Długa podróż samochodem z dzieckiem. Jak się przygotować?

Konieczność odbycia długiej podróży autem wraz z dzieckiem sprawia, że na twoim ciele pojawiają się przysłowiowe ciarki? Obawiasz się, że maluch będzie rozrabiał lub wręcz przeciwnie; wymagał od ciebie ciągłej uwagi? Jeśli tak, to koniecznie odpowiednio przygotuj się do trasy. Jak tego dokonać?

Każdy zmotoryzowany rodzic czy też opiekun doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż dzieci stanowią niezwykle charakterystyczną grupę pasażerów. Maluchy – z racji swojego wieku – potrzebują zarówno uwagi, jak i… zajęcia. Nie ma chyba rodzica, który nie usłyszałby z ust swojego dziecka słynnego „nudzi mi się” albo „daleko jeszcze?” czyli słów padających podczas niemalże każdej, dłuższej podróży. Tymczasem jazda autem zaliczana jest do zajęć wymagających skupienia i maksymalnej koncentracji; w końcu to właśnie na barkach kierowcy spoczywa odpowiedzialność za zdrowie, a niekiedy również życie współpasażerów. Z tego względu wielu rodziców obawia się odbycia długiej podróż samochodem w towarzystwie małego pasażera. Czy słusznie? Nie, jeśli tylko dobrze przygotujemy się do czekającej nas trasy.

Sprawny samochód

Absolutną podstawą każdej, planowanej podróży autem jest oczywiście niezawodny, w pełni sprawny technicznie samochód. Wybranie się na wakacje czy nawet weekend pojazdem, którego stanu nie jesteśmy w 100% pewni jest naprawdę kiepskim pomysłem. Tyczy się to zwłaszcza wyjazdów poza granice naszego kraju. Awaria pojazdu w obcym państwie niemalże zawsze związana jest z koniecznością poniesienia sporych wydatków, wygenerowanych z tytułu naprawy auta. Z tego względu – na kilka dni przed wyruszeniem w drogę – warto zrobić przegląd techniczny w warsztacie. Poza tym dobrym pomysłem będzie wymiana klocków hamulcowych, uzupełnienie poziomu oleju oraz wyposażenie auta w zapasowe koło, żarówki i płyny.

A może samochód z wypożyczalni aut?

No dobrze ale co zrobić w sytuacji, gdy – np. podczas przeglądu samochodu – okazuje się, że posiadany pojazd nie nadaje się na długi wyjazd? Czy wobec tego będziemy zmuszeni do odwołania opisywanej podróży? W żadnym wypadku! W takiej sytuacji z pomocą przychodzi bowiem wypożyczalnia samochodów. Auta znajdujące się we flocie firm oferujących wynajem samochodu są zawsze w pełni sprawne technicznie, a tym samym gotowe do przebycia każdej trasy, bez względu na ilość kilometrów dzielącą nas od punktu docelowego.

Naturalnie wynajem auta z wypożyczalni to również świetna opcja dla osób nieposiadających swojego własnego pojazdu, jak i kierowców, którzy wprawdzie posiadają sprawny samochód, jednak jazda nim nie należy do najbardziej komfortowych. Pamiętajmy, iż odbycie długiej podróży z dziecka – już z założenia – jest stosunkowo męczące, dlatego warto zapewnić sobie oraz współpasażerom możliwie jak najlepsze warunki podczas jazdy.

Bezpieczny fotelik samochodowy

Jak czytamy w art. 39 ust. 3 Kodeksu Drogowego: „W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”. W praktyce oznacza to, że dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu mogą odbywać podróże autem wyłącznie w odpowiednio dopasowanym foteliku samochodowym. W związku z powyższym koniecznie zadbajmy o to, by fotelik, w którym dziecko będzie odbywało podróż zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się na wynajem samochodu, to pamiętajmy, aby uprzedzić wypożyczalnię o chęci wynajęcia dodatkowego wyposażenia w postaci wspomnianego fotelika.

O czym jeszcze pamiętać?

W praktyce najlepszą porą na podróż z dzieckiem jest… pora snu malucha. Wówczas będziemy mieć pewność, że większość trasy odbędziemy we względnej ciszy, umożliwiającej lepsze skupienie uwagi. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to przygotujmy audiobooki, aplikacje czy też gry słowne, które dostarczą dziecku zajęcie w czasie trwania podróży. Dobrym pomysłem jest również zakup nowej zabawki, którą wręczymy maluchowi kilka minut przed ruszeniem w trasę. Poza tym warto zaopatrzyć się w smaczne przekąski dla dziecka oraz odpowiednią ilość wody, którą pociecha będzie gasiła pragnienie w trakcie drogi.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.