Ryanair buduje w Krakowie centrum treningowe

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ryanair rozpoczął budowę Centrum Symulatorowo-Treningowego Grupy Ryanair w Krakowie. Projekt właśnie uzyskał pozwolenie na budowę. Krakowskie centrum to najnowsza inwestycja Grupy Ryanair w Polsce. Przewoźnik dostarczy nowoczesną technologię, w tym 10 innowacyjnych symulatorów lotu, stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy i będzie szkolić pilotów samolotów Boeing B737 oraz załogi pokładowe w całej Europie. 

Wybór Krakowa jako lokalizacji projektu to efekt wieloletniej współpracy z miastem Kraków, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice – największą bazą Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej (11 zbazowanych samolotów, ponad 80 tras w sezonie lato’24).

Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

  • Inwestycja 130 mln euro w Krakowie
  • transfer nowych technologii do Polski
  • 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne symulatory lotów
  • pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce
  • możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, załogi pokładowe, mechanicy lotniczy)
  • 150 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry

– Jako linia lotnicza numer 1 w Polsce i w Europie, ogłaszamy dzisiaj rozpoczęcie budowy najnowocześniejszego, wartego 130 mln euro centrum symulatorowo-treningowego Grupy Ryanair. To pierwsza taka inwestycja w Polsce realizowana właśnie przez Grupę Ryanair – powiedział Michael O’Leary, prezes Ryanair. – Chcemy podkreślić kluczową rolę Polski dla Ryanair. W ciągu ostatnich dwóch dekad Ryanair stał się wiodącą linią lotniczą w kraju, bazującą 42 samoloty i zatrudniającą ponad 2,500 osób. Nasza linia czarterowa Buzz dynamicznie się rozwija w Polsce. Ponadto, inwestujemy w IT (Ryanair Labs Wrocław), obsługę techniczną samolotów (centrum serwisowe we Wrocławiu), a teraz także w nowoczesne centrum

–  Cieszę się, że Grupa Ryanair rozwija się w Polsce i że kolejna duża inwestycja tego przewoźnika będzie zlokalizowana właśnie w Krakowie. Chcemy, aby Polska i Krakow postrzegane były przez inwestorów jako bezpieczne i atrakcyjne miejsce do rozwoju biznesu. Dzięki współpracy z Grupa Ryanair już wkrótce staniemy się jednym z największych centrów szkoleniowych pilotów, załóg lotniczych i mechaników w Europie. To ogromny impuls dla gospodarki i transfer do Polski najnowszych technologii. Doceniamy wkład Ryanair w rozwój turystyki i gospodarki Krakowa, Małopolski oraz innych regionów naszego kraju – to z kolei komentarz sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Ireneusza Rasia.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, pierwsze szkolenia w Centrum Szkoleniowo-Treningowym Ryanair ruszą w drugiej połowie 2025 roku.