rarefilm.net

Kupujesz auto za granicą? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Autor tekstu: , Data publikacji:

16 miliardów złotych — tyle wyniosła wartość samochodów, sprowadzonych do Polski w 2018 roku! Najwięcej aut przybyło do nas z Niemiec, a najchętniej „ściągane” do kraju marki to Volkswagen, Audi i Opel. Jeśli Ty również planujesz zakup auta za granicą, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jakich formalności dopełnić w Polsce i za granicą oraz na co warto zwrócić uwagę przed samym zakupem auta.

Sprowadzanie samochodów z zagranicy wciąż cieszy się wśród Polaków ogromną popularnością. Tylko w ciągu pierwszej połowy 2019 roku do naszego kraju trafiło 384 133 aut. Średni wiek takiego pojazdu to 11 lat i 7 miesięcy, a najpopularniejszy rocznik samochodu  to 2008.

Królują Niemcy

Polacy kupują zwłaszcza auta z Niemiec. Nic dziwnego. Wiele kilkunastoletnich niemieckich aut pozostaje w świetnym stanie technicznym oraz wizualnym. Wszystko dzięki regularnemu serwisowaniu w ASO, drogom dobrej jakości i trosce, jaką nasi zachodni sąsiedzi obdarzają swoje auta.

Chcesz sprowadzić auto z zagranicy?

Jeśli chcesz sprowadzić auto z zagranicy… zachowaj wzmożoną ostrożność. Niestety, oszuści i krętacze to w tej branży codzienność. Pobieżne sprawdzenie parametrów auta może się skończyć wyjątkowo nieprzyjemną niespodzianką. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć? Zanim kupisz auto za granicą:

 • poproś sprzedawcę o przedstawienie dokumentów określających stan pojazdu;
 • zadbaj o to, aby stan licznika znalazł się w umowie sprzedaży. Jeśli okaże się, że musisz dochodzić swoich roszczeń, będziesz zabezpieczony;
 • koniecznie wykonaj dokładny przegląd, najlepiej w niezależnej stacji kontroli;
 • upewnij się, czy auto nie jest kradzione. Poproś sprzedawcę o numer VIN, a następnie wpisz go na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/;

Ważne (ramka): jeśli chcesz skorzystać z usług handlarza, który zajmuje się wyszukiwaniem i sprowadzaniem aut z zagranicy, wybierz sprawdzoną osobę. Najlepiej poleconą przez przyjaciela lub zaufanego członka rodziny.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykuke https://mubi.pl/poradniki/zakup-auta-z-zagranicy/).

Procedura zakupu auta za granicą

Jeśli kupisz samochód w komisie, dostaniesz od sprzedawcy rachunek lub fakturę. Jeśli dokonasz transakcji z osobą prywatną, konieczne będzie podpisanie umowy kupna-sprzedaży.

Sprzedawca powinien wydać Ci również:

 • kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu.

Jeśli to możliwe, poproś o sporządzenie dokumentów także w języku polskim. Dzięki temu nie będziesz musiał ponosić kosztu tłumaczenia w Polsce.

Transport auta do Polski

Auto kupione za granicą możesz przewieźć do Polski samodzielnie lub przywieźć je na lawecie.

Jeśli samochód został wyrejestrowany w kraju zakupu

Aby legalnie poruszać się po drogach, musisz wyposażyć auto w tymczasowe tablice wywozowe i ważne OC (to może kupić u polskiego ubezpieczyciela na 30 dni). Po sprowadzeniu auta do Polski konieczne będzie dopełnienie formalności w wydziale komunikacji.

Jeśli samochód nie został wyrejestrowany w kraj zakupu

Jeśli poprzedni właściciel auta nie wyrejestrował auta, ma ono ważny przegląd i OC, możesz się nim poruszać na terenie Polski przez 30 dni. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości. W chwili zakupu samochody są już zazwyczaj wyrejestrowane, zwłaszcza jeśli kupujesz auto w komisie.

Transport na lawecie

Jeśli nie chcesz lub nie możesz odebrać auta osobiście, możesz przewieźć je do Polski na lawecie. Choć takie rozwiązanie nie wymaga kupna OC i wywozowych tablic rejestracyjnych, generuje spore koszty.

Formalności w Polsce

Przetłumaczenie dokumentów i opłacenie podatku akcyzowego

Auto jest już w Polsce? Przetłumacz dokumenty (nie musisz tego robić, jeśli sprzedawca dostarczył je także w języku polskim) i opłać akcyzę. Stawka podatku akcyzowego wynosi:

 • 3,1% podstawy opodatkowania dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm³,
 • 18,6% podstawy opodatkowania dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.

Podstawą opodatkowania jest cena samochodu. Na opłacenie akcyzy będziesz miał 30 dni od daty zakupu.

Przegląd

Aby zarejestrować auto w polskim urzędzie, musisz wykonać przegląd techniczny. Zrób go niezwłocznie po opłaceniu akcyzy.

Rejestracja

Aby zarejestrować auto, wypełnij wniosek (jego wzór znajdziesz w Internecie) i dostarcz go do wydziału komunikacji, właściwego dla miejsca zamieszkania. Razem z wnioskiem dostarcz do urzędu również oryginalne dokumenty, potwierdzające sprzedaż oraz ich tłumaczenie w języku polskim sporządzone przez tłumacza przysięgłego.

Są to:

 • dowód zakupu pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy,
 • tymczasowe tablice rejestracyjne,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • dokument tożsamości właściciel,
 • potwierdzenie wniesienia opłat.

Urzędnik przyjmie wniosek i dokumenty dopiero w momencie, kiedy wniesiesz opłaty.

Do opłacenia będą:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł (1000 zł za tablice indywidualne) ,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2 zł,
 • karta pojazdu – 75 zł,
 • naklejka kontrolna – 18,50 zł,
 • naklejka legalizacyjna – 12,50 zł.

Na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego i tablic będziesz musiał poczekać do 30 dni.

Ważne (ramka): w zależności od tego, na jakich tablicach rejestracyjnych przywiozłeś auto do kraju, na rejestrację będziesz miał od 5 do 30 dni.

Ważne — opłata recyklingowa

Jeśli chcesz zarejestrować auto sprowadzone przed 1 stycznia 2016 r., przed rozpoczęciem formalności w urzędzie będziesz musiał wnieść także opłatę recyklingową. Jej kwota wynosi 500 zł.

Ubezpieczenie OC

Aby zgodnie z prawem poruszać się po polskich drogach, najpóźniej w dniu rejestracji auta musisz zawrzeć umowę odpowiedzialności cywilnej. Aby znaleźć najtańszą ofertę skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl.

Ważne: jeśli wyjedziesz na drogi bez ważnego OC, UFG naliczy wysoką karę za brak ochrony. A Ty narazisz swój portfel także na dodatkowe konsekwencje, wynikające ze spowodowania szkody.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org