Luty 2020

W tym wydaniu polecam Państwu biznesowe destynacje, jakimi są Wietnam i Gruzja. Hanoi rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie, walcząc o miano nowego azjatyckiego tygrysa. Oprócz klimatu starego Wietnamu w jego stolicy znajdziemy możliwości rozwoju biznesu, idąc za przykładem choćby koreańskiego Samsunga, który zbudował tu kosztem kilku miliardów dolarów ogromną fabrykę smartfonów. Na pewno warto przyjrzeć się miastu, które rozwija się tak szybko, że jego władze nie nadążają z nadawaniem nazw nowym ulicom.

Gruzja przeżywa prawdziwy ekonomiczny renesans, któremu sprzyjają produkowane w tym kraju wyśmienite wina. Położenie geograficzne Gruzji na Kaukazie Południowym, pomiędzy Europą i Azją oraz między Morzem Kaspijskim i Czarnym, czyni ten kraj naturalnym punktem tranzytowym, przez który od wieków przebiegały liczne szlaki handlowe. Niegdyś przez Gruzję wiódł także słynny jedwabny szlak, a na początku XX wieku transportowano przez ten kraj także koleją ogromne ilości ropy naftowej pochodzącej z azerbejdżańskich złóż.

Od 2014 roku Gruzja należy do strefy wolnego handlu z Unią Europejską, która jest także jej największym partnerem w tej sferze, odpowiadającym za ponad jedną czwartą jej całkowitego obrotu handlowego. Nic więc dziwnego, że perspektywy rozwoju kraju nigdy jeszcze nie były tak optymistyczne jak dziś.

Życzę udanej lektury!

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf