Łódź, Międzyzdroje, Kraków. Poznaj kulturalne stolice Polski

, Data publikacji:

Gdzie studiował Andrzej Wajda? W jakim mieście urodził się Jerzy Hoffman? Jaki był motyw przewodni pierwszego Festiwalu Gwiazd? Sprawdź, które miasta wyróżniają się na kulturalnej mapie Polski!

Magiczny Kraków

Kraków znany jest od lat jako miasto poezji, malarzy i sztuki. Jednym z rektorów  krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych był nie kto inny jak Jan Matejko. W XIX wieku Kraków przyciągał artystów i intelektualistów, którzy popijali kawę w kawiarni Noworolski. Słynny lokal funkcjonuje do dziś na parterze Sukiennic na Starym Rynku. W Krakowie urodził się znany polski reżyser Jerzy Hoffman. Dzisiaj krakowska szkoła filmowa kształci jego następców. Miasto gościło samego Stevena Spielberga, który nakręcił tam oskarową Listę Schindlera. Nie bez powodu więc w Krakowie mają miejsce liczne uznane w Polsce i w Europie wydarzenia kulturalne. Różnego rodzaju festiwale muzyczne, filmowe i literackie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Przyciągają co roku nie tylko rzesze turystów, ale przede wszystkim szerokie grono twórców sztuki, od pisarzy po gwiazdy muzyki.

HollyŁódź

Kto by pomyślał, że pofabrykanckie miasto stanie się tak istotnym punktem na mapie rozwoju polskiej kinematografii? To właśnie w Łodzi powstała Wytwórnia Polskich Filmów Fabularnych, którą uważa się za największą polską wytwórnię filmową. Miasto było planem filmowym dla wielu znanych produkcji m.in. Ziemi Obiecanej. Nie lada gratką dla każdego kinomana jest Szlak Dziedzictwa Filmowego, który prowadzi po miejscach znanych z ekranów. Prestiżowa łódzka filmówka wykształciła takie sławy jak Andrzej Wajda czy Roman Polański. Spacerując ulicą Piotrkowską, natkniemy się na Aleję Gwiazd inspirowaną hollywoodzką Walk of Fame, gdzie swoje gwiazdy mają polscy twórcy i aktorzy filmowi. Nie bez powodu miasto żartobliwie nazywane jest HollyŁódź. Tradycje filmowe do dziś kultywują łódzkie festiwale. Organizowany latem Transatlantyk Festival to liczne pokazy filmowe i spotkania z artystami, a jedyny w swoim rodzaju festiwal Kamera Akcja przybliża działalność krytyków filmowych.

Międzyzdroje Miastem Gwiazd

Ze wszystkich nadmorskich kurortów najbardziej kulturalnym miastem są właśnie Międzyzdroje. Bałtyk stał się pięknym tłem dla działalności Międzynarodowego Domu Kultury, który od lat organizuje liczne spektakle teatralne, koncerty i spotkania artystyczne. W Międzyzdrojach narodził się koncept wydarzenia mającego gromadzić przedstawicieli polskiej kultury. W ten sposób powstał Festiwal Gwiazd. Motywem przewodnim pierwszej edycji była twórczość Krzysztofa Kieślowskiego. Festiwal jest otwarty dla każdego i znacząco przyczynił się do rozwoju Międzyzdrojów. Raz w roku miasto zmienia się w kulturalne centrum artystyczne. Aby przypominać o sztuce przez cały rok, część ulicy Bohaterów Warszawy zyskała miano Promenady Gwiazd. Festiwalową tradycją stało się uwiecznianie odcisków dłoni i autografów artystów na pamiątkowych płytach. Spacer Promenadą Gwiazd jest więc małą podróżą po scenie polskiej kultury.

To oczywiście nie wszystkie polskie miasta, które inspirują do rozmów o sztuce. Zacznij swoją kulturalną podróż z Noclegowo.pl i zarezerwuj nocleg tuż przy słynnej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej, przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach lub w Krakowie – z widokiem na Sukiennice.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji