Koleją po nordyckiej krainie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Norwegia jest liderem w rankingu najbardziej atrakcyjnych linii kolejowych dla turystów według wydawnictwa Lonely Planet.

Najatrakcyjniejszym szlakiem jest Raumabanen – trasa wiedzie z Dombås do Åndalsnes. Podróż trwa półtorej godziny a długość trasy wynosi 114 kilometrów. Szlak prowadzi przez 32 mosty, sześć tuneli, a różnica wysokości wynosi ponad 650 metrów.

Na drugim miejscu zakwalifikowały się linie Bergensbana i Flåmsbana, a dokładniej odcinki Oslo-Mydal (Bergensbana) i Myrdal-Flåm (Flåmsbana).

Najciekawszym jednak jest ten drugi, mimo że ma niecałe 20 kilometrów to różnica wysokości wynosi 863 metry, maksymalny spadek to ponad 55 procent. Na trasie przejedziemy przez 20 tuneli. Flåmsbana jest jedyną linią kolejową na świecie która jest aż tak stroma.

Flåmsbana jest największą atrakcją w Norwegii. Trasa prowadzi pod górę gdzie można podziwiać malownicze wodospady, pokryte śniegiem Fiordy aż do miasteczka Aurlandsfjord. Na trasie widoczne są piękne głęboko wycięte rzeki w wąwozach, wodospady spadające po zboczach gór oraz farmy które wydają się jak by były wmurowane w strome stoki.

Podróż z Myrdal do  Flåm trwa około godziny i jest dostępna o każdej porze roku.

fotolia-logo-white