Caravaning. Skąd się bierze jego popularność?

Kampery z roku na roku zyskują w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Jeśli planujesz właśnie swoje pierwsze wakacje na kółkach albo dawno nie wypoczywałeś w ten sposób, koniecznie przypomnij sobie najważniejsze zasady caravaningu. Czy kamper tak bardzo różni się od tradycyjnych miejsc noclegowych?

Czym jest caravaning?

Caravaning w Polsce to dość młody i wciąż mało znany sposób na spędzenie urlopu. Polega na tym, że zamiast w pensjonacie czy hotelu śpi się w mobilnym domu na kołach. Caravaning dotyczy bowiem wakacyjnej codzienności toczącej się albo w przyczepie kempingowej, albo w kamperze. Miłośnicy tego typu wypoczynku cenią wakacje w kamperze przede wszystkim za niezależność i wygodę.

Dlaczego caravaning w Polsce jest coraz popularniejszy?

Rok 2020 był przełomowy dla wielu z nas. Rewolucja działa się w licznych branżach, nie ominęła również turystyki. Niszowy caravaning w Polsce szybko zyskał nowych fanów. Na popularność urlopu na kółkach bez wątpienia wpływ miała też możliwość pracy zdalnej, która wielu ułatwiła łączenie obowiązków zawodowych z popołudniowym i wieczornym wypoczynkiem nad Bałtykiem albo w górach. Jeśli i Ty marzysz o e-pracy pod chmurką, przed zaparkowaniem na polu kempingowym koniecznie upewnij się, że będziesz miał możliwość podpięcia laptopa do ładowarki i podłączenia się do stabilnego łącza internetowego.

Kamper a hotel ‒ najważniejsze różnice

Kamper pozwala na dłuższy wyjazd, np. na wycieczkę objazdową wzdłuż wybrzeża Bałtyku, np. śladami latarni morskich. Sam na pewno przyznasz, że codzienne pakowanie i rozpakowywanie się w nowych pokojach hotelowych byłoby męczące. Jaka jest zatem różnica między kamperem a hotelem? Podróż kamperem z wnętrzem zagospodarowanym i zapełnionym tuż przed wyjazdem z domu jest znacznie wygodniejsza, kiedy każdego dnia chcesz wspinać się po schodach kolejnych latarni, a w ciągu tygodnia masz zamiar pokonać trasę: Świnoujście ‒ Kołobrzeg ‒ Ustka ‒ Hel.

Wypoczywając w jednym miejscu, możesz spojrzeć na pojazd jak na odrębny domek wypoczynkowy, przed którym postawisz grill i własny zestaw mebli turystycznych, a pomiędzy drzewami rozwiesisz hamak.

Gdzie i jak jeść, kiedy nocujesz w kamperze?

Ogromnym atutem wakacji w kamperze jest niezależność urlopowiczów. Hotelowe posiłki podawane o stałych godzinach nie zawsze wpisują się w plan dnia zapełniony zwiedzaniem czy wędrowaniem po górskich szlakach. Problem ten niwelują pojazdy z aneksem kuchennym, w których bez problemy przygotujesz jedno-, a nawet dwugarnkowe danie.

W kamperze używa się kuchenek z butlą gazową oraz mniejszego AGD, jak toster, czajnik elektryczny czy ekspres do kawy. Aby móc korzystać z takich urządzeń działających na prąd o napięciu 230 V, należy podłączyć się do sieci zasilającej na polu kempingowym. Ciekawym urządzeniem jest piekarnik turystyczny na kuchenkę gazową, w którym łatwo upiec domowy chleb czy pachnące ciasto. W miejscowościach wypoczynkowych z łatwością znajdziesz też niejedno bistro z wakacyjnymi specjałami lub restaurację serwującą lokalne przysmaki.

Nieodzownym elementem wyposażenia aneksu kuchennego w kamperze jest również lodówka. Powinna być zasilana na trzech poziomach: 1) prądem o napięciu 12 V przy pracującym silniku auta, 2) gazem, kiedy kamper stoi i 3) prądem o napięciu 220 V, jeżeli możesz podpiąć lodówkę do sieci, np. na polu kempingowym.

Łazienka: w kamperze czy na polu kempingowym?

