie olbrzymie przechadzają się majestatycznie między ogromnymi granitowymi głazami, a plaże o miękkim, srebrzystym piasku wyglądają niczym z sielskiego obrazka. Ten archipelag leżący na Oceanie Indyjskim został odkryty przez branżę turystyczną względnie niedawno. Pierwszy międzynarodowy port lotniczy powstał tu dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Mimo to kraj jest słabo rozwinięty – w dużej mierze za sprawą przemyślanej polityki, niepozwalającej na nadmierną ingerencję w naturalne środowisko. Na jeszcze większą pochwałę zasługuje fakt ustanowienia na ponad połowie obszaru kraju rezerwatów przyrody i parków narodowych.

Nie tylko dla celebrytów

Ludność Seszeli w liczbie zaledwie 95 tysięcy mieszkańców rozsiana jest po 115 malowniczych wyspach archipelagu, natomiast większość obiektów turystycznych znajduje się na głównej wyspie kraju – Mahé. Druga najpopularniejsza wyspa to Praslin. Jednak największym atutem Seszeli jest ogromny wybór niewielkich luksusowych kurortów, wzniesionych na odległych od siebie wysepkach. Nic dziwnego, że kraj ten stał się prawdziwym wypoczynkowym rajem dla celebrytów, poczynając od George’a Clooneya z żoną, na księciu i księżnej Cambridge kończąc.

Jednak Seszele oferują turystom znacznie więcej niż tylko możliwość natknięcia się na ulubionego aktora albo piosenkarza. Wyspy, zapewniające znanym i lubianym maksimum prywatności, są także pionierami w dziedzinie ochrony przyrody. Przykładem może być zjawiskowa wyspa Fregate, która swoją powierzchnią dorównuje Monako. Znajduje się tu jedynie 16 luksusowych willi, a samo miejsce przypomina park jurajski. Można tu napotkać m.in. swobodnie przemieszczające się po wyspie żółwie olbrzymie z gatunku aldabra. Jeszcze 25 lat temu ich populacja liczyła zaledwie 150 osobników, jednak dzięki specjalnemu programowi ochrony i hodowli tych żółwi gigantów obecnie na Fregate jest ich już 2200. Na wyspie udało się także ocalić przed wyginięciem sroczka seszelskiego, który zamieszkuje Fregatę w liczbie 200 osobników, choć w 1990 roku naliczono ich zaledwie 25. Swoją popularność wyspa zawdzięcza także siedmiu urokliwym plażom i ekskluzywnemu kurortowi Rock Spa.

Jak ochronić przyrodę

Wyspa Północna, na której znajduje się 11 pięciogwiazdkowych willi, słynie także z działań na rzecz ochrony przyrody, takich jak projekt „Arka Noego”, mający na celu rekultywację tego zakątka. Tak jak w wielu innych miejscach na Seszelach plantacje powstałe na Wyspie Północnej ponad sto lat temu niemal doszczętnie wyniszczyły tutejsze środowisko naturalne. „Arka Noego” pragnie przywrócić wyspę do jej oryginalnego stanu, przed osiedleniem się tu człowieka. Projekt odniósł już pierwsze sukcesy: na wyspę wróciło wiele gatunków ptaków, a na tutejszych plażach gniazdują żółwie zielone i szylkretowe.

Jednym z najlepszych przykładów rajskich warunków panujących na Seszelach, a zarazem niebędącym drogim, luksusowym kurortem jest rezerwat natury Vallée de Mai – jedyne miejsce, w którym rosną wszystkie gatunki seszelskich palm. Zakątek ten, wpisany na listę naturalnego dziedzictwa UNESCO, leży w samym sercu wyspy Praslin i słynie z bujnej, dziewiczej roślinności.

Rośnie tu m.in. palma coco de mer, rodząca największe orzechy kokosowe na świecie, które obecnie znaleźć można wyłącznie na Seszelach. Plaże Praslin zachwycą nawet najbardziej wymagających plażowiczów, a dwie najlepsze z nich to zdecydowanie Anse Georgette i Anse Lazio, otoczone drzewami takamaka i granitowymi głazami, które tworzą charakterystyczny krajobraz Seszeli. Wyspa posiada także dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Dużą popularnością cieszą się wille leżącego na wzgórzu kurortu Raffles Praslin, a także ośrodek Constance Lemuria, gdzie mieści się również jedyne w kraju 18-dołkowe pole golfowe.

Od maja do września między wyspami Mahé i Praslin kursuje prom. Jednak przy wzburzonym morzu przeprawa ta nie należy do najprzyjemniejszych i jeśli to możliwe, lepiej skorzystać z samolotu lub helikoptera. Praslin jest także dobrą bazą wypadową na pobliskie wyspy Cousin i Curieuse. Curieuse jest jedyną wyspą obok Praslin, na której rośnie palma coco de mer. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, choć z bolesną przeszłością. Ponad 250 lat temu została ona doszczętnie spustoszona przez francuskich żeglarzy, a od 1829 roku służyła za kolonię trędowatych. Na szczęście po dawnych zniszczeniach nie ma już śladu i Curieuse przyciąga obecnie turystów bogactwem swej fauny i flory. Równie ciekawą historię ma rezerwat natury na wyspie Cousin. Ta dawna plantacja kokosów, przekształcona w sanktuarium ratujące gatunki zagrożone wyginięciem, stała się jednym z najważniejszych miejsc lęgowych dla żółwia szylkretowego.

Po La Digui na rowerze

Trzecią najbardziej zaludnioną wyspą Seszeli jest La Digue, urokliwe miejsce, po którym najlepiej poruszać się na rowerze. W cenie wycieczki na La Digue zwykle uwzględnia się koszt wynajmu jednośladu, dzięki czemu można łatwiej poznać tutejsze życie i zwiedzić słynne i piękne plaże Petita Anse, Grand Anse i Anse Source d’Argent. Na Félicité mieści się nowy luksusowy ośrodek Six Senses Zil Pasyon, zajmujący niemal jedną trzecią powierzchni wyspy. Kurort składa się z 30 willi i 17 prywatnych rezydencji.

Na początku marca swoje podwoje otworzy długo wyczekiwany ośrodek Four Seasons Resort Seychelles na wyspie Desroches. Kurort zaoferuje gościom 40 wygodnych apartamentów, a także wiele atrakcji, takich jak pikniki na łonie natury, zwiedzanie dżungli i dostęp do 15 kilometrów rajskich plaż, na których można natknąć się na żółwie aldabra.

Na głównej wyspie archipelagu atrakcji jest również co niemiara, zwłaszcza w tętniącej życiem stolicy Wiktorii. Jednym z ciekawszych miejsc jest budynek Kenwyn House, będący przykładem francuskiej architektury kolonialnej na wyspie. Mieści się tu sklep z wyrobami rzemieślniczymi i dziełami sztuki. Kolejną atrakcją Mahé jest destylarnia rumu Takamaka, gdzie zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak wytwarza się ten smaczny trunek, i degustować jego różne odmiany. Zwolennicy nieco zdrowszych rozrywek mogą udać się na szczyt Morne Seychellois, najwyższą górę Seszeli, która wznosi się na wysokość 905 metrów n.p.m. Wycieczka w to miejsce zajmuje około trzech godzin, ale warto podjąć ten wysiłek, aby zobaczyć tutejszy park narodowy, zajmujący niemal 20 procent obszaru całej wyspy.

Zatańczyć Sege

Mieszkańcy Seszeli wywodzą się przede wszystkim od afrykańskich niewolników, przywiezionych w to miejsce przez Francuzów, a następnie oswobodzonych przez Brytyjczyków. Dodatkowo około 150 lat temu na tutejsze wyspy napłynęli także chińscy kupcy i handlarze, wnosząc swój własny wkład w powstanie języka i kultury kreolskiej. Odbywający się pod koniec października Festival Kreol to ważne święto na Seszelach. Jeśli zdarzy się nam być w tym czasie na jednej z wysp, czeka nas tydzień wypełniony dobrą zabawą, dźwiękami żywiołowej muzyki i smakami kuchni kreolskiej. Do tego obowiązkowa nauka tańca sega, który można opanować w zaskakująco krótkim czasie, zwłaszcza po kilku łyczkach lokalnego rumu.

Co zobaczyć, gdzie spać na Seszelach

Noclegi
● Constance Lemuria constancehotels.com
● Four Seasons Resort Seychelles na wyspie Desroches fourseasons.com
● Prywatna wyspa Fregate fregate.com
● Wyspa Północna north-island.com
● Raffles Praslin raffles.com
● Six Senses Zil Pasyon sixsenses.com

Atrakcje
● Rezerwat przyrody Vallée de Mai sif.sc
● Rezerwat przyrody na wyspie Cousin cousinisland.net
● Park narodowy Curieuse Marine seychelles.travel
● Takamaka takamakarum.com
● Park narodowy Morne Seychellois seychelles.travel