Podróż służbowa czy turystyka biznesowa?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Choć potocznie turystyka biznesowa kojarzy się z wykonywaniem obowiązków służbowych poza siedzibą firmy, to jednak niesie ona ze sobą znacznie więcej możliwości. Po macoszemu nazywana podróżą służbową może być wspaniałą szansą na poszerzenie horyzontów i znalezienia inspiracji.

Turystyka biznesowa to wyjazd na wszelkiego rodzaju targi, sympozja, konferencje, spotkania min. z klientami i kontrahentami oraz wydarzenia firmowe. Jest to korzystne dla rozwoju firm, ponieważ pozyskiwanie np. nowych kontaktów i poszukiwanie innowacji odbywa się nie tylko w czasie surowych spotkań biznesowy, ale też np. na bankietach, których atmosfera jest znacznie swobodniejsza.

Wymiana myśli

Podróż, bez względu na to gdzie i w jakim celu, to zawsze możliwość zobaczenia nowych miejsc i poznania ciekawych ludzi, tak zawodowo jak i prywatnie w czasie wolnym. Nawet jeśli większość czasu spędza się w burze lub na konferencjach, to jednak styczność z innymi osobami może zaowocować pomysłami i świeżym spojrzeniem nie tylko na tematy zawodowe. Wyjeżdżając na delegację do obcego kraju można dotknąć innej, często zupełnie nieznanej kultury, która zainspiruje do wdrożenia nowych rozwiązań w firmie macierzystej. Wymiana myśli i przepływ informacji są bowiem pierwszym krokiem do rozwoju.

Zobaczyć świat

Bez względu na to, czy mówimy o wyjeździe pracowników niewielkiej, lokalnej firmy, czy wyjazd zagraniczny pracownika międzynarodowej korporacji – turystyka biznesowa daje możliwość zobaczenia i poznania nowych miejsc. Jest to tym cenniejsze, że często nie byłoby ani możliwości wyjechać w dane miejsce na własną rękę, ani pomysłu (wybrałoby się np. bardziej znany kurort zamiast malowniczego, acz niewielkiego miasteczka).

Dlatego warto nie zamykać się w hotelu tylko zwiedzać i poszerzać perspektywy. Bywa to trudne, ponieważ na dodatkowe atrakcje, jeśli nie są zorganizowane przez firmę, może zabraknąć funduszy. Warto pomyśleć o tym przed wyjazdem. Szybka pożyczka z banku, od rodziny lub przyjaciół pomoże uniknąć rozczarowania, że ze względu na niewielki budżet trzeba zrezygnować np. ze zwiedzania interesującego muzeum.

Zdaje się więc, że określeniem bardziej adekwatnym do możliwości, jakie daje wyjazd służbowy będzie turystyka biznesowa. Łączy ono zgrabnie aspekt turystyczny powróży oraz jego biznesowy charakter.