Dobrze byłoby, aby wakacyjny domek na kołach był wyposażony w łazienkę z prysznicem i toaletą, podobnie jak tradycyjne miejsce noclegowe. Niektóre pojazdy mają prysznice zewnętrzne, ale ‒ co oczywiste ‒ nie dają one takiego komfortu i odosobnienia jak prysznice wewnętrzne.

W każdym kamperze jest co najmniej kilkudziesięciolitrowy zbiornik na czystą wodę białą i trochę pojemniejszy na brudną wodę szarą. Ten pierwszy należy systematycznie uzupełniać, a drugi ‒ opróżniać. Częstotliwość wymiany wody zależy od poziomu zużycia wynikającego z liczby i potrzeb mieszańców kampera. Dla przykładu szacuje się, że 100-litrowy pojemnik z czystą wodą wystarczy na dwa dni dla 4-osobowej rodziny, która korzysta wyłącznie z łazienki w kamperze.

Z kolei toaleta chemiczna, dzięki zastosowaniu specjalnych środków, może być opróżniana raz na kilka dni. Wiele toalet ma czujnik wypełnienia, dzięki któremu nie przegapisz momentu, w którym należy usunąć nieczystości.

Jeżeli wolisz jednak korzystać z ogólnodostępnych toalet i pryszniców, to wiedz, że pola namiotowe i kempingowe zazwyczaj udostępniają je na swoim terenie, podobnie jak stacje do uzupełnienia i wylania wody białej i wody szarej.

Rodzaje kamperów

To, jaki kamper wybierzesz, będzie miało wpływ na warunki mieszkania i wypoczywania w trakcie wakacji. Zanim podejmiesz decyzję, poznaj najpopularniejsze rodzaje kamperów i ich podstawowe cechy:

  1. Alkowa, która ma odrębną część dzienną i część sypialną. Posłania znajdują się nad kabiną kierowcy.
  2. Półintegra, która charakteryzuje się optymalnym wykorzystaniem przestrzeni samochodu dostawczego. Łóżka podwieszone są pod sufitem, tak że w ciągu dnia można swobodnie korzystać z przestrzeni mieszkalnej. Opuszczenie posłania wieczorem znacznie utrudnia jednak poruszanie się po kamperze.
  3. Integra jest podobna do półintegry, ale wyróżnia się lepszym wykorzystaniem przestrzeni i łatwiejszym poruszaniem się po wnętrzu. Wszystko dzięki możliwości zaprojektowania nadwozia kampera od podstaw. Gotowe jest tu tylko podwozie samochodu dostawczego.
  4. Kamper w typie van, który jest kompaktowy, a przy tym wygodny. Ze względu na małe jak na kamper rozmiary łatwo się go prowadzi. Posłanie może znajdować się pod podnoszonym dachem, a spanie na nim przywodzi na myśl nocowanie pod namiotem.

Wybieramy kamper dla rodziny ‒ na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią jest liczba miejsc do spania. Spokojny wypoczynek, także ten w trakcie nocy, jest kluczowy dla udanego urlopu. Zwracaj zatem uwagę, czy w wybranym kamperze jest miejsce dla wszystkich. Jeżeli zdecydowałeś się już na konkretny kamper, możesz być zdziwiony, że liczba miejsc do spania nie odpowiada liczbie miejsc siedzących z pasami bezpieczeństwa. Niektóre kampery zostały zaprojektowane do podróżowania z przyjaciółmi albo członkami wielopokoleniowej rodziny z zaznaczeniem, że część wypoczywających jedzie na wakacje własnym samochodem osobowym, a śpi w kamperze.

Niezbędne akcesoria na caravaning

Idealne akcesoria kempingowe to takie, które pozwolą Ci na spokojny odpoczynek. Na wakacje w kamperze zabierz np.:
1.    Wkłady poziomujące, które ułatwią wyrównanie poziomu podłogi. To niezwykle ważne nie tylko dla poczucia komfortu podczas spania. W źle wypoziomowanym  kamperze np. woda nie spływa do odpływu prysznica.
2.    Suszarka na mokre stroje kąpielowe lub ręczniki.
3.    Suszarkę do naczyń, najlepiej składana z silikonu.
4.    Grill, o ile chcesz przygotowywać potrawy na ruszcie, najlepiej mieć na niego specjalne opakowanie, by nie zniszczył kampera podczas transportu.
5.    Przedsionek (najlepiej dmuchany i dobrej firmy), który umożliwia biesiadowanie poza kamperem w trakcie deszczu lub upału.
6.    Naczynia i meble turystyczne, idealne do zjedzenia posiłku na zewnątrz. Wypożyczając kampera dostaniesz to w standardzie.
7.    Odkurzacz samochodowy by łatwiej utrzymać czystość w kamperze.
8.    Wykładzinę przedsionkową aby nie wnosić piachu i brudu do kampera podczas korzystania z przestrzeni przed nim.

