Jakie ubezpieczenia warto wykupić przed zagranicznym wyjazdem?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ubezpieczenia, które warto mieć

Odwiedzając towarzystwo ubezpieczeniowe, przede wszystkim warto zapytać o polisę pokrywającą koszty zagranicznego leczenia i tę, która zagwarantuje wypłatę pieniędzy w sytuacji nieszczęśliwego wypadku. Z reguły są to kwoty wyższe niż te, które proponują biura podróży.

Poza tym dobrze ubezpieczyć swój bagaż. – By móc ubiegać się o wypłatę odszkodowania, należy mieć wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak: pisemny protokół zgłoszenia zaginięcia bagażu (P.I.R.), kartę pokładową, kupon nadania bagażu oraz bilet  – wylicza Marko Brinkmann z Tripsta.pl.

Mimo że formalności jest sporo,  warto mieć takie ubezpieczenie, bo pieniądze zwrócone za zgubę pomogą zrekompensować wydatki na odzież, kosmetyki i inne potrzebne rzeczy, bez których nie można się obejść.

Dość przydatne jest również OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono przed wypłatą z własnej kieszeni odszkodowania z tytułu szkody, jaką ubezpieczony wyrządził nieświadomie. Najczęstszym tego typu zdarzeniem jest zniszczenie sprzętu sportowego. OC pokrywa również szkody wyrządzone przez dzieci.

Z kolei ci, którzy udają się za granicę w celach sportowych, powinni ubezpieczyć także swój sprzęt. Odszkodowanie otrzymają wówczas, gdy ekwipunek ulegnie zniszczeniu wskutek zdarzenia losowego np. lawiny, a także zostanie skradziony.

Kolejną opcją godną polecenia jest wykupienie pakietu Assistance, czyli  usługi pomocy klientowi w określonych, najczęściej związanych z jakimś zdarzeniem losowym, sytuacjach, np. pomoc w podróży, organizację leczenia, pomoc tłumacza czy prawnika.

EKUZ to za mało

Na terenie Unii Europejskiej respektowana jest karta Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Opieka medyczna w ramach tej karty często jest mocno ograniczona. Po pierwsze dlatego, że jej ważność ogranicza się tylko do obszaru Unii, nawet nie do całej Europy, a po drugie dlatego, że nie wszystkie zagraniczne placówki służby zdrowia honorują tę kartę.  Najczęściej są to tylko państwowe szpitale, a takie nie zawsze można znaleźć w prywatnych kurortach.

Sytuacje, takie jak ta są jedynie kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że wyjeżdżając za granicę, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.


Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji