Kulinarna podróż dla smakoszy, czyli historia krakowskiego obwarzanka

Obwarzanek to kuszący apetycznymi krągłościami symbol Krakowa. Jego niepowtarzalny smak znany jest każdemu, kto zdecydował się przystanąć przy jednym z wielu niebieskich wózków rozstawionych wokół Rynku Głównego. To właśnie na nich piętrzą się stosy chrupiącego wypieku posypanego solą, makiem oraz sezamem. Jak powstają krakowskie obwarzanki? Skąd wzięła się ich nazwa? I przede wszystkim – gdzie można ich spróbować? Dowiedz się tego wszystkiego!

Krótka historia obwarzanka

Pierwsze wzmianki o krakowskim obwarzanku pojawiły się w XIII wieku w dokumencie wydanym przez Bolesława Wstydliwego oraz na rachunkach z dworu Władysława Jagiełły. Był to jeden z przysmaków jego żony Jadwigi Andegaweńskiej. Pisano o nim również w przywilejach wydanych przez Jana Olbrachta i uchwałach Rady Miasta Krakowa dotyczących wypieku chleba. Cech piekarzy krakowskich aż do XIX wieku ustalał, kto i gdzie mógł sprzedawać obwarzanki. W kolejnych latach o prawie do wypieku decydowano w drodze losowania, by ostatecznie upoważnić do tego wszystkich piekarzy. W 2006 roku obwarzanek krakowski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych województwa małopolskiego, natomiast w 2010 roku na listę produktów chronionych Unii Europejskiej.

Przepis na obwarzanki

Obwarzanki wypieka się z mąki pszennej, tłuszczu, cukru, drożdży, soli oraz wody. Zagniecione ciasto odstawia się w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, a następnie dzieli na małe kawałki, z których formuje się podłużne walce. Kolejnym krokiem jest splecenie ich ze sobą i utworzenie pierścienia, który ponownie odstawia się do wyrośnięcia, a na koniec zanurza we wrzątku. Czynność ta nazywana jest obwarzaniem – stąd nazwa wypieku. Gotowe obwarzanki posypuje się np. makiem bądź sezamem i piecze do zrumienienia. Pieczywo może być wypiekane według tej receptury wyłącznie w granicach Krakowa, a także powiatów krakowskiego oraz wielickiego. Warto wspomnieć, że ponad 90% krakowskich obwarzanków trafia na ruchome uliczne stragany w charakterystycznym niebieskim kolorze. Szacuje się, że w ciągu dnia w całym Krakowie sprzedaje się ok. 150 tysięcy obwarzanków.

Gdzie zjeść obwarzanek?

Większość straganów z obwarzankami zlokalizowana jest na Rynku Głównym i to właśnie tam warto się udać, aby spróbować tego wyjątkowego smakołyku. W okolicy znajdziemy najlepsze hotele w Krakowie, w tym m.in. czterogwiazdkowy Mercure Kraków Stare Miasto z centrum fitness, restauracją i barem. Ten hotel został stworzony z myślą o wymagających podróżnych, którzy oczekują usług na najwyższym poziomie i w atrakcyjnych cenach. Noclegi można zarezerwować poprzez AccorHotels. Krakowskie obwarzanki serwowane są również w kawiarni Bagelmama na Kazimierzu, w Massolit Bakery & Cafe przy ul. Smoleńsk 17, a także podczas organizowanego w czerwcu Święta Chleba. Podczas wizyty w Krakowie powinniśmy również skosztować innych lokalnych pyszności, do których należą m.in. bajgle z Kazimierza, jodłownicki kołacz z serem, precel krakowski oraz chleb żarnowy z Łomnej.