Jakim obostrzeniom podlega auto wynajęte z wypożyczalni?

Wypożyczenie samochodu to duża wygoda dla osób podróżujących służbowo lub chcących podróżować różnymi środkami komunikacji w czasie wakacji. Trzeba jednak pamiętać, że regulaminy poszczególnych firm mogą nakładać na klientów pewne ograniczenia, co do użytku samochodu lub pobierać dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Na co zatem zwracać uwagę przy wypożyczaniu samochodu z wypożyczalni? Z jakimi obostrzeniami trzeba się liczyć?

Wypożyczenie samochodu – kiedy najchętniej sięgamy po auta z wypożyczalni?

Wypożyczalnie samochodów mają ofertę przygotowaną zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Chętnie z takich możliwości korzystają osoby, które swoją podróż odbywają różnymi środkami lokomocji np. w czasie podróży służbowej wpierw korzystają z przelotu samolotowego i później na lotnisku wypożyczają pojazd na czas pobytu w mieście. Najem długoterminowy to propozycja kierowana szczególnie do firm, które wypożyczają samochody dla swoich pracowników. Z wypożyczalni samochodów korzystają również coraz częściej osoby prywatne na czas wakacji czy krótkiego urlopu. Dzięki wynajętemu samochodowi można szybko i łatwo zwiedzać miasta. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w dużych miejscowościach, jak chociażby Gdańsk, co doskonale obrazuje artykuł 5 pomysłów na zwiedzanie Gdańska, Gdyni i Sopotu wynajętym samochodem.

Jakie obostrzenia mogą czekać na klientów wypożyczalni samochodowej?

Każda wypożyczalnia, w tym wypożyczalnia samochodów w Gdańsku ma swój regulamin i to tam należy szukać informacji o przywilejach, ale i obowiązkach kierowców. Jednym z obostrzeń dotyczących wynajęcia samochodu może być wiek kierowcy, a także jego staż za kółkiem. Niektóre firmy zastrzegają sobie prawo wynajmowania samochodów osobom, które mają już kilkuletnie doświadczenie za kierownicą, ale także ukończyły określony wiek np. 21 lat. W przypadku młodszych osób chcących wypożyczyć samochód, koniecznym może okazać się wpłacenie kaucji. Dotyczy to szczególnie droższych modeli samochodów. Kaucja może być też pobierana od osób, które nie mają polskiego obywatelstwa i chcą skorzystać z usług wypożyczalni.

Niektóre z firm tego typu nie pozwalają na poruszanie się samochodem poza granice kraju lub wymagają poinformowania o opuszczeniu kraju.

Trzeba też pamiętać o tym, że z uwagi na to, że to klient odpowiada za uszkodzenia wynajmowanego samochodu, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, z którego w razie konieczności zostaną pokryte ewentualne szkody, jakie mogły powstać w czasie wypadku. Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre firmy wyznaczają przy konkretnych ofertach limit kilometrów, jaki można pokonać danego dnia lub w czasie całego wynajmu pojazdu. Jeżeli ustalony jest limit kilometrów, należy się go ściśle trzymać, gdyż jego przekroczenie może wiązać się z doliczeniem dodatkowych kosztów.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu z wypożyczalni?

Zawsze należy dokładnie zapoznać się z regulaminem wypożyczalni i treścią umowy, zanim się ją podpisze. Istotne jest też sprawdzenie stanu technicznego wypożyczanego pojazdu, a także sprawdzić, czy wszystko, co zostało przez nas zauważone, zostało wpisane do protokołu zdania samochodu. W innym przypadku może się okazać, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności np. za zarysowania na karoserii, które nie są naszą winą, gdyż były one już wcześniej na samochodzie. Przed podpisaniem umowy warto też dowiedzieć się, w jaki sposób rozwiązywana jest kwestia paliwowa w firmie, a także czy możliwe jest wynajęcie dodatkowych akcesoriów, np. fotelika samochodowego czy nawigacji.