Joga, czyli jak osiągnąć w życiu równowagę?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Hatha, kundalini i mistrz Iyengar

Miliony ludzi na świecie praktykują różne rodzaje jogi.

Trzy najbardziej populane to: hatha joga, joga kundalini i klasyczna, mająca najwięcej zwolenników joga proponowana przez żyjącego w Indiach, w Punie, mistrza Iyengara. Słowo hatha składa się z dwóch członów: ha – oznaczającego słońce, energię aktywną, gorącą, męską i tha – energię pasywną, zimną, księżycową, kobiecą. Praktyka hatha jogi opiera się na ćwiczeniu asan, których celem jest uelastycznienie, wzmocnienie i oczyszczenie ciała. Ideą ćwiczeń hatha jogi jest zharmonizowanie naszej energii. Po ćwiczeniach odczuwamy stan błogości, spokoju, równowagi, a jednocześnie radości życia.

Kundalini – drzemie w ludzkim ciele uśpione u podstawy kręgosłupa. Miejsce to jest pierwszą czakrą ciała energetycznego. W trakcie praktyki jogi energia ta jest stopniowo pobudzana i kierowana do góry, wzdłuż kręgosłupa aż do gruczołu szyszynki w środkowej części mózgu. Na tym poziomie osiągnięcie świadomości jest procesem chemicznym. Jest uznawana za najbardziej kompleksową ze wszystkich rodzajów jogi. Obejmuje ćwiczenia fizyczne, medytacje, techniki oddechowe, a także modlitwę.

B.K.S. Iyengar jest największym współczesnym nauczycielem jogi i wybitną światową osobowością. Ćwiczy i propaguje jogę już od siedemdziesięciu lat. Jest ekspertem w tej dziedzinie i inspiracją dla milionów uczniów z całego świata. Jego zdaniem joga jest dziedziną wieloaspektową. Celem i kulminacją praktyki jogi jest poznanie duszy, jednak po drodze do celu pojawia się wiele korzystnych efektów ubocznych, np. zdrowie, szczęście, spokój i równowaga. W tym sensie – zdaniem mistrza – jogę można nazwać terapią. To najpopularniejszy rodzaj jogi praktykowany na świecie.

Rady dla początkujących

  1. Bez mocnych fundamentów dom nie może stanąć. Praktykuj zasady yamy i niyamy, które kształtują charakter.
  2. Ćwicz asany z pustym żołądkiem.
  3. Najlepsza pora do ćwiczeń to wczesny ranek lub późny wieczór, najlepsze miejsce – spokojna, wywietrzona sala.
  4. Podczas wykonywania asan jedynie ciało powinno być aktywne. Mózg niech będzie bierny, obserwujący i czujny.
  5. Wykonując ćwiczenia oddychaj nosem, nie ustami.
  6. Po zakończeniu praktyk połóż się na 10-15 minut i odpocznij.