Zawsze w drodze

Autor tekstu: , Data publikacji:

Są ludzie, których żywiołem są podróże. Jeśli nie chcą być zależni od rozkładów jazdy pociągu czy samolotu albo godzin odlotów i przylotów samolotów, decydują się na zakup kampera. Jakie są zalety tego sposobu podróżowania?

Kamper to inaczej wóz kempingowy lub samochód kempingowy. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „camp” oznaczającego obóz albo kemping. Kampera nie należy mylić z przyczepą kempingową, którą ciągniemy za samochodem na haku. Karawaning, jak nazywa się ten sposób podróżowania, narodził się w ubiegłym stuleciu w Ameryce. Szybko jednak rozprzestrzenił się na resztę świata. Dzisiaj na drogach niemal wszystkich krajów można zobaczyć charakterystyczne wozy kempingowe. Taka forma spędzania wolnego czasu ma coraz więcej zwolenników również w Polsce.

Masz wszystko, czego potrzebujesz

Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest około dwóch tysięcy kamperów. Czy to dużo, czy mało? Raczej ciągle niewiele w porównaniu z Ameryką oraz krajami Europy Zachodniej. W Niemczech i Wielkiej Brytanii co roku rejestruje się kilkaset nowych wozów kempingowych. Nic więc dziwnego, że w tych krajach bardzo dynamicznie rozwija się również rynek usług obliczonych na zaspokojenie potrzeb fanów karawaningu. Istnieją więc wypożyczalnie samochodów dla tych, którzy nie mają jeszcze własnego kampera. Rozwijają się sieci sklepów, w których można kupić niezbędne wyposażenie – na przykład kuchenki, meble, pościel, naczynia i zastawę stołową. Coraz liczniejsze są warsztaty samochodowe, gdzie można serwisować kampery. Powstają też kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe, które specjalizują się w polisach dla kamperów, zwanych motorhome insurance. Na rynku brytyjskim firmą oferującą takie polisy jest Lancaster Insurance.

Kamper z ubezpieczeniem

Miejmy nadzieję, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące korzystne polisy dla właścicieli kamperów pojawią się wkrótce również w Polsce. Tymczasem właściciele wozów kempingowych muszą szukać ofert w firmach, które zajmują się ubezpieczeniami samochodowymi. Nie warto przy tym poprzestawać jedynie na obowiązkowym OC. Dobrze jest również ubezpieczyć wyposażenie kampera od kradzieży i zniszczenia w wyniku wypadku, pożaru lub zalania. Jeśli korzystamy z wozu z wypożyczalni, dobrze jest upewnić się, jakie ubezpieczenia oferuje firma wynajmująca, a jakie warto dokupić na własną rękę.

Karawaning to coś, czego na pewno warto spróbować. I robi to na całym świecie coraz więcej ludzi. Może w tym roku i ty przekonasz się do takiej formy podróżowania?

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org