Wiedeń – miasto, które oszałamia historią

Wiedeń to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Nic dziwnego – znajdują się tu zabytki pochodzące ze wszystkich okresów historycznych, luksusowe hotele (m.in. należące do sieci AccorHotels), restauracje serwujące wykwintne specjały kuchni austriackiej i międzynarodowej. Co więcej – według raportu amerykańskiego Mercera – Wiedeń jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie.

Serce Wiednia – katedra św. Szczepana

Zwiedzanie miasta warto zacząć od jednej z najbardziej imponujących budowli, wyrastających w ruchliwym centrum Wiednia (zwanym Innerstadt) – gotyckiej katedry św. Szczepana. Należy ona do największych świątyń w Europie – jest długa na około 100 metrów, a najwyższa, pokryta ażurowymi zdobieniami wieża wznosi się na wysokość ponad 130 metrów, górując nad miastem.

Budowa katedry rozpoczęła się w XIII wieku, obecną strzelistą, gotycką formę zyskała jednak dopiero w XVI stuleciu podczas rozbudowy. Dziś ta świątynia stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do stolicy Austrii. Niewiele jednak zostało z jej historycznego otoczenia – wokół katedry znajdują się najdroższe wiedeńskie sklepy i modne restauracje. W Wiedniu trudno bowiem mówić o klasycznej starówce – zabytkowe obiekty i kompleksy rozsiane są po terenie całego miasta.

Dla miłośników kultury – Muzeum Quartier

Niemal w centrum Wiednia zlokalizowana jest również tzw. dzielnica muzeów, czyli Muzeum Quartier. Mieszczą się tu najważniejsze muzea i galerie w mieście, m.in. Muzeum Leopolda, w którym można podziwiać dzieła Gustava Klimta czy Oskara Kokoschki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (tzw. Mumok), Centrum Architektury i wiele innych. To punkt obowiązkowy dla entuzjastów sztuki – nie tylko austriackiej. Nic dziwnego, że co roku Muzeum Quartier przyciąga około 3 milionów odwiedzających.

Nie tylko dla dzieci – Prater

Kolejnym symbolem stolicy Austrii jest Prater, czyli ogromny park rozrywki z charakterystycznym 65-metrowym diabelskim młynem, zwanym Wiener Riesenrad. Siedząc w jednej z 15 gondoli, można w spokoju podziwiać niezwykłą panoramę Wiednia. Do innych atrakcji Prateru należą: dom strachów, liczne karuzele czy kolejka górska.

Śladem potęgi Habsburgów – Hofburg

Podczas wizyty w Wiedniu nie można pominąć Hofburga, czyli pałacu władców Austrii. Wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów zamek był rozbudowywany, by przekształcić się w jedną z najbardziej okazałych rezydencji cesarskich w Europie. Zachwyca klasycystyczną, harmonijną konstrukcją i niezwykłym przepychem, uwidaczniającym się w bogato zdobionych kopułach i licznych rzeźbach. Znajduje się tu około 2 600 pokoi i 19 klatek schodowych. Cały kompleks zajmuje niemal 240 tysięcy metrów kwadratowych.

Obecnie w Hofburgu mieszczą się muzea, siedziba prezydencka oraz Biblioteka Narodowa.

Cesarski przepych – Pałac Schönbrunn

Kolejną cesarską siedzibą w Wiedniu jest Pałac Schönbrunn, stojący na uboczu miasta. Stanowił letnią rezydencję Habsburgów.
W Pałacu znajduje się ponad 1400 komnat ozdobionych pozłacanymi ornamentami, kryształowymi lustrami i misternymi freskami. Jak przystało na styl rokoko – wnętrza i elewacje charakteryzują się zmysłową elegancją, lekką asymetrią i dużą dekoracyjnością. Pałacowe pokoje pamiętają huczne bale, koncerty 6-letniego Mozarta, ale również podpisanie tzw. pokoju w Schönbrunn.
Do budowli przylega rozległy ogród utrzymany w stylu francuskim – z pieczołowicie przystrzyżonymi żywopłotami, wytyczonymi ścieżkami i licznymi rzeźbionymi fontannami. Teren wokół Pałacu obejmuje również Palmiarnię, ZOO i labirynt skonstruowany z misternie ułożonych roślin.

Barokowe olśnienie – Belweder

Miłośnicy architektury barokowej odwiedzić powinni również wiedeński Belweder, czyli dawny pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się on z dwóch budynków i sąsiadującego z nimi okazałego ogrodu w stylu francuskim, w którym znajdują się liczne posągi. Obecnie w Belwederze mieści się muzeum – można tu podziwiać m.in. największą na świecie kolekcję dzieł Gustava Klimta (ze słynnym Pocałunkiemk).

Do odwiedzenia Wiednia serdecznie zachęca sieć hoteli AccorHotels.

Zapisz się na nasz Newsletter

Bądź na bieżąco!
Nasze wiadomości w Twojej poczcie.