Tried and Tested: Darmowy internet od Aero2

Autor tekstu: , Data publikacji:

Prawdziwie darmowy internet w urządzeniach mobilnych na prawie trzech czwartych terytorium Polski? Tak, to możliwe. Business Traveller przetestował usługę darmowego internetu z Aero2. Oto nasza ocena i poradnik.

Skąd bierze się w ogóle darmowy internet z firmy Aero2? To niewielka spółka, która wygrała jedyny dotychczas przetarg na częstotliwości 2500-2600MHz, które służą do obsługi najszybszego obecnie dostępnego internetu w technologii LTE, który oferuje obecnie Plus GSM, należący do Zygmunta Solorza. Kolejne przetargi na LTE są dopiero w toku i dlatego w koncesji Urząd Komunikacji Elektronicznej wymógł na spółce, by do grudnia 2016 roku udostępniła chętnym darmowy internet na większości powierzchni kraju. W tej chwili zasięg darmowego internetu Aero2 obejmuje ponad 60 proc. terytorium Polski, na którym mieszka ponad 80 proc. Polaków.

Zasięg darmowego internetu aero2. Żródło: Aero2

Zasięg darmowego internetu aero2. Żródło: Aero2

 

Darmowy internet z Aero2. Jak zdobyć kartę sim?

Najprostsza i najskuteczniejsza metoda, by stać się posiadaczem karty sim na darmowy internet z Aero 2 to wypełnienie łatwego ineternetowego kwestionariusza na stronie BDI.

Potem musimy dokonać płatności zwrotnego depozytu na konto o numerze 24 1680 1248 0000 3000 1872 7122, w tytule przelewu koniecznie trzeba podać „Depozyt – BD oraz imię i nazwisko wpłacającego oraz numer Pesel.

Jeśli chcemy dostać kartę sim pocztą (radzimy ten sposób, bo odbiór osobisty jest utrudniony), musimy dokonać drugiej płatności za wysyłkę w wysokości 7 złotych. Tutaj w tytule przelewu wpisujemy Opłata za wysyłkę karty SIM BDI, imię, nazwisko oraz numer Pesel.
Po prawidłowym wypełnieniu zamówienia dostaniemy je pocztą elektroniczną. Teraz je drukujemy, podpisujemy i wysyłamy wraz kopią dokumentu tożsamości oraz przelewów na adres Aero2 00-660 Warszawa ul. Lwowska 19 z dopiskiem „Bezpłatny Dostęp do Internetu”. Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na e-mail z Biura Obsługi Klienta, w którym Aero2 poinformuje nas o wysyłce na podany adres. Kart sim firma Aero2 nie wysyła od ręki. Według planowanego harmonogramu na kartę będziemy czekać od jednego do półtora miesiąca.

Darmowy internet od Aero2. Jak używać karty?

Gdy wreszcie dostaniemy wymarzoną kartę, musimy zdecydować, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Pamiętajmy, że operator przesyła nam pełnowymiarowe karty sim (w tym micro sim), nie dostaniemy za to kart sim nano, które obsługują najnowsze produkty firmy Apple (m.in. Ipad mini czy iPhone5).

Karta Sim Aero2. Fot Wikipedia

Karta Sim Aero2. Fot Wikipedia

Karta doskonale sprawuje się w smartfonach, obsługujących pasmo UMTS/HSDPA 900 (czyli w praktyce w większości urządzeń). W takim przypadku możemy mieć darmowy internet w telefonie, ale również wykorzystać do jako hotspot dla swojego laptopa bądź komputera stacjonarnego.

Mobilny internet LTE. Warto? Nasz test [ZOBACZ]

Jeśli chcemy używać karty sim na darmowy internet tylko z komputerem przenośnym, potrzebny będzie nam modem. W grę wchodzi kilka popularnych i niedrogich modeli firmy Huawei np. E182E czy E367, takich samych, jakich używamy przy ustanawianiu łączności z internetem w Orange czy T-Mobile. Karta bez problemu współpracuje z tabletami. Zarówno w przypada iPada, jak Samsung Galaxy Tab, wystarczy włożyć ja w odpowiedni slot.

Darmowy internet od Aero2. Nasza ocena

Testowaliśmy usługę darmowego internetu przez ostatnie trzy miesiące zarówno przy użyciu modemu, jak i iPada oraz w telefonie HTC Desire. W każdym z tych trzech przypadków użytkowanie było bezproblemowe. Pamiętajmy, że maksymalna prędkość transferu, którą oferuje darmowy internet, to 512 kbit/s, a więc maksymalny rzeczywisty transfer rzędu 64 kilobajtów na sekundę. W większości przypadków oferta Aero2 spełniała te osiągi (testy www.speedtest.pl na terenie Warszawy i okolic).