Wakacje w Europie. Wymiana gotówki w kantorze czy karta płatnicza?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wybierasz się na wakacie do Niemiec, Włoch, Francji lub Grecji? Za nocleg, butelkę wody i obiad w restauracji możesz zapłacić kartą płatniczą przypisaną do twojego konta walutowego w banku lub wymienić gotówkę na kilka dni przed wyjazdem. Dziś kalkulujemy koszty i podpowiadamy, które z tych rozwiązań jest bardziej uzasadnione rachunkiem ekonomicznym.

Przygotowujemy domowy budżet na wakacje

Przed planowanym terminem wyjazdu na wakacie spisz dokładnie wszystkie spodziewane koszty. Jeśli podróżujesz z biurem turystycznym, masz wykupiony pakiet All Inclusive sprawa nie jest trudna, bo zdecydowaną większość atrakcji masz wliczoną w cenę biletu. Z kolei, jeśli organizację kilkutygodniowego wypadu wziąłeś na siebie, na sporządzenie prostego kosztorysu za nocleg, transport, wyżywienie i atrakcje daj sobie 1-2 tygodnie czasu.
Pytanie tylko, czym płacić za zakupy za granicą? Kartą płatniczą, czy walutą?

Rozważany dwa różne rozwiązania: karta płatnicza i wymiana waluty
Do wyboru masz w sumie 2 różne rozwiązania:

– waluta wymieniona na kilka dni przed wyjazdem,
– karta płatnicza do konta walutowego.

Karta płatnicza na wakacjach, czyli kosztowna niewygoda
Karta płatnicza wydaje się całkiem wygodnym środkiem płatniczym za granicą; przynajmniej w teorii, bo w praktyce nie gwarantuje ani niskich kosztów opłat za transakcje, ani poczucia bezpieczeństwa. Dlaczego?

A: Za wyrobienie i utrzymanie karty do rachunku walutowego musisz zapłacić
Uruchomienie karty płatniczej do konta walutowego jest usługą niestandardową i mimo że w wielu bankach dostaniesz ją za 0 złotych, to jej utrzymanie może sięgać miesięcznie nawet kilkudziesięciu złotych (sam rachunek walutowy jest na ogół * bezpłatny).
* W kontekście rachunków walutowych w euro. Inne rachunki są albo trudno dostępne, albo dodatkowo płatne, np. rachunki w dolarze amerykańskim.
Dodatkowe koszty poniesiesz także, jeśli zamiast płatności w sklepie zdecydujesz się na wypłatę gotówki w bankomacie. Polityka banków bywa różna i tak np. w Banku Millenium za taką operację zapłacisz 2 euro (zgodnie z cennikiem usług – prowizji i opłat na 23.06.2015), o tyle już ING Bank Śląski naliczy opłatę 3% wartości transakcji (minimum 5 złotych).
Musisz liczyć się też, że nie każdy bank ma w swojej ofercie kartę płatniczą do podstawowego konta walutowego, co dotyczy m.in. Meritum Banku, Getin Banku oraz wielu innych instytucji.

B: Zasilasz konto w banku, a ten nalicza kolejnych kilka złotych opłaty
Tak, za zasilenie konta też zapłacisz. Oczywiście nie we wszystkich bankach, ale jednak. Przykładem jest rachunek eMax mBanku (euro lub dolar amerykański), gdzie za wpłatę środków na konto zapłacisz ** 9,00 złotych.
* * Zgodnie z aktualnym zestawieniem wybranych opłat i prowizji na dzień 23.06.2015.

C: Nie każda karta walutowa jest honorowana przez europejskich sprzedawców
Podstawowym problemem z jakim musisz się zmierzyć, gdybyś zdecydował się na wyrobienie karty walutowej w banku jest fakt, że nie za każdą transakcję walutową będziesz mógł zapłacić kartą i nie mamy tutaj na myśli zakupów w greckim sklepie osiedlowym, który nie ma na wyposażeniu terminala, ale o sytuacjach, gdzie sprzedawca akceptuje tylko karty VISA albo tylko karty MasterCard.
Mimo że w Polsce większość sprzedawców honoruje standardy obu firm, to w wielu krajach Unii Europejskiej nie jest to takie oczywiste.
Gotówka na wakacjach tańsza i wygodniejsza w obsłudze
W porównaniu do jakichkolwiek kart (debetowych) walutowych, gotówka nadal wydaje się znacznie bardziej komfortowa w obsłudze (znika problem niehonorowanej karty u sprzedawcy), a przy tym jej koszt jest nieporównywalnie niższy od tego, co oferują banki.

Dla zobrazowania kosztów możemy posłużyć się przykładem Alior Banku:
– Koszt założenia rachunku walutowego: 0 zł
Koszt wydania karty do rachunku walutowego: 10 zł
Miesięczny koszt utrzymania karty walutowej: 5 zł

Łączny koszt wydania i obsługi karty w skali miesiąca: 15 złotych.
Przy założeniu, że na wakacie potrzebujesz 1,000 euro, na samej różnicy w spreadzie możesz zaoszczędzić 188,10 zł (kurs Alior Banku 4,3579, kurs eKantor 4,1698 zł).

Dodając do tego 15 zł opłaty początkowej i miesięcznej, daje to łącznie kwotę 202,70 zł.
—-
Obliczenia na podstawie aktualnych kursów walut zgodnie z kalkulatorem ekantor.pl na dzień redakcji tego materiału, tj. dzień 23.06.2015.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.