Czy każdy kask narciarski zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo na stoku?

Kask to podstawowe wyposażenie, o którym należy pamiętać przy regularnym uprawianiu zimowych sportów. Jak wybrać produkt, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo na stoku?

Dylematy, związane z wyborem kasku dotyczą kilku kwestii: modelu, typu, rozmiaru i rodzaju zapięcia. Ceny akcesoriów i ubrań narciarskich nie należą do najniższych, stąd potrzeba porównania i wyboru możliwie korzystnej oferty.

Sporty zimowe – jak wybrać odpowiedni kask?

W Polsce osoby dorosłe nie mają obowiązku korzystania z kasków narciarskich, trudno jednak przecenić zalety odpowiedniej ochrony. Dobrze dobrany kask ma przede wszystkim chronić naszą głowę w trakcie upadku. W przypadku głowy, nawet pozornie niegroźny wypadek może okazać się brzemiennym w skutki. Warto więc upewnić się, że zakupimy model idealnie dobrany do naszych potrzeb. Wiek, płeć, rodzaj uprawianego sportu – to najważniejsze kwestie, decydujące o wyborze konkretnego modelu kasku. Liczy się także doświadczenie. Narciarz, uprawiający sport rekreacyjnie, może zadowolić się wygodnym modelem w cenie kilkuset złotych. Zawodowy sportowiec będzie wymagać produktów specjalistycznych, spełniających najwyższe standardy (tu np. kaski narciarskie dla zaawansowanych narciarzy).

Dwie, kluczowe cechy, pozwalające wybrać odpowiedni model to bezpieczeństwo i wygoda. Kask musi ściśle przylegać do głowy, ale nie może uwierać ani sprawiać dyskomfortu w trakcie ruchu. Istotny jest też wybór modelu z wygodnym, możliwie miękkim zapięciem pod brodę.

Model bezpieczny, czyli jaki?

O bezpieczeństwie wybranego modelu decyduje przede wszystkim materiał wykonania i zgodność z obowiązującymi certyfikatami jakości. Sportowcy najbardziej cenią sobie modele typu hardshell, wyróżniające się twardą, zewnętrzną skorupą (budulcem jest najczęściej tworzywo ABS) i wnętrzem, wykonanym z pianki. Kaski, zbudowane w taki sposób, zabezpieczają przez urazami, zapewniając jednocześnie wentylację głowy. Najnowsze modele dla aktywnych sportowców (kaski narciarskie Poc, kaski dla snowboardzistów) są skonstruowane tak, by zminimalizować siłę ewentualnego uderzenia. Ze względu na indywidualne potrzeby, można wybrać model z dołączonymi goglami lub zakupić je oddzielnie. Wielu sportowców ceni też sobie kaski z wydzielonymi otworami na uszy, umożliwiającymi lepszą słyszalność.

Cena kasków i akcesoriów narciarskich budzi zawsze dyskusje. Czy warto wydać kwotę kilkuset złotych na najnowszy model kasku? Doświadczeni narciarze przekonują, że markowy kask – podobnie jak narty czy deska do snowboardu – jest zawsze wart swojej ceny. W tym wypadku jest to cena naszego bezpieczeństwa.

Artykuł napisany we współpracy z AdventureSports