Program lojalnościowy Air France i KLM w nowej odsłonie

Jak każda linia lotnicza, Air France i KLM posiadają swój program lojalnościowy – Flying Blue. Podobnie jak w innych programach schemat działania jest zawsze ten sam – za każdy przelot linia daje członkom punkty lub mile, a te wymienia się na darmowe loty i inne nagrody. Jednak nie zawsze korzystanie z przywilejów programu jest jasne i proste, punktacja zawiła, a odbiór nagród obwarowany ograniczeniami. Dlatego linie Air France i KLM postanowiły zupełnie zrewolucjonizować swój program. Od 1 kwietnia przyszłego roku Flying Blue ma mieć prostsze zasady, bardziej logiczną i sprawiedliwą punktację większy wybór nagród oraz udogodnienia, które były długo oczekiwane przez członków.

Flying Blue dla niewtajemniczonych

Flying Blue to działający od 12 lat program lojalnościowy oferowany przez Grupę Air France KLM, który zrzesza 39 linii oraz ponad 100 różnych partnerów. We Flying Blue są cztery poziomy uczestnictwa: podstawowy IVORY, SILVER, GOLD i najwyższy PLATINUM. Im więcej ktoś lata, tym więcej korzyści przynosi mu uczestnictwo w programie, które jest bezpłatne. Uczestnik ma do dyspozycji nie tylko coraz liczniejsze przywileje podczas podróży, ale dzięki „lepszej karcie” zarabia też więcej Mil za swoje przeloty. Członkowie posiadają swoje wirtualne konta, aby zamawiać nagrody, rezerwować bilety i uzupełniać brakujące przeloty. Program posiada dedykowaną stronę: flyingblue.com, gdzie spisano jego zasady, pomocą służą także praktyczne video i tutoriale prezentujące jak korzystać w pełni ze swojego członkostwa.

Zmiana #1 – Mile zarabiasz za każde wydane Euro

Do tej pory liczba mil Flying Blue, którą mogliśmy zarobić na podróży była uzależniona od wielu czynników, a w rezultacie członkowie nie zawsze mieli świadomość, jaki „zarobek” przyniesie im lot Air France KLM. Od kwietnia to się zmieni! To, ile zarobimy Mil będzie uzależnione od naszych wydatków. Każde wydane Euro na przelot* Air France, KLM, HOP! lub Joon to konkretna liczba Mil, które pojawią się na naszym koncie**. Dodatkowo, im wyższy jest poziom naszej karty, tym więcej mil przyniesie nam każdy wydatek na bilety lotnicze:
Posiadacz karty podstawowej IVORY za 1 Euro otrzyma 4 Mile,  SILVER – 6 Mil, GOLD – 7 Mil, a PLATINUM – 8 Mil.

Co więcej, Mile dostaniemy też wtedy, gdy do biletu dokupimy usługi dodatkowe*** oferowane przez linię, takie jak specjalne dania A la Carte, dodatkowy limit bagażowy, czy bardziej komfortowe miejsca na pokładzie. Mile są ważne bezterminowo, pod warunkiem, że choć 1 raz na 2 lata odbędziemy przelot liniami Air France, KLM, Joon, HOP!,  Aircalin, Kenya Aiways, Tarom lub na pokładzie innych linii należących do sojuszu Skyteam.

Zmiana #2 – więcej elastyczności w wydaniu Mil na nagrody

Za zgromadzone Mile możemy zamówić bilet nagrodowy, dodatkowe usługi podczas podróży (np. nadbagaż) i wszystko co znajdziemy we sklepie Flying Blue Store – od gadżetów podróżnych po wycieczki turystyczne.

Dotychczas, na każdym locie było dostępnych tylko kilka miejsc do sprzedaży za Mile, ale czerwca 2018 liczba miejsc na przeloty nagrodowe nie będzie limitowana, a zamówienia będą realizowane aż do ostatniego dostępnego miejsca w samolocie. Oznacza to, więcej możliwości wykorzystania Mil na nagrody. Wszystkie miejsca na lotach Air France, KLM, HOP!, Joon i Transavia będzie można kupić płacąc Milami.

Zmiana #3 – „Miles & Cash – czyli płatność łączona

Nadchodzi też zmiana, o którą uczestnicy programu Flying Blue pytali bardzo często. Brakuje mi Mil na bilet, czy mogę resztę dopłacić? Tak! Teraz to będzie możliwe. Wystarczy mieć Mile na min. 75% wartości biletu, brakującą resztę będzie można dopłacić kartą kredytową (podobnie jak podatki lotniskowe).

Zmiana #4 – punkty XP decydują o poziomie karty

Tak jak do tej pory, Flying Blue będzie nadal oferował 4 poziomy uczestnictwa – od podstawowego IVORY, poprzez SILVER i GOLD, aż do najwyższego PLATINUM. Zmieni się natomiast sposób kwalifikacji i przechodzenia na wyższe poziomy. Teraz, to czy mamy kartę IVORY, SILVER, GOLD czy PLATINUM będzie zależało od „Experience Points” (w skrócie XP). Liczba wymaganych XP na dany poziom wynosi:

SILVER: 100 XP
GOLD: 180 XP
PLATINUM: 300 XP

mile

 

XP zdobywamy za każdym razem lecąc liniami: Air France, KLM, HOP!, Joon, Transavia, Aircalin, Kenya Airways, Tarom oraz innych należących do Sky Team. Liczba XP zależy od kabiny oraz od długości lotu – patrz tabela:

mile2

Dzięki tej zmianie, klienci będą mogli łatwo sprawdzić jak realizowane przez nich loty wpływają na ich poziom w programie i jakie podróże muszą jeszcze wykonać, aby dostać kolejną – „wyższą” kartę.

Punkty XP będą gromadzone w okresie rocznym, przez 12 miesięcy. Suma jaką uzbieraliśmy zadecyduje o poziomie naszej karty na kolejny rok, a ewentualna „nadwyżka” nie przepada, tylko jest zaliczana na następny okres kalendarzowy.

Co nastąpi po 1 kwietnia 2018?

Po 1 kwietnia 2018 członkowie zachowają wszystkie zgromadzone dotychczas Mile nagrodowe, przy czym od teraz będą je zbierać na nowych zasadach (1 wydane Euro = minimum 4 Mile). Po drugie, członkowie zachowają te same poziomy kart, tylko zgromadzone dotychczas Mile Statusowe zostaną przeliczone na XP. Poza tym program będzie oferował wszystkie te same korzyści jak do tej pory:

  • Różne przywileje podczas podróży uzależnione od poziomu karty;
  • Liczne opcje wydawania Mil, włączając oferty specjalne takie jak Promo Awards (loty z połowę wymaganych Mil), upgrade do wyższej klasy, zakup dodatkowego bagażu ze zniżką i inne;
  • Długa lista partnerów, za których usługi można zarabiać Mile, jak i je wydawać

Więcej o nowym Flying Blue można się dowiedzieć ze strony: explorefurther.flyingblue.com

* Punktacji podlega taryfa lotnicza, z wyłączeniem podatków i opłat lotniskowych
** Mile za loty innymi liniami w programie są naliczane na starych zasadach.
*** Dodatkowe płatne usługi są oferowane przez Air France, KLM oraz HOP!