Jak jeździć kamperem? Przepisy obowiązujące pasażerów

Przepisy dotyczące ruchu drogowego w Polsce wyraźnie wskazują, że podróżowanie kamperem nie różni się istotnie od jazdy samochodem osobowym. Dodałbym jeszcze o prędkości na autostradzie….. Podobnie jak w aucie, którym odwozisz dzieci do przedszkola czy szkoły, wszyscy pasażerowie (a także kierowca) muszą w trakcie jazdy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Dzieci powinny być przewożone w fotelikach dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Obowiązek zapięcia pociechy w foteliku bezpieczeństwa ustaje, kiedy jej wzrost przekroczył 150 cm i/lub waga jest wyższa niż 36 kg. Dorastającą latorośl musisz wówczas przypiąć standardowymi pasami bezpieczeństwa.

Co wynika z omawianych przepisów, w trakcie jazdy na wakacje albo przemieszczanie się kamperem między jednym polem kempingowym a drugim, każdy musi siedzieć na fotelu lub w foteliku i być przypięty pasami. Podczas poruszania się kamperem po drodze nie wolno spać, gotować, korzystać z toalety czy np. grać w szachy w części mieszkalnej.

Prawo jazdy dla kierowcy kampera

Jeśli chodzi o uprawnienia do kierowania kamperem, to ‒ o ile nie jest on cięższy niż 3,5 tony ‒ może prowadzić go osoba mająca prawo jazdy kategorii B. Należy jednak podkreślić, że 3,5 tony to masa całkowita kampera, dlatego liczy się nie tylko waga samego pojazdu, lecz także jego wyposażenia i wszystkich znajdujących się w nim osób. Jeżeli kamper waży więcej niż 3,5 tony, kierowca musi mieć prawo jazdy kategorii C.

Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej równej 3,5 tony, o ile masz tylko uprawnienia do prowadzenia osobówek, może w najlepszym razie zakończyć się wystawieniem mandatu, a w najgorszym ‒ koniecznością pozbycia się nadbagażu, a nawet końcem podróży kampera na własnych kołach i wezwaniem lawety. Poza tym w razie niebezpiecznego zdarzenia na drodze, przekroczenie dopuszczalnej masy poskutkuje wyłączeniem polisy ubezpieczeniowej, tj. obowiązkowe OC czy AC.

Jak poruszać się kamperem po drogach i autostradach w Polsce?

Na polskich autostradach wiele zależy od dopuszczalnej całkowitej masy kampera. Jeśli nie przekracza ona granicy 3,5 tony, pojazd uznaje się za samochód osobowy i na bramce zapłacisz za przejazd tyle samo co w ubiegłe wakacje za osobówkę. Jednak gdy kamper jest cięższy, koszt poruszania się po autostradzie jest większy, a Ty musisz zarejestrować pojazd w systemie viaTOLL.

Weź również pod uwagę rozmiary kampera. Pojazdami typy van szybciej jeździ się po drogach ekspresowych i autostradach, spalają one także mniej paliwa niż większe kampery. Mniejsze pojazdy jest również łatwiej kierować, co docenisz najbardziej, manewrując na ostrych zakrętach.

Podsumowując, wakacje w kamperze to duża niezależność, dająca nawet możliwość łączenia pracy zdalnej z wypoczynkiem. Aby urlop uznać jednak za udany, musisz dobrze przemyśleć, co zapakujesz do pojazdu i z jakich udogodnień (tj. własna łazienka czy aneks kuchenny) chciałbyś korzystać na co dzień.

Autorem artykułu jest:

Maciej Straus – Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje. Prywatnie użytkownik kampera. Autor strony www.maciejstraus.pl