„Before its gone” Mateusza Waligóry ze wsparciem KLM

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polski podróżnik Mateusz Waligóra rozpoczyna wyprawę do Indii, aby dokumentować miejsca i kultury, które ulegają nieodwracalnym przemianom. KLM angażuje się w unikalne przedsięwzięcie podróżnicze.

W piatek ruszył nowy, unikatowy projekt podróżniczy „Before its gone”, którego pomysłodawcą i głównym realizatorem jest Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca ziemi. Wraz z fotografem Michałem Dzikowskim ruszyli dziś z warszawskiego lotniska porannym lotem KLM przez Amsterdam do Indii. Wyprawa do Indii – „Chadar Aztorin Expedition”, aby przejść zamarzniętą himalajską rzeką Zanskar i udokumentować historię ginącej drogi lodowej stanowi początek większego reporterskiego projektu o miejscach i kulturach, które teraz ulegają nieodwracalnym przemianom. Linie lotnicze KLM są partnerem wyprawy.

Zanskar to rzeka, która łączy dwa indyjskie regiony: Ladakh i Zanskar. Himalajskie zimy należą do najsurowszych na świecie. Gdy temperatura powietrza spada poniżej -30 stopni Celsjusza, a górskie przełęcze pokrywają kilkumetrowe warstwy śniegu, region Zanskar na wiele miesięcy zostaje odcięty od świata. Od setek lat jedyne połączenie z cywilizacją zapewnia wówczas rzeka o tej samej nazwie. Mieszkańcy niewielkich wiosek, w ciągu kilku tygodni, gdy wody Zanskaru skuje krucha warstwa lodu ruszają w wędrówkę do Leh – stolicy regionu Ladakh. Do szkoły, pracy lub lekarza. Chadar – marsz lodową drogą to odwieczny rytuał, który niebawem odejdzie w zapomnienie. Indyjskie władze podjęły się bowiem wytyczenia nowej drogi, która w przyszłości ma ułatwić codzienne życie mieszkańców.

– Interesują nas wszystkie  przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ruszamy w drogę nie po to, by odkrywać coś, co dawno zostało odkryte lub ocalić coś, co z góry skazane jest na zagładę. Jedziemy tam, by wysłuchać historii ludzi, a następnie przekazać te historie dalej. Chcemy dokumentować zmiany, wykorzystując przy tym, jak najlepiej swoje doświadczenie dziennikarskie i fotograficzne. Musimy się jednak pośpieszyć, by zdążyć. Dopóki tam są – mówi Mateusz Waligóra, autor projektu.

Partnerem projektu została linia KLM, która nie pierwszy raz angażuje się w unikalne przedsięwzięcia podróżnicze.
– Cieszymy się, że możemy wesprzeć polskich podróżników w realizacji projektu, który niesie cenną widzę o odległym i mało znanym rejonie świata – jego przyrodzie, kulturze i zwyczajach mieszkańców. Miejsca, które niewielu z nas może zobaczyć na własne oczy – poznajemy dzięki relacji podróżników, reporterów, badaczy, czy zapalonych blogerów. Właśnie dlatego KLM chętnie włącza się w niektóre z takich projektów – komentuje Frantisek Siling, dyrektor generalny KLM w Polsce.

Mateusz Waligóra to specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię.

mateusz-waligora

Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji