Wybierasz się na wakacje za granicę? Sprawdź, gdzie wymienić walutę!

Podróż za granicę czy delegacja służbowa do innego kraju wiążą się z posługiwaniem się walutą obcą. Koszty wymiany walutowej w tradycyjnych kantorach lub płatności kartą i przewalutowanie transakcji rosną w związku z narzuconym kursem oraz prowizjami dla banków. Jak uniknąć związanych z tym wysokich opłat?

Polacy regularnie wyjeżdżają na wakacje zagraniczne i nierzadko pracują w firmach międzynarodowych, dlatego chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań elektronicznych dotyczących wymiany walut. Tradycyjna gotówka powoli odchodzi do lamusa, bo klienci banków wolą korzystać z kont walutowych bądź opcji przewalutowania transakcji. Jednak i przy tych operacjach płatności za granicą wiążą się z narzuconym, często niekorzystnym kursem oraz z opłatą za przewalutowanie. Wprawdzie większość banków nie pobiera prowizji za dokonanie transakcji kartą, ale naliczają one opłatę „spread” za przewalutowanie. Jeszcze gorszym pomysłem wydaje się wypłata gotówki w bankomacie za granicą, ponieważ jej pobranie jest średnio o 7% droższe od płatności elektronicznej. Alternatywą dla podróżujących służbowo i tych, którzy lubią odpoczywać za granicą, jest e-kantor. Korzystne kursy walut oraz szybkość dokonywania transakcji to niejedyne atuty takiego rozwiązania.

Czym są e-kantory?

E-kantory są na rynku walutowym rozwiązaniem stosunkowo nowym, ale prężnie się rozwijają. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez TNS Polska, które wskazują, że 40% Polaków powyżej 15. roku życia wymienia waluty, a aż 80% z nich robi to w kantorach internetowych i tradycyjnych. Pierwszą platformą, która umożliwiła internetową wymianę walut w Polsce był Walutomat.pl. Na rynku pojawił się w 2009 roku i do teraz jest największą platformą wymiany walut w Polsce. Zrzesza ponad 300 tys. klientów, którzy dokonali wymian na kwotę 55 miliardów złotych. Walutomat, przy współpracy z portalem Przelewy 24, wprowadził też możliwość wpłat przez „pay by link”. Za pośrednictwem serwisu można również wypłacać gotówkę w euro oraz wykonywać przelewy zagraniczne do ponad 40 krajów.

Jak działa e-kantor?

Korzystanie z e-kantoru powinno być szybkie i bezpieczne. W celu zabezpieczenia transakcji finansowych niezbędna jest rejestracja w serwisie. Aby dokonać wymiany trzeba mieć dwa konta w różnych walutach, jedno w walucie rodzimej, a drugie w walucie obcej. Cała operacja jest bardzo prosta i sprowadza się do wykonania przelewu do Walutomatu oraz otrzymania przelewu zwrotnego w walucie, jakiej zażądano. Można też skorzystać z funkcji portfela, która działa jak wewnętrzna skarbonka. Dzięki wpłaceniu środków finansowych do portfela, można dokonywać wymiany walut bez oczekiwania na przelew – wystarczy określić kurs wymiany ustalonej waluty na podstawie udostępnionych w serwisie danych. Im korzystniejszy kurs wybierzesz, tym szybciej zostanie dokonana transakcja.

Dlaczego warto korzystać z e-kantoru?

E-kantor ma tę przewagę nad tradycyjnymi kantorami i wymianą waluty w banku, że zmniejsza koszty transakcji dla użytkowników. Podczas gdy w banku koszt wymiany kształtuje się w przedziale 1,5–6%, a w kantorze tradycyjnym – w przedziale 1,5–10%, prowizja Walutomatu wynosi zaledwie od 0,06% do 0,2%. Obecnie trwa promocja- 50% zniżki na prowizję. W przypadku dużych kwot pozwala to oszczędzić setki, a nawet tysiące złotych przy jednej wymianie (źródło: https://www.walutomat.pl/jak-to-dziala/).

Zautomatyzowanie transakcji i współpraca z Przelewy24 spowodowały, że Walutomat.pl oferuje wymianę walutową szybszą od zwykłych przelewów bankowych. Tradycyjny przelew do banku trwa kilka minut i wymaga przynajmniej 20 kliknięć. Innowacyjna usługa e-kantoru pozwala użytkownikom na dokonanie wymiany w kilka sekund, jedynie przy użyciu kodu SMS.

Serwisy takie jak Walutomat.pl gwarantują również bezpieczeństwo wymiany walut. Użytkownicy portalu są weryfikowani pod kątem danych osobowych, co zapewnia autentyczność transakcji między użytkownikami.

Kto może, a nawet powinien korzystać z e-kantoru?

Z e-kantoru może korzystać każda osoba fizyczna mająca zdolność prawną. To narzędzie przyda się szczególnie osobom spędzającym urlop za granicą oraz tym, które często podróżują w sprawach służbowych. Dzięki serwisowi można dokonywać wymiany walut w czasie rzeczywistym, co pozwala na płacenie za hotel, zakupy czy dodatkowe atrakcje po bardzo korzystnym kursie. Internetowa wymiana pieniędzy pozwala na wygodne zakupy i regulowanie opłat za nocleg oraz przynosi oszczędności dla domowego lub firmowego budżetu.

Wymiana walutowa w ciągu ostatnich 10 lat przeszła prawdziwą rewolucję. Polacy chętnie korzystają z internetowych kantorów, nie tylko ze względu na atrakcyjne kursy wymiany, ale też bezpieczeństwo i szybkość transakcji.

 

Advertisement

https://ad.doubleclick.net/ddm/trackclk/N287002.2351907BUSINESSTRAVELLER/B22940311.250334315;dc_trk_aid=446737080;dc_trk_cid=118249141;dc_lat=;dc_rdid=;tag_for_child_directed_treatment=;tfua=