4 godziny w …Astanie

, Data publikacji:

Otoczone bezkresnym stepem miasto wiatru i wyrafinowanej architektury przypomina obóz kosmitów, którzy nagle zdecydowali się osiedlić w tym właśnie zakątku Ziemi.

W  zamyśle architektonicznym Astany jest spotkanie różnych kultur. Nic więc dziwnego, że zobaczymy tu budynki przypominające amerykańskie wysokościowce, moskiewskie biurowce, konstrukcje charakterystyczne dla Dubaju, Abu Zabi czy Singapuru, nie brakuje także chińskiej pagody. Nowoczesne osiedla budowane są w stylu hiszpańskim i brytyjskim.

Chan Szatyr

Wycieczkę po stolicy Kazachstanu zaczynamy od zachodniego odcinka dwukilometrowej alei, przy której znajdują się liczne budynki rządowe i ważne instytucje biznesowe. Astana to młode miasto z dużą liczbą spektakularnych budowli, z których najciekawszą jest zdecydowanie Chan Szatyr. To ogromne centrum handlowo-rekreacyjne, zaprojektowane przez biuro Foster and Partners, ma kształt stożka o wysokości 150 metrów, a jego elewacja pokryta jest przeźroczystym tworzywem, które pochłania światło słoneczne i chroni konstrukcję przed suchym wiatrem stepowym, dzięki czemu niezależnie od pory roku wewnątrz utrzymuje się stabilna temperatura. Na trzech poziomach Chan Szatyr znajdziemy modne butiki, kafejki i lokale gastronomiczne, natomiast na najwyższym piętrze mieści się park wypoczynkowy, gdzie można odpocząć pod bujną palmą na plaży obok basenu.
Czynne w godzinach 10:00-23:00.
khanshatyr.com/en

Wieża Bajterek

Z Chan Shatyr kierujemy się na wschód ulicą Dostyq, mijając po drodze charakterystyczny łuk budynku firmy Kazmunaigaz, by ostatecznie dotrzeć do smukłej, 97-metrowej wieży Bajterek, której szczyt wieńczy ogromna metalowa kula. Symbolizuje ona niedostępne dla śmiertelników złote jajo, które na szczycie Drzewa Życia złożył mityczny ptak Samruk. Winda wwozi turystów do wnętrza kuli, z której przyciemnionych okien rozpościera się zapierająca dech 360-stopniowa panorama Astany. Kierując wzrok na południowy-wschód, dostrzeżemy potężny marmurowy Pałac Prezydencki zwieńczony błękitną kopułą. Na samym szczycie kuli znajduje się odciśnięta dłoń prezydenta Nazarbajewa.
Czynne w godzinach 10:00-21:00 od października do marca; wstęp 700 tenge (ok. 7,5 złotego).
astana-bayterek.kz

Pałac Pokoju i Pojednania

Tuż za Pałacem Prezydenckim, choć już na drugim brzegu rzeki Esil, stoi wyróżniający się budynek Pałacu Pokoju i Pojednania. Ta imponująca szklana piramida, oddalona o zaledwie pięć minut jazdy taksówką od wieży Bajterek, to kolejne dzieło autorstwa zasłużonego w Astanie studia Foster and Partners. To właśnie tu, na szczycie niewielkiego wzgórza spotykają się czołowi przedstawiciele najważniejszych wyznań świata, promując pokój i porozumienie między religiami.

Wewnątrz 62-metrowej piramidy mieści się ośrodek etniczno-kulturalny, ekspozycje archeologiczne, galerie sztuki oraz sala koncertowa na 1300 miejsc siedzących. Pałac Pokoju i Pojednania dostępny jest także dla zwiedzających. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się w języku angielskim, rosyjskim i kazachskim.
Aleja Tauelsizdik 57. Czynne codzienne w godzinach 10:00–18:00; wstęp 600 tenge (ok. 6,5 złotego).
astana-piramida.kz/en

Cyrk Astański

Po wizycie w Pałacu Pokoju i Pojednania jedziemy taksówką na aleję Kabanbay Batyr (koszt 10-minutowego przejazdu to ok. 1000 tenge/ 10,5 złotego), która przecina starą, zabytkową i nową część stolicy Kazachstanu. Mieści się tu siedziba Cyrku Astany – ogromna, imponująca konstrukcja przypominająca latający spodek z areną o średnicy 13 metrów i 2 tysiącami miejsc siedzących. Trupa tego cyrku liczy ponad 300 artystów, a jej występy cieszą się ogromną popularnością wśród rozrywkowych Kazachów. Choć sam budynek ma zaledwie 10 lat, to Cyrk Astany kontynuuje tradycje słynnego Cyrku Ałmaty. Oprócz miejscowych artystów występują tu także goście z zagranicy: od gimnastyków skaczących na trapezie przez zespoły jeździeckie po akrobatów, klaunów i iluzjonistów.
Aleja Kabanbay Batyr 5. Ceny występów wahają się od 1000 do 5000 tenge (10,5–53 złotych).
circus-astana.kz

Park Centralny i rzeka Esil

Ciągnący się na północ od cyrku Park Centralny Astany zajmuje skrawek ziemi w kształcie klina, uformowany przez zakręcającą rzekę Esil. Ten zielony teren jest popularnym miejscem wypoczynku wśród mieszkańców stolicy, gwarantujący im ciszę, cień i schronienie przed spowitymi kurzem ulicami miasta. Przy tutejszych alejkach znajdziemy liczne kafejki, kolejki górskie i stawy, a także park wodny i wiele ustronnych zakątków, w których można się odprężyć i urządzić piknik. Po przejściu przez kładkę nieopodal wierzchołka zakola rzeki skręcamy w prawo, kierując się w stronę pomnika kazachskiego bohatera Kenesary Chana. W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się restauracja Astana Nury, serwująca wspaniałe dania tradycyjnej kuchni kazachskiej i gruzińskiej. Goście siedzą tu w specjalnych prywatnych lożach, a jeśli pogoda dopisuje, mogą zająć stolik na tarasie z widokiem na rzekę. Warto spróbować tu prawdziwego kazachskiego szaszłyka, podawanego z przepysznym gruzińskim chlebem serowym chaczapuri.
Aleja Respubliki 3/2. Czynne od południa do ostatniego klienta.
a-n.kz/eng/o_restorane