Wakacje 2016: najciekawsze zagraniczne kierunki

Jak pokazują najnowsze badania ruchu turystycznego, coraz częściej obieramy zagraniczne kierunki wakacyjnych wyjazdów. Największą popularnością cieszą się europejskie kraje śródziemnomorskie. Na zagraniczne wyjazdy wydajemy coraz większe kwoty.

Jak pokazało badanie CBOS „Wyjazdy Wypoczynkowe Polaków w 2015 roku i plany na rok 2016”, urlop za granicą spędziło w ubiegłym roku 20 proc. Polaków, co stanowiło 40 proc. osób wyjeżdżających w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni. W porównaniu z danymi prezentowanymi rok wcześniej 2 proc. Polaków więcej wyjechało na zagraniczne wakacje, a udział w grupie wypoczywających przez co najmniej dwa dni wzrósł o 10 proc. Jednocześnie 41 proc. ankietowanych wskazało, że wakacje w 2016 r. zamierza spędzić wyłącznie za granicą, a 31 proc. chce wypocząć zarówno w kraju, jak i poza nim. Według danych CBOS-u Włochy oraz Niemcy okazały się najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów (po 15 proc.). Dalej uplasowały się Grecja i Wielka Brytania (po 11 proc.), Hiszpania (10 proc.) i Chorwacja (9 proc.).

Zagraniczne wyjazdy w liczbach

Jak czytamy w raporcie KPMG pt. „Wakacyjne wyjazdy Polaków. Edycja 2015”, koszt letnich wycieczek wśród polskich turystów przekroczył w ubiegłym roku 20 miliardów złotych w proporcji 10,6/9,4 mld zł na rzecz wyjazdów krajowych. Analitycy przeciętny koszt urlopu w kraju wyliczyli na 1,9 tys. złotych, a zagranicznego – na 4,6 tys. Jednocześnie biorąc pod uwagę dane z ostatnich pięciu lat, suma wydatków na zagraniczne wakacje wzrasta. Jednocześnie przeciętny czas wypoczynku wynosi w tym momencie od 7-9 dni i również ulega wydłużeniu.

Jeżeli chodzi o formę wypoczynku, to zdaniem analityków z KPMG najpopularniejszym sposobem spędzania czasu podczas wyjazdu wakacyjnego jest odpoczynek pasywny. Plażowanie oraz rozmaite jego formy są celem blisko dwóch trzecich wyjazdów na wakacje krajowe oraz blisko połowy polskich turystów wybierających się na wakacje za granicę. Drugim najpopularniejszym celem jest zwiedzanie, które wskazało 35 proc. zagranicznych turystów. Aktywny wypoczynek jest natomiast istotny dla co dziesiątego z nich. Sposób spędzania czasu wpływa również na wielkość ponoszonych na wycieczkach wydatków. Jak ocenili analitycy KPMG, statystyczna rodzina na zagranicznych wakacjach wydała na pamiątki 400 zł, tj. dwa razy więcej niż spędzająca wakacje w kraju. Natomiast wydatki na dodatkowe atrakcje wyniosły średnio 680 zł w przypadku wyjazdu zagranicznego, a 290 zł – krajowego. Ile kosztują nas same wczasy?

Ile wydajemy?

Portal Traveplanet.pl, który rokrocznie przygotowuje „Raport Podróżnika”, wyliczył na podstawie bieżących analiz statystyk rezerwacji, że polscy turyści najchętniej wybierają za granicą pobyt w hotelach 4-gwiazdkowych z wykupionymi śniadaniami i obiadokolacjami (HB) lub opcją all inclusive (AI). Wypoczynek w takim standardzie wykupiło w 2015 roku 46,2 proc. polskich turystów korzystających z usług biur podróży. Z danych wynika, że średni koszt tygodniowego pobytu w hotelu 4* z wyżywieniem HB lub AI to 2644 zł. Jednocześnie podobne wakacje w hotelu trzygwiazdkowym to wydatek rzędu 2330 zł. Kwoty te odbiegają natomiast znacznie od najtańszych ofert dostępnych na rynku. Wakacje w tej konfiguracji w Grecji, Turcji lub Bułgarii to średni wydatek 1700-1900 zł za osobę, nie wliczając promocji last minute, które sięgać mogą kilkudziesięciu procent.

Wiele gospodarstw domowych przez cały rok przygotowuje się finansowo do zagranicznych wczasów. Finanse są również najczęstszym powodem rezygnacji z wakacji. Według raportu KMPG w 2015 r. ten powód wskazywało 56 proc. osób, które spędziły urlop w domu. Z kolei w najnowszej analizie CBOS-u taki powód podało 35 proc. ankietowanych (spadek o 5 proc. w porównaniu do raportu z 2014 roku). Polacy coraz rzadziej polegają jednak wyłącznie na zgromadzonych środkach, a posiłkują się innymi źródłami finansowania niż własny portfel. Dowodzą tego tegoroczne badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzone na zlecenie Netcredit pt. „Pożyczanie pieniędzy – wzorce postępowania w przypadku nagłych potrzeb finansowych”. Wyniki pokazują, że sfinansowanie urlopu jest obok remontu, naprawy samochodu czy zakupu nowych urządzeń AGD/RTV jednym z podstawowych powodów wzięcia szybkiej pożyczki online. Autorzy badania oceniają, że nie może to dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę np. specyfikę ofert last minute. Inną zachętą są niskie lub nawet zerowe koszty szybkich pożyczek (wiele firm oferuje nowym klientom pierwszą pożyczkę bez żadnych kosztów), a wartość finansowania może przy tym wynieść nawet 2 tys. złotych. Stali klienci mogą natomiast liczyć np. na dwukrotność tej kwoty. Jak pokazują analizy, pozwala to szybko sfinansować cały wyjazd.

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org