Listopad – Grudzień 2023

Mija kolejny rok intensywnego podróżowania, a przed nami 365 dni do zaplanowania! Dokąd polecimy, pojedziemy, popłyniemy w 2024? Grudzień to najlepszy czas na podsumowanie i zaplanowanie nowych destynacji.

Polecam Stambuł, w którym byłam ostatnio, po długiej przerwie. Największe miasto Turcji zmienia się, żeby stać się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów
i biznesmenów. Melancholijny Stambuł, wciąż w stylu Bizancjum, nerwowo drżący niczym mgła nad wodami Bosforu w chłodny poranek, rozweselił się. Na Placu Taksim zdecydowanie mniej policji i wojska, w alei Istiklal pojawiły się sklepy znanych światowych marek, w operze jest międzynarodowy zespół i repertuar, a po ulicach chodzą kobiety z plastrami na nosach, bo operacje plastyczne, to teraz w Turcji nowa moda.

Wiosna i lato, to najlepsza pora na Cypr. Polecam nie tylko plaże, ale również aktywności, których na wyspie nie brakuje. Warto wybrać się w góry Trodos
i zdobyć najwyższy szczyt Cypru, jakim jest Olimpus. Inspirujące okaże się też zwiedzanie najważniejszych zabytków sakralnych, najlepszych winnic, a także okolic miasta Pafos, w którym zobaczymy prawdziwe muzeum na świeżym powietrzu z bodaj najpiękniejszymi mozaikami w rejonie Morza Śródziemnego.

W naszym świątecznym wydaniu piszemy również o Paryżu i Tokio – dwóch niezwykłych miejscach na mapie świata, które czekają na Was w 2024. Niech to będzie pełen podróży rok!

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf