Odkryj piękno Karkonoszy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Karkonosze to doskonały cel urlopowy dla całej rodziny. Turyści, oprócz przemierzania szlaków górskich, mogą chłonąć piękno przyrody i odkrywać ciekawe miejsca oraz zabytki. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Karkonosze to bardzo atrakcyjny region turystyczny odwiedzany rok rocznie przez wczasowiczów z całej Polski, a także Czech oraz Niemiec. Poza najwyższymi szczytami – Śnieżką, Wielkim Szyszakiem i Łabskim Szczytem – turyści mogą podziwiać liczne wodospady (Kamieńczyk, Szklarki) oraz pochodzące z różnych okresów pałace i zamki. Wypoczynek w Karkonoszach to doskonałe rozwiązanie zarówno dla aktywnych eksploratorów, lubiących romantyczne podróże i chcących spędzić czas we dwoje zakochanych, jak i rodzin z dziećmi.

Śnieżka

Wejście na Śnieżkę zazwyczaj stanowi podstawowy punkt harmonogramu wyjazdowego karkonoskiego turysty. Śnieżka jest najwyższą górą Karkonoszy i całego pasma Sudetów (1602 m n.p.m.); to graniczny szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polskich. Charakterystyczne budynki-dyski na górze mieszczą Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, magazyny, zaplecze techniczne oraz bar. Na Śnieżce znajduje się również XVII-wieczna kaplica pw. św. Wawrzyńca – patrona przewodników górskich; po czeskiej stronie góry z kolei stoi budynek poczty wybudowany w 2007 roku. Na Śnieżkę można dostać się Głównym Szlakiem Sudeckim, szlakami z Karpacza i najłatwiejszą — Drogą Śląską. Jeżeli chcemy mieć dobrą bazę przed rozpoczęciem wędrówki, warto już wcześniej zadbać o rezerwację hotelu w Karpaczu, np. na www.sunnyhill-karpacz.pl.

Kotły

Śnieżne Kotły położone między Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem są doskonałym przykładem alpejskiego krajobrazu oraz roślinności w Polsce – śnieg na dnie tych kotlin może zalegać nawet do połowy lata. W obrębie Kotłów występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin, m.in. sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko oraz jedyne w Europie Środkowej stanowisko skalnicy śnieżnej (gatunek endemiczny). W Wielkim Kotle i na przedpolu Małego Śnieżnego Kotła znajdują się ponadto Śnieżne Stawki – dwa niewielkie polodowcowe zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to kolejne ciekawe miejsce wędrówek podczas wypoczynku w Karkonoszach. Jest to najwyższym (846 m n.p.m.) wodospad po polskiej stronie tych gór składający się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Pod środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta jaskinia „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów.

Zamki

Okolice Jeleniej Góry, nazywanej „Perłą Karkonoszy”, obfitują z kolei w liczne zamki i pałace. Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się zamek Chojnik zbudowany w XIV wieku i położony na szczycie dużego wzniesienia o tej samej nazwie, z którego rozciągają się piękne widoki na całe Karkonosze.

Wśród miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji w górach przy granicy z Czechami, można wymienić także: Zamek Czocha, Zamek Bolczów, Pałac Paulinum, Pałac Łomnica oraz liczne sztolnie, muzea, chaty regionalne i parki krajobrazowe.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.