Mauritius. Wyspa o wielu obliczach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tropikalny klimat, naturalne piękno, zachwycające rafy koralowe i życzliwi mieszkańcy – tak w skrócie można scharakteryzować Mauritius. Niespotykana nigdzie indziej różnorodność kulturowa i religijna sprawia, że to niewielkie, wyspiarskie państewko jest jednym z najbarwniejszych i jednocześnie najbardziej przyjaznych miejsc na świecie. Na niezwykle radosne i pokojowe usposobienie Maurytyjczyków z pewnością wpływa fakt, że słońce świeci tu niemal przez cały rok.

Egzotyczny ogród

Mauritius to przede wszystkim egzotyczna przyroda i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ciepły i wilgotny klimat pozwolił na rozwinięcie się niezwykłej flory. Maurytyjskie pasma górskie porastają lasy deszczowe, a na nizinach naturalne, rozległe sawanny sąsiadują z plantacjami trzciny cukrowej, herbaty i tytoniu. Wszystko razem tworzy malowniczą scenerię, w którą fantastycznie wpisują się wsie i miasteczka wzniesione w kolonialnym stylu.

Rochester Falls in Mauritius

Wyspa słynie również z kilku interesujących gatunków zwierząt. Dawniej była ojczyzną ptaka dodo, który do dziś widnieje w godle kraju. Niestety działalność pierwszych kolonizatorów doprowadziła do wymarcia tego gatunku. Obecnie rząd i mieszkańcy Mauritiusu wykazują się znacznie większą troską o egzotyczne zwierzęta zamieszkujące wyspę. Można spotkać tu duże kolonie flamingów, lasami deszczowymi zawładnęły makaki, białe plaże stały się domem dla żółwi morskich, a przepiękna rafa koralowa to miejsce występowania setek gatunków ryb i innych wodnych stworzeń. Największą ciekawostką tutejszej fauny jest synogarlica rdzawosterna, znana bardziej jako różowy gołąb. Ten piękny ptak jeszcze niedawno znajdował się na skraju wyginięcia, jednak Maurytyjczycy dołożyli wielu starań, aby nie podzielił on losu dodo, dzięki czemu ma szansę stać się nowym symbolem wyspy.

Miasto o wielu obliczach

Stolicą Mauritiusu jest tętniące życiem miasto Port Louis. Żyje w nim ponad 150 tys. mieszkańców, którzy tworzą barwną mozaikę zwyczajów, kultur i religii. Burzliwa kolonialna historia wyspy odcisnęła na mieście swoje piętno, pozostawiając tu liczne świadectwa rządów kolejnych władców holenderskich, francuskich i brytyjskich. Obok nowoczesnego centrum z galeriami handlowymi, butikami, restauracjami i kawiarniami można tu znaleźć XIX w. fort Adelaide, zabytkowy tor wyścigów konnych oraz wpisany na listę UNESCO kompleks dawnych budynków centrum imigracyjnego Aapravasi Ghat. Będąc w Port Louis warto odwiedzić Muzeum Poczty, w którym można podziwiać najdroższe znaczki pocztowe na świecie. Atrakcją stolicy jest również Plac św. Bissoondayala, gdzie mieści się siedziba maurytyjskiego rządu.

Tym, co szczególnie zwraca uwagę w Port Louis jest niewiarygodna różnorodność i przemieszanie kultur. Można tutaj natknąć się na elementy arabskie, indyjskie, afrykańskie i europejskie. Jest to prawdopodobnie jedyne miasto na świecie, gdzie na jednej ulicy znajduje się chrześcijański kościół, islamski meczet i hinduska świątynia – mandir, a miejscowa ludność żyje tu w atmosferze pokoju i wzajemnego szacunku.

Na fali i na dnie oceanu

Mauritius

Niezwykła atmosfera i piękno Mauritiusu przyciągają turystów z całego świata. Jednak udane wakacje to nie tylko wypoczynek na plaży, podziwianie przyrody i zgłębianie lokalnej kultury. Warto zadbać również o aktywny czas. Wybrzeże Oceanu Indyjskiego to doskonałe miejsce do uprawiania całej gamy sportów wodnych. Od czerwca do sierpnia na Mauritiusie panują wymarzone wręcz warunki do surfowania. W bardziej odsłoniętych częściach wyspy fale potrafią osiągać nawet do 5-6 m wysokości. Niejeden doświadczony surfer złapał tutaj swoją falę życia.

Od października do kwietnia ocean jest znacznie spokojniejszy i wówczas odkrywa piękno swojej głębi przed miłośnikami nurkowania. Południową część wyspy okala rafa barierowa, gdzie można oglądać dziesiątki fantastycznych gatunków ryb, mięczaków i koralowców. W okolicznych miasteczkach nie brakuje szkół, organizujących kursy i wyprawy dla nurków. Mauritius to doskonałe miejsce zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją podwodną przygodę, jak i dla bardziej doświadczonych miłośników podziwiania magicznego świata na dnie oceanu.

Luksusowy wypoczynek

Mimo wszystkich niezwykłych atrakcji i tropikalnych krajobrazów, Mauritius nie mógłby cieszyć się opinią turystycznego raju gdyby nie doskonała infrastruktura hotelowa. W najsłynniejszych lokalnych kurortach, takich jak Le Morne, Trou Aux Biches czy Grand Baie powstała cała gama fantastycznych hoteli, często należących do znanych, prestiżowych sieci. Obiekty te słyną z wysokiej jakości obsługi, bardzo dobrych restauracji i malowniczych lokalizacji, które pozwalają cieszyć się pięknem i klimatem tej fantastycznej wyspy.

Tropikalny i różnorodny Mauritius to miejsce, którego nie da się zapomnieć. Pachnące hinduskimi przyprawami, zachwycające zielenią lasów deszczowych i przyciągające atmosferą tętniącego życiem Port Louis. Egzotyczna przygoda, która czeka tu na wszystkich turystów może okazać się jednym z najwspanialszych doświadczeń w życiu.

Rochester Falls in Mauritius