Kapitalny wynik PLL LOT

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze PLL LOT przedstawiły wyniki finansowe spółki za miniony 2013 rok. Pomimo 5proc. spadku liczby przewiezionych pasażerów polski przewoźnik zakończył ubiegły rok osiągając zysk 26mln zł netto.

Otrzymana zapomoga finansowa oraz zastosowany plan restrukturyzacji w polskim przedsiębiorstwie przynosi rezultaty w postaci znacznie lepszych wyników finansowych niż przewidywane za ubiegły rok. Zysk netto w wysokości 26mln złotych wypracowany przez PLL LOT w 2013 roku jest o ponad 220mln wyższy niż ten, który został przyjęty za ubiegły rok w projekcjach planu restrukturyzacyjnego. Przypomnijmy, że w planie naprawczym spółki przewidywany za ubiegły rok zysk miał ukształtować się na poziomie minus 196mln złotych. Dodatni bilans za 2013 rok jest pierwszym wynikiem linii na plusie, na przestrzeni ostatnich pięciu lat – informuje portal pasażer.com.

W minionym roku spółce nie udało się jednak uniknąć straty w ogóle, niemniej jednak jest ona znacznie mniejsza niż planowana. Za 2013 rok przewoźnik odnotował stratę w wysokości 4mln zł określaną przez władze przedsiębiorstwa jako strata operacyjna. Jest to jednak bardzo dobry wynik zważywszy na fakt, że strata operacyjna w pierwotnych założeniach szacowana była na minus 142mln zł. Jednocześnie jak wskazuje portal pasażer.com wobec czteromilionowej straty możemy mówić, że PLL LOT już wkrótce ma szansę zacząć zarabiać na działalności podstawowej.

Obecnie zarząd przedsiębiorstwa staje przed trudnym zadaniem utrzymania pozycji rynkowej i płynności finansowej. Opłacalność funkcjonowania PLL LOT nadal jest głównym celem przyjętym przez spółkę na 2014 rok. Jednocześnie władze linii zmierzają do podjęcia wszelkich działań mających na celu maksymalne zminimalizowanie drugiej transzy pomocy publicznej. Wyniki przedstawione w bilansie są o tyle zadowalające, że w 2012 roku wobec wytycznych ujętych przez Komisję Europejską w planie restrukturyzacyjnym, LOT musiał zredukować dalekodystansowe loty, co przyczyniło się do 5proc. spadku liczby pasażerów. 

Aktualnie władze PLL LOT skupiają się na rozwoju działalności lotów czarterowych, a także na przygotowaniu strategii dla spółki na rok 2015, który jest formalną datą zakończenia procesu restrukturyzacyjnego. Opracowane przez zarząd przedsiębiorstwa projekcje finansowe na bieżący rok zakładają wypracowanie zysku z podstawowej działalności w wysokości 70 milinów złotych.