O protezach i… Dental Travelingu

, Data publikacji:

Posiadanie kompletnego uzębienia pełni istotną rolę w zachowaniu dobrego zdrowia. Wszelkie braki nie tylko szpecą nasz wygląd, ale też mogą powodować wady wymowy i zgryzu, a także problemy z układem pokarmowym, spowodowane niewystarczającym rozdrabnianiem pokarmu w jamie ustnej. Dodatkowo mogą być przyczyną bólów głowy, negatywnie wpływając na samopoczucie i utrudniając normalne funkcjonowanie.

Jeśli ubytki są jedynie częściowe, pozostałe zęby pozbawione oparcia z czasem same zaczną tracić stabilność, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do ich utraty. Brak uzębienia powoduje też, że osoby bezzębne często wyglądają starzej od swoich rówieśników cieszących się pełnym uśmiechem, co jest efektem pozbawienia skóry twarzy pełnego „rusztowania”, na którym mogłaby się oprzeć.

O ile w czasach młodości naszych babć nikogo nie dziwiły braki w uzębieniu nawet u osób w średnim wieku, o tyle możliwości jakie oferuje dzisiejsza protetyka stomatologiczna i wyższe standardy estetyczne krajów rozwiniętych nie pozwalają przejść obok tego problemu obojętnie, szczególnie jeśli dotyczy nas lub naszych bliskich.

Tradycyjne protezy wyjmowane

Jeszcze do niedawna najczęściej wybieranym w Polsce rodzajem protezy stomatologicznej była tradycyjna, akrylowa proteza wyjmowana, używana nadal przez wiele starszych osób. Protezy tradycyjne są rozwiązaniem teoretycznie najtańszym, ale też najmniej komfortowym dla pacjenta. Niestety nie działają wraz z upływem czasu stabilizująco na narząd żucia, powodując m.in. niszczenie podłoza kostnego, o które w swojej działalności stomatolog walczy.

Na początku użytkowania wiele osób skarży się na występowanie odruchów wymiotnych. Ponadto protezy te są dość niewygodne, mogą powodować problemy z mówieniem, a nawet z jedzeniem, gdyż zdarza się, że pokarm dostaje się pod protezę, powodując dyskomfort. W skrajnych przypadkach, przy gryzieniu twardszych pokarmów proteza może pęknąć, narażając nas na nagły wydatek związany z zakupem nowej. Co gorsza, protezy te mogą się przesuwać, opadać, a nawet całkiem wypaść podczas energicznego śmiechu, co jest szczególnie zawstydzające i kłopotliwe dla użytkownika.

Protezy wsparte na implantach

Osoby korzystające z usług protetyki stomatologicznej decydują się na noszenie protezy nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych, dlatego też protezy tradycyjne powoli wypierane są przez zdobycze nowoczesnych technologii. Protetyka stomatologiczna oferuje obecnie szeroki wybór bardziej niezawodnych metod uzupełniania braków w uzębieniu.

Jednym z dostępnych rozwiązań są protezy wsparte na implantach, przy czym mogą one być albo ruchome (umożliwiające wyjęcie) albo przymocowane do implantów na stałe. Proces zakładania protezy polega na tym, że pacjentowi najpierw wszczepiane są implanty w szczęce i w żuchwie, następnie przy pomocy łączników mocowana jest proteza. Wybór rodzaju połączenia pomiędzy protezą a implantem jest u każdego pacjenta kwestią indywidualną. Gabinety protetyki stomatologicznej oferują m.in. połączenia kulkowe, połączenia belkowe i korony teleskopowe.

Do głównych zalet używania protez wspartych na implantach należą:

  • stabilność porównywalna z naturalnym uzębieniem – proteza nie przesuwa się, niwelując ryzyko jej obluzowania lub całkowitego wypadnięcia,
  • prawidłowy rozkład sił podczas jedzenia nawet najtwardszych pokarmów,
  • wysoka estetyka wykonania i brak ryzyka powstawania przebarwień np. w wyniku picia kawy czy herbaty
  • zapobieganie zanikaniu kości,
  • trwałość i oszczędność – proteza może być użytkowana nawet przez kilkanaście lat.

Dodatkowo, protezy ruchome wsparte na implantach przyczyniają się do zwiększenia pewności siebie pacjenta, co z kolei pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Implanty pozwalają na odtworzenie zarówno całego uzębienia, jak i pojedynczych braków.

Pamiętajmy, że wybierając gabinet protetyki stomatologicznej nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną leczenia. Niezwykle ważne są kwalifikacje i doświadczenie lekarza, jego specjalizacja, ukończone kursy i szkolenia. A także opinie innych pacjentów, w szczególności rekomendacje znajomych, którzy już korzystali z usług wybranego przez nas gabinetu.

Dental Travel

Czy słyszeliście o tym? Od pewnego czasu powstaje w Polsce coraz to więcej miejsc oferujących tzw. stomatologię turystyczną (Dental Travel). Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które umożliwia połączenie wypoczynku za granicą wraz z profesjonalnymi zabiegami stomatologicznymi. To rozwiązanie zyskuje bardzo mocno na popularności a więcej na ten temat znaleźć można na tej podstronie – link.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org