Warto odwiedzić tego lata Gastein, słynące z bujnych łąk alpejskich, imponujących szczytów górskich
i leczniczej wody termalnej. Trzy miejscowości: Dorfgastein, Bad Hofgastein i Bad Gastein zapraszają na wędrówki, jazdę na rowerze, biegi przełajowe, pływanie oraz na golfa. Idylliczne Dorf-
gastein z blisko 115 km szlaków do wędrówek pieszych to prawdziwy raj dla sportowców. W Bad Hofgastein można pływać w wodach termalnych w łaźni Alpentherme lub cieszyć się ciszą i spokojem podczas kąpieli leśnych. Natomiast Bad Gastein inspiruje budynkami z Belle Époque, ożywia ducha w łaźni termalnej Felsentherme i fascynuje szczytami gór, których wysokość przekracza trzy tysiące metrów.
Od rustykalnej agroturystyki alpejskiej, po ofertę wydarzeń kulturalnych! Szczególnie polecamy szlak Gastein Trail: 75 km i 4643 m wysokości wzniesienia terenu podzielone na 6 dobowych etapów, które prowadzą nie tylko przez najwyższe porośnięte trawą góry w Europie, ale także bezpośrednio do Parku Narodowego Wysokich Taurów.
Innsbruck – wakacje w mieście i górach
Zabytki w środowisku miejskim i alpejskie przygody w okolicznych górach! Jeśli szukasz takiego połączenia, z pewnością znajdziesz je w regionie Innsbrucka. Już sama rzeka Inn pokazuje, co Innsbruck ma do zaoferowania. Można wybrać się na miejską wycieczkę raftingową, łączącą zwiedzanie z mocnymi sportowymi wrażeniami, gdy grupa z doświadczonym przewodnikiem wiosłuje po rzece Inn w łodzi raftingowej, mijając zabytki i podziwiając otaczającą górską panoramę z poziomu wody.
Do imponującego pasma górskiego Nordkette, które dominuje w panoramie miasta, można dotrzeć po krótkiej przejażdżce wagonikami kolejki linowej Nordkettenbahn. Lasy, łąki i szczyty górskie są łatwo dostępne bezpośrednio z miasta i w bardzo krótkim czasie – czy to podczas spaceru po skąpanym w słońcu płaskowyżu Mieming, przyjemnej wędrówki alpejskiej od schroniska do schroniska u stóp pasma Nordkette, czy też wycieczki na szczyt widokowy w robiących wrażenie górach Kalkkögel. Na fanów dwóch kółek, tradycyjnych oraz elektrycznych, czekają ścieżki i górskie trasy rowerowe. Szczególnie polecamy jogę w regionie Innsbrucka: alpejska łąka jako mata do jogi, śpiew ptaków jako muzyka w tle i świeże powietrze jako zastrzyk energii – prawdziwy luksus jest zawsze tym, co nas uszczęśliwia.
Klagenfurt – między starówką a jeziorem
Klagenfurt oferuje wyjątkowe połączenie: Wörthersee jako największe i najcieplejsze jezioro kąpielowe w Karyntii, okoliczne górskie szczyty Południowych Alp Wapiennych i oczywiście miasto z historycznym centrum, ukształtowanym przez włoskich budowniczych, z rynkami, dziedzińcami i placami o śródziemnomorskim charakterze.
Najbardziej wysunięta na południe stolica jednego z krajów związkowych Austrii leży na styku trzech kultur. Specyficzne położenie odzwierciedla się we wszystkich aspektach tego renesansowego miasta. Kulturę karyncką widać w stylu życia i kuchni, włoską w architekturze śródmieścia, słoweńską zaś w umiejętności świętowania. Klagenfurt jest znany z ważnych wydarzeń sportowych, takich jak zawody Ironman, United World Games czy półmaraton Kärnten Läuft, ale również z wydarzeń kulturalnych, takich jak słynne Dni Literatury Niemieckojęzycznej z nagrodą Ingeborg Bachmann, Klagenfurt Festival i letnie koncerty plenerowe Klassik im Burghof z występami na żywo muzyków popowych i rockowych z całego świata. Szczególnie polecamy wycieczkę rowerową wzdłuż rzek miasta i przystanek w romantycznym Kalmusbad, oraz spacer po placu Alter Platz z przerwą na latte macchiato.
Graz – z miasta na wieś w 10 minut
Miasto urzeka południowym klimatem i stylem, a jego okolice zachęcają do aktywnego wypoczynku. Natura, architektura, modne festiwale, sklepy i galerie z najlepszym designem, a także kulinaria na najwyższym poziomie! To również stolica przyjemności, miasto koneserów, smakoszy i spacerowiczów, gdzie kameralne ogródki barowe i delikatesy zapraszają do degustacji i relaksu. Graz został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO i warto pamiętać, że prawie wszystkie zabytki tego miasta znajdują się w odległości spaceru. Planując wakacje w fascynującym Grazu, warto odwiedzić austriacki skansen w Stübing, Muzeum Arnolda Schwarzeneggera w Thal, stadninę Lipizzaner Stud w Piber, łaźnie termalne NOVA w Köflach najstarszy wciąż istniejący klasztor cystersów w Rein, Austriacki Park Rzeźby w Premstätten czy pełną stalaktytów grotę Lurg. Sieć tras rowerowych rozciąga się tu aż na 800 km! Z Grazu można wyruszyć na piesze wędrówki – od Hebalm, przez Gleinalm, po Schöckl – które ucieszą amatorów przyrody. Szczególnie polecamy popularną trasę rowerową Mur R2, która przecina cały region i prowadzi przez środek Grazu.
Hohe Salve – w Alpach Kitzbühelskich
To miejsce, gdzie długie letnie dni spędzone w górach rozpoczynają się najpiękniejszymi wschodami słońca i gdzie nawet przy deszczowej pogodzie można korzystać z wielu atrakcji. Dwanaście schronisk górskich, dwa jeziora z kąpieliskami (Moorstrandbad Kirchbichl i Salvenaland Hopfgarten), odkryty basen (Itter, wstęp bezpłatny z kartą turystyczną), a przede wszystkim Hohe Salve – najpiękniejszy szczyt widokowy w Tyrolu!
Trzeba przyznać, że panoramiczny widok 360° z Hohe Salve na wysokości 1829 m n.p.m. zapiera dech w piersiach. Na szczyt można łatwo dostać się kolejką linową Salvenbahn z Hopfgarten. W górskim świecie Alp Kitzbühelskich na turystów czeka wiele dobrze oznakowanych tras panoramicznych. Punktem kulminacyjnym tego doświadczenia jest Salvenkirchlein, zwany także Johanneskapelle – najwyżej położony kościół pielgrzymkowy w Austrii. Dzieci mogą spodziewać się idealnej przygody na placu zabaw Salvi’s Kraxxl Platzl. Nieodłącznym elementem idealnego dnia w Rigi Tirols jest obrotowy taras widokowy i wycieczka po słonecznym szlaku w Hohe Salve. Główny szlak turystyczny przez cały Tyrol, zwany Szlakiem Orła, którego przebieg przypomina na mapie orła z rozpostartymi skrzydłami, można pokonać na 31 etapach z różnicą wysokości ponad 26 000 m.
W rejonie Hohe Salve spotykają się dwa etapy Orlego Szlaku. Szczególnie polecamy wizytę w jedynej jaskini lodowej i stalaktytowej w Tyrolu. Jaskinia znajduje się na wysokości 1520 m, a temperatura w niej wynosi około 0°C. Wkrótce, po zejściu po 122 stopniach do jaskini otwiera się przed nami imponujący lodowy świat!
Murau – zielone serce Styrii
W regionie Murau na gości czeka osiem wyjątkowych szczytów górskich, krystalicznie czyste naturalne jeziora i wodospady. Lasy i łąki położone w idyllicznych dolinach lśnią latem soczystą zielenią. W gościnnym Murau, położonym po południowej stronie Taurów, na wysokości od 700 do 2800 m n.p.m., fani pieszych wędrówek w każdym wieku spędzą swoje wymarzone wakacje. Podróżując pieszo lub letnią kolejką linową. Na Kreischberg, Grebenzen i Lachtal, spokojnie na Frauenalpe i Turracher Höhe lub sportowo na Preber i Zirbitzkogel góry regionu Murau oferują niezapomniane trasy dla piechurów. Długodystansowców z pewnością zainteresuje szlak
Via Natura w parku krajobrazowym Zirbitzkogel-Grebenzen lub szlak pielgrzymkowy śladami św. Hemmy.
Imponujący pod względem krajobrazów etap ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Mur, idealnej dla rowerów tradycyjnych, elektrycznych i górskich zachwyci wszystkich cyklistów.
Szczególnie polecamy przejażdżkę koleją parową Murtalbahn, która może być atrakcją dla całej rodziny.
Salzburg – miasto pełne nut
Gdy przespacerujemy się po barokowym mieście nad rzeką Salzach, które od 25 lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i roztacza atmosferę dawnych czasów. Z Pałacu Mirabell i otaczającego go ogrodu rozciąga się fantastyczny widok na symbol miasta, potężną twierdzę Hohensalzburg z XI wieku, która wznosi się majestatycznie naprzeciwko znajdującego się na Mönchsbergu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Sercem starego miasta jest średniowieczna uliczka Getreidegasse, przy której urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. Dzisiaj Getreidegasse jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych alei handlowych świata. Tylko kilka kroków dalej znajduje się Katedra w Salzburgu, która przypomina nam dzisiaj o trwającym ponad 1000 lat panowaniu salzburskich biskupów.
Podczas przerwy w zwiedzaniu warto wybrać się do Café Tomaselli – najstarszej kawiarni w Austrii, albo do Café Fürst, gdzie do kawy można zamówić oryginalne salzburskie czekoladki Mozartkugeln, wyrabiane ręcznie przez praprawnuka ich wynalazcy.
