Rodzinne wczasy w górach. Gdzie znaleźć idealne warunki do wypoczynku?

U progu wakacji rodzice zastanawiają się, jak wypełnić czas swoim pociechom. Ratunkiem dla zapracowanych dorosłych bywa posłanie dzieci do babci i dziadka, na kolonie lub zajęcia w mieście, jednak najlepszym pomysłem jest wspólny wyjazd w góry. Wczasy z rodziną mogą być okazją do górskich wędrówek, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, poprawie kondycji i zacieśnianiu rodzinnych więzi. W Polsce nie brakuje hoteli dla rodziny, gdzie czuć się dobrze będzie familia z niemowlakiem, przedszkolakiem lub z pełnymi energii nastolatkami.

Najpiękniejsze masywy górskie w Polsce

Poszczególne pasma górskie w naszym kraju różnią się od siebie pod względem krajobrazu, a ten bywa dla wielu turystów ważnym wyznacznikiem, gdy szukają miejsca na rodzinne wakacje w górach. Piękno gór jest niezaprzeczalne, ale każdy może w nich znaleźć coś dla siebie, coś, co sprawia, że na myśl o podróży w góry mocniej bije serce. Na przykład Góry Stołowe zachwycają niezwykłymi kamiennymi formami, które powstały z piaskowca. Skały, w których dolne części szybciej ulegają zniszczeniu, przybierają imponujące i fascynujące kształty, stąd też ciekawe są ich nazwy: ‘Małpolud’, ‘Kwoka’ lub ‘Tron Liczyrzepy’.

Popularnością wśród turystów z całej Polski cieszą się od pewnego czasu Bieszczady. Kiedyś puste, dzisiaj, zwłaszcza w sierpniu, zapełniają się całymi rodzinami wędrującymi po bieszczadzkich lasach razem ze swoimi dziećmi. Bieszczady są przede wszystkim bardzo zadrzewione, więc na ich krajobraz składają się lasy i słynne bieszczadzkie połoniny. Charakterystyczne są również liczne zabytkowe obiekty o charakterze sakralnym czy niewielkie młyny. W Bieszczadach zdecydowanie malownicze są też okolice Jeziora Solińskiego, zwłaszcza widzianego ze szczytu największej wodnej zapory w Polsce.

Nie można też zapomnieć o pięknych Tatrach z Rysami, Giewontem, Kasprowym Wierchem, Gubałówką oraz Morskim Okiem. W to miejsce powinien wybrać się każdy Polak przynajmniej raz w życiu. Są też Góry Świętokrzyskie, które należą do najstarszych gór w Polsce. Urok Gór Świętokrzyskich podkreślają lasy jodłowe i modrzewiowe oraz wtopione w krajobrazy gór ruiny zamków. Tutaj warto zobaczyć też Jaskinię Raj.

Wyjątkowe uroki przyrody w górach

W Pieninach zachwyca turystów ogromne bogactwo przyrody, zwłaszcza w obszarze pomiędzy Trzema Koronami a Sokolicą, który jest częścią Pienińskiego Parku Narodowego. Są tutaj endemiczne rośliny, takie jak mniszek pieniński oraz chryzantema Zawadzkiego. W Pieninach rośnie także całe mnóstwo storczyków kwitnących, a lata tutaj ok. 1600 gatunków motyli. Na uwagę zasługuje również malownicze rozlewisko Dunajca.

Ogrom atrakcji dla całej rodziny gwarantuje podróż w Beskid Sądecki, który jest pasmem górskim należącym do Karpat Zachodnich. Są tutaj i piękne krajobrazy, i uzdrowiska. Na uwagę zasługuje także bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Beskid Sądecki ma olbrzymie walory krajobrazowe, a wody mineralne popijane w Krynicy-Zdroju, Muszynie czy Szczawnicy mają dobroczynny wpływ na zdrowie turystów.

Najpopularniejsze miejscowości górskie

Są takie miasta na mapie Polski, które od razu kojarzą się z wakacyjnym wypoczynkiem w górach. To w nich skupiają się największe atrakcje, a turyści poszukują hoteli rodzinnych z atrakcjami dla najmłodszych. Najbardziej znanym jest oczywiście Zakopane, serce polskiej turystyki górskiej. Najbardziej charakterystyczna ulica Krupówki należy jednak do najbardziej zatłoczonych niezależnie od pory roku, a ceny lokalnych usług uważane są za jedne z wyższych. Nie można odmówić Zakopanemu uroku, jednak osoby, które szukają kameralnej atmosfery, mogą czuć się tutaj nieco zagubione. Zupełnie inaczej jest w Krynicy-Zdroju, miejscowości położonej w Beskidzie Sądeckim. To miasto znane przede wszystkim z powodu źródeł leczniczej wody. Jest pełne także zabytkowych, drewnianych, klimatycznych willi, dzięki czemu spacerując po Krynicy-Zdroju można poczuć ducha XIX wiecznego uzdrowiska.

Górskie miejscowości obfitują w lokalne zabytki

W bieszczadzkim Sanoku urodził się Zbigniew Beksiński, znany na całym świecie malarz oraz autor grafik i to właśnie w tym mieście można zwiedzić jego wystawę. Jednak Sanok to także malownicze widoki oraz największy w Polsce skansen, na którego zwiedzanie należy przeznaczyć nawet 3 godziny. To miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów wędrujących po Bieszczadach, podobnie jak zabytkowy rynek z ławeczką dobrego wojaka Szwejka.

Kudowa-Zdrój to kolejne uzdrowisko w zestawieniu najpopularniejszych miejscowości górskich w Polsce. Uzdrowiskowa Kudowa leży na zboczach wzniesień Gór Stołowych, które chronią miasteczko przed wiatrami i sprawiają, że panuje tutaj łagodny, przyjazny klimat. Podczas pobytu w Kudowie-Zdroju koniecznie trzeba spróbować tutejszych wód mineralnych z zabytkowej pijalni.

Niezbędna infrastruktura, która sprzyja wypoczynkowi z dziećmi

Atrakcje poszczególnych pasm górskich mają oczywiście olbrzymie znaczenie dla udanych rodzinnych wakacji, jednak konieczne jest także przemyślane zaplecze, które sprzyja wypoczynkowi całej rodziny. Zwracając uwagę na walory hotelu w górach, warto kierować się jego infrastrukturą i podejściem personelu do obecności dzieci. Jeśli jest to hotel SPA w górach, to powinien mieć brodzik dla dzieci, plac zabaw, ogólnodostępny przewijak czy przechowalnię wózków. Pamiętając o tym, że lato w górach w Polsce bywa kapryśne, dodatkowe atrakcje w hotelu pozwalają nawet w niepogodę świetnie bawić się całej rodzinie.

Pierwszy raz z dzieckiem? Wybierz Beskid Sądecki!

Na wakacyjny urlop z dziećmi warto wybrać hotel dla rodziny Czarny Potok ze SPA położony w Beskidzie Sądeckim. Beskid Sądecki to masyw, który urzeka malowniczym krajobrazem, bukowymi, jodłowymi i świerkowymi lasami, gdzie z hali rozciąga się widok na piękne doliny, a na szlakach można spotkać wiele gatunków zwierząt. Lokalna infrastruktura hotelowa pozwala tak zaplanować wakacje z dziećmi tak, by zapewnić atrakcje nawet najmłodszym pociechom i dorosłym, którzy chcą wędrować i cieszyć się pięknymi widokami. Beskid Sądecki łączy walory wygodnego miejsca na rodzinne wakacje z dostępem do malowniczych górskich szlaków.