Co zawiera dobre ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę przed skutkami niespodziewanych zdarzeń na czas podróży zagranicznej. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć koszty związane z nagłym zachorowaniem, awarią auta, zaginięciem bagażu, a nawet odwołanej wycieczki. Polisa zaczyna działać w momencie opuszczenia kraju i trwa aż do powrotu do miejsca zamieszkania.
Dobre ubezpieczenie turystyczne zawiera:
- pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania lub wypadku (w tym: konsultacji specjalistycznych, badań, lekarstw, opatrunków, sprzętu ortopedycznego, naprawy protezy, pobytu w szpitalu, zabiegów chirurgicznych),
- pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego,
- transport medyczny do placówki medycznej,
- pokrycie kosztów wizyty lekarskiej w miejscu zakwaterowania osoby ubezpieczonej.
Bardzo często ubezpieczenie turystyczne jest wyposażone również w pakiet assistance. Jest to rozszerzenie zakresu ochrony o następujące usługi:
- transport medyczny do Polski,
- transport osób towarzyszących do kraju zamieszkania (w przypadku śmierci ubezpieczonego),
- akcja ratownicza lub poszukiwawcza w górach i na morzu,
- opieka nad dziećmi na czas hospitalizacji ubezpieczonego,
- transport po hospitalizacji do miejsca pobytu za granicą w celu kontynuowania podróży,
- zwrot kosztów pobytu na czas rekonwalescencji (gdy niemożliwy jest powrót do kraju zamieszkania),
- zwrot kosztów kontynuacji leczenia w Polsce,
- pomoc tłumacza,
- pomoc prawna,
- pomoc finansowa w razie kradzieży.
Dodatkowo polisa może zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne?
Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego dokładnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia. Warto, abyś zwrócił uwagę na jego kwotę – w niektórych krajach koszty leczenia są wysokie. Ważne są także dodatkowe usługi (assistance, ubezpieczenie bagażu). Powinieneś także zapoznać się z wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których polisa nie działa. Jedną z nich może być pandemia koronawirusa. Przykładowo Nationale-Nederlanden pokrywa koszty leczenia w takim przypadku, jednak pod warunkiem, że ubezpieczony przestrzegał zasad reżimu sanitarnego.