Jak wyglądać będą miasta przyszłości?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Oto dziesięć miast, które być może wkrótce odwiedzicie:

NOWOSYBIRSK, Rosja

LUDNOŚĆ 1,4 miliona

POWIERZCHNIA 503 km2

Warto kupić ciepłe rękawiczki, ponieważ lodowata Syberia staje się coraz bardziej atrakcyjnym kąskiem dla biznesu. Nowosybirsk, trzecie co do wielkości miasto Rosji, znajdujące się 2800 kilometrów na wschód od Moskwy, już teraz przyciąga międzynarodowe sieci hoteli.

Potwierdza to rzecznik prasowy Rezidora: – Większość nowych hoteli otwieramy na rynkach wschodzących. W ciągu ostatniej dekady popyt na usługi hotelowe w Moskwie i Sankt Petersburgu  znacznie się zwiększył, a obecnie skupiamy się na większych miastach regionalnych, takich jak Nowosybirsk, Jekaterinburg i Tyumen. Są to miasta przemysłowe o dużej liczbie ludności i zróżnicowanej gospodarce.

Nowosybirsk jest jednym z głównych dostawców energii elektrycznej, ropy, wody i gazu. Znajduje się tu również silny ośrodek hutniczy oraz budowy maszyn, ale coraz większą rolę odgrywają również sektory takie jak bankowość, high-tech i edukacja. „Krzemowy Las” w dzielnicy Akademgorodok znajdującej się 30 km od hotelu, mieści uczelnię, 35 instytutów badawczych, a także siedzibę Rosyjską Akademia Nauk.

Do Nowosybirska, zwanego „Bramą do Syberii”, dociera kolej transsyberyjska. Miasto posiada także międzynarodowy port lotniczy, Tolmachevo, który w zeszłym roku odnotował 25-procentowy wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. Swoją siedzibę ma tu także S7 – jedna z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Rosji, która w zeszłym roku przystąpiła do ​​sojuszu Oneworld.

 

UŁAN BATOR, Mongolia

LUDNOŚĆ 1,1 miliona

POWIERZCHNIA 4 700 km2

Miasto to, również połączone transsyberyjską linią kolejową, jest stolicą i największym miastem Mongolii – państwa które do niedawna kojarzyło się głównie z ludami koczowniczymi, wielbłądami i jurtami. Sąsiaduje ono od północy z Rosją, a od południa z Chinami, eksportując do obu tych krajów ogromne ilości takich surowców jak miedź, węgiel, złoto, uran i cynk, natomiast kopalnia Tavan Tolgoi, znajdująca się na pustyni Gobi, posiada największe na świecie rezerwy węgla koksowego. Stany Zjednoczone również interesują się tym krajem. W lipcu 2011 ogłoszono, że Mongolia wybrała konsorcjum Peabody Energy na jednego z potencjalnych zarządców złoża Tolgoi.

Ułan Bator nadaje tempa rozwojowi kraju, którego wzrost gospodarczy wyniósł w 2011 roku 8 procent, a rok wcześniej tugrik radził sobie lepiej niż jakakolwiek inna waluta. Nie dziwi zatem fakt, że obywatele Mongolii szybko się bogacą. W ciągu ostatnich lat swoje sklepy otwarły tu takie marki jak Armani, Burberry, Louis Vuitton i Hugo Boss.

Przypuszcza się, że dzięki temu, że w 2013 roku rząd przekaże część zysków z wydobycia na uruchomienie państwowego funduszu majątkowego, wielu obywatelom Mongolii uda się wyjść z ubóstwa. Citigroup umieściła Mongolię na liście dziesięciu krajów o największym potencjale wzrostu w ciągu najbliższych 40 lat.

 

CHONGQING, Chiny

LUDNOŚĆ 32 miliony

POWIERZCHNIA 82 400 km2

Chongqing leży w południowo-zachodnich Chinach, w miejscu gdzie przecinają się rzeki Jangcy i Jialing i jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków miejskich na świecie, przewyższającym populacją Malezję, głównie za sprawą setek tysięcy ludzi, których przenosi się tu z terenów wiejskich. W celu zrównoważenia emisji dwutlenku węgla i poprawienia jakości życia mieszkańców, którzy doświadczają tu ponad 100 mglistych dni rocznie, władze nakazały zasadzenie w okolicy kilku milionów drzew, z których w ciągu pięciu lat powstanie las o powierzchni 17 000 km2.

To górzyste megalopolis jest na dobrej drodze do tego, aby stać się głównym ośrodkiem biznesowym, a tacy potentaci jak Wal Mart, Mazda i Deutsche Bahn już zaznaczyli tu swą obecność. Chongqing posiada kilka dużych uniwersytetów, jest czołowym producentem samochodów i motocykli, a także ośrodkiem produkcji stali, aluminium i żelaza. Region ten jest również bogaty w węgiel, gaz ziemny i minerały, a do 2015 roku China National Petroleum Corporation ma wybudować tu ogromną rafinerię ropy naftowej.

Rząd zachęca Chongqing do inwestowania w nowe technologie, choćby dzięki strefie New North Zone o powierzchni 120 km2, która powstała w 2002 roku z myślą o takich branżach jak IT, produkcja oprogramowania, biofarmaceutyków, substancji chemicznych, odzieży i żywności modyfikowanej genetycznie. W ubiegłym roku wartość produkcji wyniosła tam ponad 4 mld dolarów.