Położony w południowej części miasta Pałac Hellbrunn wraz z rozległym parkiem, ogrodem zoologicznym i słynnymi tańczącymi fontannami cieszy się popularnością nie tylko w gorące, letnie dni. Szczególnie polecamy wyprawę do Hangar 7. Budynek mieszczący kolekcję zabytkowych aut i bolidów Formuły 1 jest dziś synonimem awangardowej architektury, nowoczesnej sztuki i najlepszej gastronomii.
Schladming-Dachstein – dolina tysiąca źródeł
Aż 300 górskich jezior, 100 wodospadów i rozliczne źródła. Region ten należy do najbogatszych w wodę w całej Austrii, a to jego wodne bogactwo najłatwiej można dostrzec podczas wędrówek, od spokojnych spacerów brzegami szemrzących potoków, przez wyprawy do tajemniczych wąwozów, po wędrówki do górskich jezior i huczących wodospadów. Niekończące się przestrzenie na wysokości prawie 3000 m n.p.m. zachwycają turystów, a od tego lata lodowiec Dachstein ma nową górną stację – Energiekristall. Lodowiec Dachstein z wiszącym mostem, Schodami Donikąd i Pałacem Lodowym to „must see” 2024 roku.
Szczególnie polecamy też jezioro Brettersee, rozciągające się wśród szczytów Schladminger Tauern. W zależności od padającego na nie światła jego wody lśnią błękitem, zielenią lub mieszanką tych dwóch barw. Doświadczeni wędrowcy zaczynają wyprawę od podróży kolejką linową na Hochwurzen, następnie wędrują dalej, przez Roßfeld, aż do Brettersee.
Trasa panoramiczna na Großglockner
Großglockner Hochalpenstraße to jedna z najpiękniejszych tras widokowych na świecie, będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii. Na odcinku 48 km prowadzi w sam środek Parku Narodowego Wysokich Taurów, aż na najwyższą górę Austrii – Großglockner, z lodowcem Pasterze.
Oprócz wielu fantastycznych punktów widokowych, ciekawych wystaw i interesujących punktów informacyjnych, które spotkacie na Großglockner Hochalpenstraße, trasa stanowi także punkt wyjścia dla wspaniałego spotkania z przyrodą. Szczególnie polecamy wypatrywanie Wielkiej Piątki! Tym, czym dla uczestnika safari po afrykańskim stepie jest „big five”, dla turystów na Großglockner Hochalpenstraße będzie „high five”, czyli: koziorożec, orzeł przedni, świstak, motyl niepylak apollo i trzmiel alpejski.
Zell am See-Kaprun – idylla nad jeziorem
Krystalicznie czyste jezioro Zeller See jest położone pośrodku alpejskiego krajobrazu górskiego. W spokojne dni szczyty odbijają się w tafli wody. Potężne Wysokie Taury, a za nimi ośnieżony masyw lodowca Kitzsteinhorn. Krajobraz ten jest wręcz wymarzoną scenerią do urlopowych wrażeń nie tylko zimą, ale również latem. To idealny punkt wyjścia do pieszych wędrówek, wycieczek do parku narodowego czy relaksujących dni w kąpielisku. Schmittenhöhe, górująca nad Zell am See i słynąca z panoramicznych widoków, to idealny cel także dla rodzin.Wszystkie kolejki górskie w Zell am See-Kaprun zasilane są ekologiczną energią elektryczną. Szczególnie polecamy obiad w Sonnkogel na Schmittenhöhe, rustykalnej chacie z własnym ogrodem ziołowym i fantastycznym szefem kuchni.
Wakacje w gospodarstwie
Dzień w austriackim gospodarstwie agroturystycznym rozpoczyna się od obfitego i zdrowego śniadania. Podczas gdy rodzice kroją ciepły, świeżo upieczony wiejski chleb, dzieci wyciągają z kurnika jajka na śniadanie. Posileni ekologicznym posiłkiem, ruszamy do obory. Możemy pomagać podczas karmienia zwierząt. A może spacer po ogrodzie? Może uda się znaleźć krzak jeżyn z dojrzałymi owocami do zjedzenia.
W gospodarstwie agroturystycznym jest wiele do odkrycia i przeżycia. Gościnne rodziny gospodarzy w całej Austrii chętnie pozwalają przyjrzeć się swojemu codziennemu życiu i oferują urlop, w czasie którego można nie tylko odpocząć, ale także wiele doświadczyć. Podczas takiego letniego tygodnia czy dwóch spędzonych w austriackim gospodarstwie agroturystycznym na pewno uda nam się zebrać i zachować cudowne wspomnienia – czy to zdobywając nową wiedzę o zwierzętach, czy też poznając smaki domowej austriackiej kuchni. Zakupy w wiejskich sklepikach stają się częścią programu urlopowego, a jeśli dodatkowo można polegać na wysokiej jakości produktów, ich degustacja jest jeszcze większą przyjemnością. Chleb, szynka, sery, wino czy napary ziołowe domowej roboty – a wszystko to zgodne z ekologicznym zdrowym podejściem do życia.
art. sponsorowany