rarefilm.net

Dużo podróżujesz? Poznaj zalety DCC

Autor tekstu: , Data publikacji:

Często bywasz za granicą? Podróżujesz służbowo, zwiedzasz inne kraje lub odpoczywasz na wakacjach? Niezależnie do celu twojej podróży na pewno używasz karty płatniczej. Chcesz wiedzieć, jak płacić za granicą tanio, w polskiej walucie i po najlepszym kursie? Poznaj zalety DCC.

Wyjeżdżając za granicę, wiele spraw może spędzać sen z powiek. Planowanie podróży, droga z lotniska, zameldowanie się w hotelu, czy też obcy język, w którym musimy się komunikować. Okazuje się jednak, że problemem dla podróżujących za granicę są płatności za zakupy i usługi. O ile posiadanie gotówki w obcej walucie i używanie jej jako środka płatności jest transparentne, o tyle płatności kartą mogą wydawać się mniej oczywiste. Sprawdzamy ceny i często przeliczamy aktualny kurs. Nie mamy jednak pewności po jakim kursie bank przewalutuje nasze pieniądze. Czy po najlepszym? Niekoniecznie. Przewalutowanie może nastąpić po kursie sprzedaży lub kupna dewiz obowiązujących w danym banku w dniu rozliczenia operacji. W związku z tym w każdym banku mogą pojawić się różnice w kwotach przewalutowania.

Jak płacić za granicą i nie tracić na przewalutowaniu?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do płatności bezgotówkowych. Jeśli w Polsce często korzystamy z kart płatniczych, tym bardziej chcielibyśmy kontynuować nasze przyzwyczajenia podczas wyjazdu za granicę. Co więcej, trudno obecnie wyobrazić sobie podróżowanie z portfelem pełnym pieniędzy. To wręcz bardzo niebezpieczne. Ryzyko utraty całej gotówki skutecznie zachęca do korzystania z kart płatniczych. Niejasne są jednak dokładne kwoty, za które kupimy daną rzecz, ponieważ trudno i niewygodnie przeliczać kurs na bieżąco. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi DCC.

Co to jest DCC?

DCC to skrót od Dynamic Currency Conversion, czyli usługi szybkiego przewalutowania podczas płatności kartą Visa lub MasterCard w obcej walucie. Usługa DCC pozwala więc na płatności w walucie, w której została wydana karta. Niektóre terminale płatnicze wyposażone są właśnie w DCC, dzięki temu klient może wybrać walutę, w jakiej zamierza zapłacić. DCC dotyczy również wypłat w bankomatach zagranicznych. Zaletą jest przejrzystość transakcji. To klient decyduje czy zapłaci w PLN czy na przykład w Euro i niezależnie od wybranej waluty, zobaczy np. na terminalu płatniczym dokładną kwotę transakcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania płatności DCC, sprawdź pep.pl.

Jak wygląda płatność DCC?

Wyobraźmy sobie, że spędzamy czas w londyńskiej restauracji. Płacimy za obiad. Kelner przynosi terminal płatniczy, wprowadza kwotę do zapłaty, a my zbliżamy kartę do terminalu. Terminal rozpoznaje walutę, w której została wydana karta. Na jego wyświetlaczu powinna więc pojawić się informacja, czy przygotować ofertę DCC. Za pomocą przycisków, w który wyposażony jest terminal, wybieramy spośród dwóch dostępnych opcji – Tak lub Nie. Następnie zobaczymy kwotę transakcji w PLN oraz w funtach, a także kurs wymiany waluty, w jakim zostanie przeliczona kwota do zapłaty. Po wybraniu odpowiedniej waluty transakcji, wpisujemy PIN karty. Gdy transakcja zostanie zaakceptowana, otrzymamy wydruk z terminalu POS potwierdzający kwotę płatności i kurs przewalutowania. Cały proces korzystania z DCC jest intuicyjny i nie powinien sprawić żadnych trudności osobom na co dzień korzystających z płatności bezgotówkowych. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „DCC, czyli jak działają transakcje z walucie karty na terminalach płatniczych”.

Co jeszcze należy wiedzieć o DCC?

Należy pamiętać, że nie wszystkie terminale POS oraz bankomaty wykorzystują usługę DCC. Będąc za granicą w określonym sklepie, może zdarzyć się sytuacja, w której nie skorzystamy z DCC – dojdzie wtedy do automatycznego przewalutowania po kursie określonym przez bank. DCC nie jest usługą bankową, lecz operatora terminala i wraz z systemem do płatności. Sprawdź również kilka rad dotyczących DCC:

  • Z DCC korzystamy za granicą.
  • Jeśli masz kartę walutową, używanie DCC za granicą nie ma sensu.
  • Nie śpiesz się podczas dokonywania opłaty. Spokojnie zastanów się, w której walucie najbardziej opłaca ci się zrealizować transakcję.
  • Sprawdź kurs przewalutowania oraz ewentualną prowizję w swoim banku.
  • Wybieraj opłacalną ofertę.

DCC to wygodna płatność przeznaczona dla osób, które często podróżują. Znając możliwości i sposób działania takiej usługi, podczas pobytu w innym kraju nie powinniśmy już zostać zaskoczeni podczas konieczności uiszczenia opłaty kartą. Pamiętajmy jednak, by przy wyborze odpowiedniej waluty, kierować się przemyślanymi decyzjami.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org