4 godziny w… Hanoi

Autor tekstu: , Data publikacji:

To jedna z nielicznych stolic na świecie, w której na ulicach można zobaczyć sierp i młot – insygnia komunizmu. To również miejsce, gdzie wciąż jeszcze można podziwiać starą azjatycką kulturę w nienaruszonym stanie.

Okazały gmach, w którym przechowywane jest zabalsamowane ciało Ho Chí Minha – założyciela Republiki Demokratycznej Wietnamu Północnego, trzeba po prostu zobaczyć. Obiekt jest monumentalny, jak na sytuację przystało, ma wymiary ponad 20 na 40 m i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wietnamie, do której zawsze ustawiają się długie kolejki. Mauzoleum „Wujka Ho” (‘Bác Ho’), jak pieszczotliwie nazywają swego przywódcę Wietnamczycy, znajduje się na placu Ba Đình.

Fot. Fotolia.pl

Fot. Fotolia.pl

Przed wizytą w mauzoleum koniecznie trzeba się zapoznać ze wszystkimi nakazami i zakazami, w tym związanymi z ubiorem oraz wnoszeniem aparatów i kamer. Warto wiedzieć, że od września do grudnia mauzoleum jest zamykane. W tym czasie odbywa się konserwacja doczesnych szczątków Ho Chí Minha.

Muzeum Literatury

Bez wątpienia to najpiękniejsza i największa ze 180 świątyń Hanoi. Znajduje się w dzielnicy Đong Đa i jest oddalona od centrum miasta zaledwie o 3 km. Barwna oaza spokoju, w której można odpocząć na dziedzińcach, a także wśród pagód i sadzawek ozdobionych kwiatami lotosu. To miejsce – niczym wspaniałe dzieło sztuki – składa się zarówno z elementów architektury, jak i przyrody. Cała świątynia zaprojektowana jest według zasad geomancji w orientacji północ–południe. Liczba dziedzińców symbolizuje pięć elementów natury: metal, drewno, wodę, ogień i ziemię. Już w XI w. miał tu swoją siedzibę pierwszy wietnamski uniwersytet. Świątynia Van Mieu została zbudowana w 1070 r. przez króla Ly Thanha Tonga dla uczczenia chińskiego filozofa Konfucjusza, jego naśladowców i uczniów. Budowla jest inspirowana świątynią konfucjańską w Qu Fu (Chiny), miejscu urodzin Konfucjusza. Miejsce na świątynię wybrano tak, aby pozostawała ona w harmonii z pagodami: daoistyczną Bich Cau i buddyjską Chua Mot Cot.

Fot. Fotolia.pl

Fot. Fotolia.pl

Teatr Lalek na wodzie

To jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych, jakie może zaoferować Hanoi. Zamiast sceny wykorzystywane jest lustro wody, a lalki są prowadzone przez niewidocznych dla widzów aktorów. Żeby zobaczyć taki spektakl, trzeba wybrać się do centrum miasta, teatry są bowiem usytuowane po północno-wschodniej stronie jeziora Hoan Kiem. Prawie dwugodzinne, barwne i trochę naiwne przedstawienie rozgrywa się w całości na powierzchni wody, a aktorzy poruszający kukiełkami zza kurtyny stoją w niej zanurzeni po pas. Widowisku towarzyszy muzyka wykonywana na starowietnamskich instrumentach, m.in. na jednostrunowym dan bau, którego niezwykła moc owiana jest legendą. Teatr lalek ma w delcie Rzeki Czerwonej długą, bo ponadtysiącletnią historię. Choć wywodzi się z tradycji plebejskiej, dziś stał się wizytówką kulturalną całego Wietnamu. Początkowo przedstawienia odgrywane były na jeziorach i bagnach, a więc scenografię stanowiło otoczenie naturalne. Na początku XX w. teatr lalek na wodzie przeżywał regres. Odrodził się dzięki francuskiej organizacji, która wsparła go nowymi marionetkami i nową techniką.

Fot. Fotolia.pl

Fot. Fotolia.pl

Dzielnica 36 ulic

To stara dzielnica handlowa, w której biznes trwa nieprzerwanie od ponad tysiąca lat. Ze względu na historyczne otoczenie, kulinarne atrakcje i niezaprzeczalny, choć nieco chaotyczny urok tego miejsca, to właśnie tu skupia się najwięcej hoteli i pensjonatów, do których trafiają turyści z Zachodu. Stare Miasto Hanoi stanowi prawdziwy tygiel: warzywno-owocowe targi sąsiadują tu z zatłoczonymi ulicznymi jadłodajniami, do których Wietnamczycy są bardzo przywiązani.