Samaná. Malowniczy półwysep Republiki Dominikańskiej

Samana- prowincja obejmująca półwysep leżący po atlantyckiej stronie Republiki Dominikany, oferuje liczne atrakcje na świeżym powietrzu, zarówno dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i turystów szukających kontaktu z naturą. Warto wybrać się w to miejsce, którego liczne atrakcje przyrodnicze i dziewicze plaże są nadal mało znane dla masowego turysty.

Wycieczka do jednej z perełek Samany, czyli wodospadu El Limón, to niemal trzykilometrowa piesza lub konna przeprawa przez gęsty las pokrywający pagórkowaty teren, gdzie aż roi się od ciekawych okazów flory i fauny. Okoliczni mieszkańcy oraz wtajemniczeni turyści uwielbiają kąpać się w tutejszych naturalnych basenach, choć woda nie należy tu wcale do najcieplejszych.

Innym znanym miejscem na półwyspie jest Park Narodowy Los Haitises. Najłatwiejszy dostęp do niego jest od strony morza, więc niemal każdego dnia przybywają tu łodzie z turystami chcącymi podziwiać tutejsze majestatyczne formacje skalne. Wzdłuż tutejszej zatoki rozciągają się lasy namorzynowe, w których znaleźć można liczne jaskinie.

Warto udać się taksówką wodną z portu Samaná na oddaloną o pięć kilometrów wyspę Cayo Levantado, gdzie znajdziemy urocze plaże z miękkim, białym piaskiem i szmaragdowymi wodami. Można tu spędzić cały dzień opalając się i kąpiąc w ciepłym oceanie, jak również przemierzając okolicę kajakiem albo na desce. W okolicy nie brakuje również dobrych barów i restauracji, w których można napić się dobrego drinka na bazie rumu i zjeść pysznego homara z grilla. Znajdziemy tu także liczne sklepy, w których można nabyć wyborne cygara i wyroby rzemiosła artystycznego. A jeśli spodoba nam się tu tak bardzo, że zapragniemy spędzić tu noc, to zawsze możemy udać się do pobliskiego luksusowego hotelu, który zajmuje drugą połowę Cayo Levantado.

Na Półwyspie Samaná mieszczą się dziesiątki nieuczęszczanych plaż. Playa Bonita, to uroczy, przytulny skrawek lądu o niesamowicie białym piasku, gdzie znajdują się liczne hotele butikowe, wille oraz dobre restauracje. Spokojne wody na zachodnim krańcu plaży są magnesem dla rodzin z dziećmi, natomiast jej kraniec zachodni, gdzie ocean jest nieco bardziej burzliwy, to raj dla miłośników surfingu i kitesurfingu. Idąc dalej na zachód dotrzemy do plaży Playa Cosón, gdzie znajduje się niewielka restauracja. Warto zamówić tu sycącą potrawę z grilla, by sącząc pina coladę serwowaną w świeżo otwartym ananasie, podziwiać okoliczne malownicze widoki.

Plaża Playa Frontón, na którą można dotrzeć łodzią z Las Galeras albo pieszo (opcja dla bardziej wytrwałych turystów), znajduje się u podnóża 90-metrowego klifu i usiana jest drzewami kokosowymi. Playa Frontón jest ulubionym miejscem wielbicieli wspinaczki skałkowej i snorkellingu. Dość powiedzieć, że to właśnie tutaj nagrywano wiele odcinków reality show „Survivor”.

Po wschodniej stronie wyspy Samaná, w pobliżu Las Galeras mieści się Playa Rincón – plaża, która swoim dziewiczym charakterem przebija nawet Playa Bonita. Warto skierować kroki do tutejszej plażowej restauracji, która specjalizuje się w potrawach z grilla, w tym takich delikatesach, jak homary, ryby i ogromne krewetki.

Więcej na => www.GoDominicanRepublic.pl
Fot. Dominican Republic