Drewniany wieżowiec w Norwegii

Autor tekstu: , Data publikacji:

W grudniu 2018 roku w Brumunddal nad brzegiem największego jeziora Norwegii – Mjøsa stanie najwyższy zbudowany z drewna wieżowiec na świecie. Budowla będzie liczyła 18 pięter – łącznie 80 metrów wysokości. Oprócz apartamentów zaplanowano tu 25-metrowy basen, hotel, biura i siedziby różnych instytucji.

W zamierzeniu autorów projektu Mjøstårnet ma stać się kolejnym symbolem norweskiej myśli architektonicznej, bez wątpienia będzie też atrakcją turystyczną. Tym bardziej że zlokalizowany jest cztery godziny jazdy od portu Langesund. Ceny apartamentów zaczynają się od 2,69 miliona koron norweskich.

Historyczną drewnianą zabudowę znajdziemy w wielu centrach norweskich miast, jak choćby słynne nabrzeże Bryggen w Bergen czy skansen Gamle Stavanger. Jednak największą liczbą drewnianych budynków liczących blisko 200 lat może pochwalić się Skudeneshavn, miasteczko żeglarskie leżące w pobliżu Stavanger. Zachowało się tutaj 200 drewnianych, pomalowanych na biało domów pochodzących z lat 50. XIX wieku.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji