Co zabrać na wakacje do egzotycznych krajów?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Coraz częściej na wakacje wybieramy kierunki odległe i bardziej egzotyczne. Niesamowita natura, ciekawa kultura i obyczaje mieszkańców oraz lokalna kuchnia skutecznie przyciągają nas w nieznane strony. Taka wyprawa jednak wiążę się z bardziej zaawansowanymi przygotowaniami. Co spakować do walizki?

O czym pamiętać przed podróżą?

Wyjazdy do krajów egzotycznych wymagają przygotowania, które najlepiej rozpocząć kilka tygodni wcześniej. Najważniejsza przed wyjazdem jest wizyta u lekarza medycyny podróży. To on powie nam, czego unikać, co zapakować do apteczki i kosmetyczki, wykona stosowne szczepionki oraz odpowie na wszelkie pytania.

Lekarz przede wszystkim przepisze recepty na leki, które zawsze warto mieć przy sobie, szczególnie związane z problemami z układem pokarmowym. Dotykają one większość podróżujących, dlatego antybiotyk i dobry probiotyk to podstawa.

Wskazówka! Zanim wyruszymy, warto też poznać relacje z podróży osób, które były w danym miejscu. Można poczytać również artykuły lub blogi.  Więcej o probiotykach w podróży na: https://roadtripbus.pl/zemsta-faraona-czyli-biegunka-podroznych/

Co spakować do walizki?

Jeśli chodzi o ubrania czy buty, to kwestia indywidualna, ale jest kilka zawsze potrzebnych rzeczy. Niezależnie od tego, gdzie jedziemy, niezbędne będą wygodne buty i ciepła bluza. Nawet w gorącej Afryce wieczory i noce potrafią być bardzo zimne.  Z pewnością przyda się też cieniutka kurtka przeciwdeszczowa z kapturem.

Dodatkowo warto zabrać ze sobą:

  • bawełniane t-shirty,
  • przewiewne spodnie,
  • nakrycie głowy.

To ostatnie jest szczególnie ważne w porze letniej, kiedy słońce grzeje bardzo mocno.  Podobnie rzecz ma się z okularami przeciwsłonecznymi. Dodatkowo nie zapomnijmy o ładowarce do telefonu i powerbanku, aparacie fotograficznym oraz lekkich przekąskach.

Czego nie może zabraknąć w kosmetyczce?

W kosmetyczce musi znaleźć się jeden z najważniejszych produktów, a jest nim krem do opalania z bardzo wysokim filtrem (najlepiej z filtrem SPF minimum 50). Do tego balsam do ust z filtrem, dezodorant o neutralnym zapachu i przybory: pasta, szczoteczka oraz żel do mycia.

W krajach, gdzie występuje ryzyko malarii lub wirusa Zika niezbędne będą bardzo silne repelenty na owady, jakie należy rozpylać na odkryte części ciała co kilka godzin. Warto wyposażyć się zarówno w spray, nawilżane chusteczki, jak i roll-on, który wrzucimy do torby lub plecaka. W kosmetyczce nie może zabraknąć też płynu oraz chusteczek do dezynfekcji rąk.

A co z apteczką?

Oddzielną kategorią jest apteczka, w której powinny znaleźć się wspomniane wyżej lekarstwa na biegunkę, probiotyki oraz płyn z elektrolitami w razie odwodnienia. Przeświadczenie o tym, że w egzotycznych krajach wystarczy napić się alkoholu, aby ustrzec się przed problemami żołądkowymi, lepiej zostawić w domu.

Uwaga! Należy zwracać szczególną uwagę na higienę – zawsze myć ręce przed posiłkiem, jeść produkty gotowane, owoce i warzywa obierać ze skórki oraz pić wodę z fabrycznie zamkniętej butelki. Profilaktycznie lepiej mieć przy sobie i zażywać probiotyk.

Sprawdzi się on w razie konieczności przyjmowania antybiotyku, ale probiotyki to także niezbędnik podczas stosowania leków przeciwmalarycznych.

Dodatkowo w apteczce przydatne będą także:

  • maść na ukąszenia owadów,
  • preparat odkażający,
  • plastry,
  • tabletki przeciwbólowe,
  • leki przeciwgorączkowe.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji