rarefilm.net

Stowarzyszenie Kolei Linowych Lodowca Senales ma już 40 lat

Autor tekstu: , Data publikacji:

Stowarzyszenie Kolei Linowych Lodowca Senales – i często odwiedzanego przez Polaków ma już ponad 40 lat. Jest ono ściśle powiązane z tutejszym ośrodkiem narciarskim Maso Corto , a także początkiem alpinizmu i turystyki w tej przepięknej dolinie.

W latach 50. ubiegłego wieku uruchomiono tu pierwsze wyciągi narciarskie, a dekadę później grupa młodych przedsiębiorców podjęła decyzję o zbudowaniu ośrodka narciarskiego w dolinie Senales – jednego z pierwszych tak wysoko w Alpach.
Pierwsze plany zakładały, iż kurort będzie mieścić się u stóp majestatycznego lodowca.
Jednakże młody pionier Leo Gurschler wymarzył sobie, aby główny ośrodek znajdował się w miejscowości Maso Corto, dzięki czemu narciarze mogliby w pełni korzystać z dobrodziejstwa lodowca.

W lipcu 1972 roku oficjalnie zawiązano spółkę Gletscherbahn AG Schnalstal. Pięć lat później w Maso Corto otwarto centrum sportów zimowych, a w 1986 roku miejscowość doczekała się własnej elektrowni wodnej, która znacząco przyczyniła się do sukcesu tego miejsca. W 2014 roku wydawnictwo Athesia, które aktywnie działa w branży turystycznej oraz rodzina prezesa Austriackiego Związku Narciarskiego profesora Petera Schröcksnadela, uzyskały pakiet większościowy w spółce Gletscherbahn AG Schnalstal.

Val Senales

Dolina Senales to jednen z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w Alpach. Znajduje się zaledwie 30 km od alpejsko-śródziemnomorskiego miasta Merano. W dolinie mieści się także najwyżej położony hotel w Europie – The Glacier Hotel Grawand.

Gletscherbahn Winter I

Kurort jest otwarty niemal przez cały rok, od połowy września do połowy lipca. Tereny te to nie tylko raj dla narciarzy, ale również miłośników wycieczek górskich i alpinistów, którzy znajdą tu wiele ciekawych wyzwań i zapierające dech w piersiach widoki. Tutejsze lodowce skrywają także sporo tajemnic. Jedną z nich jest licząca niemal 5 tysięcy lat mumia zwana Ötzi. Znaleziono ją w 1991 roku tuż pod szczytem góry Similaun, w przełęczy Tisenjoch.

Auf dem Gletscher

W miesiącach letnich Dolina Senales jest idealną bazą wypadową dla wielbicieli pieszych wędrówek. Jednym z najwspanialszych przeżyć jest możliwość podziwiania pełnej górskiej panoramy z najwyższych szczytów Południowego i Północnego Tyrolu (Ortles 3905 m.n.p.m i Wildspitze 3798 m.n.p.m). Wyjątkową atmosferę wysokich alpejskich lodowców można także poczuć na górnej stacji kolejki linowej oraz słonecznych tarasach schronisk znajdujących się w tym rejonie.

Dolina z historią

Tutejsza okolica ma także niezwykle bogatą historię, a jej częścią są m.in. coroczne letnie migracje owiec z Doliny Senales do Doliny Ötztal, klasztor kartuzów w miejscowości Certosa (1326) oraz górskie farmy pamiętające okres średniowiecza. Bogata historia i kultura tego miejsca, jego położenie oraz niepowtarzalny klimat tutejszego lodowca, sprawiają, iż Dolina Senales jest chętnie odwiedzana przez turystów niemal przez cały rok. Warto również wspomnieć o tutejszej bogatej i zróżnicowanej bazie noclegowej. Znajdziemy tu zarówno hotele 4-gwiazdkowe (w tym najwyżej położony hotel w Europie), jak i przytulne pensjonaty, luksusowe apartamenty, a nawet kwatery mieszczące się w zabytkowych farmach.

Relax II

Całość uzupełnia szeroka oferta gastronomiczna, której ważnym elementem są regionalne potrawy przyrządzane z zachowaniem najwyższych standardów i co najważniejsze, niezwykle smaczne. Jak widać, Dolina Senales to wręcz wymarzone miejsce na rodzinny oraz aktywny wypoczynek.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org