Zwiedzanie Gdańska podczas podroży służbowej

Autor tekstu: , Data publikacji:

Gdańsk obok Krakowa, Warszawy i Wrocławia należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Wpływ na to ma zarówno położenie nad Bałtykiem co wywołuje od razu skojarzenia z wakacjami, ale również historia miasta oraz wiele miejsc wartych odwiedzenia. I o tym właśnie piszemy poniżej. Co warto zobaczyć w Gdańsku podczas służbowego wyjazdu? Kto bowiem powiedział, że Trójmiasto można odwiedzić jedynie podczas wakacji lub długiego weekendu?

Nasze zwiedzanie warto zaplanować odpowiednio wcześniej

Dużym plusem zwiedzania podczas podróży służbowej do Gdańska jest to, że mamy zapewniony pobyt i to z reguły w pobliżu centrum lub z dobrym połączeniem do centrum. To daje nam doskonały punkt wypadowy do zwiedzania. Odpadają nam również niemałe koszty hotelu i ogólnie wolnych miejsc noclegowych w dobrych lokalizacjach. Z drugiej strony wyjazd służbowy ma to do siebie, że czasu wolnego, który możemy poświęcić na zwiedzanie mamy o wiele mniej. Dlatego warto zaplanować, które atrakcje Gdańska chcemy odwiedzić i ułożyć sobie coś w rodzaju mapy, na której znajdą się kolejne punkty. Dzięki temu odzyskamy czas na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi częściami miasta. Dla jasności. Nie damy razy zwiedzić miasta w dwa wieczory. Dlatego zawsze mierzmy siły na zamiary.

Jak się poruszać po Gdańsku?

Podróże służbowe mają to do siebie, że odbywamy je z reguły samochodem lub pociągiem. Auto w mieście, którego nie znamy nie daje wprawdzie takiego komfortu jazdy jak w miejscu zamieszkania, ale z drugiej strony zapewnią dużą niezależność. Przy czym, jeśli podróżujemy koleją nie ma większego problemu. Gdańsk należy do miast o dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej (kolej podmiejska, tramwaje, autobusy). W dobie internetu w telefonie możemy bez problemu sprawdzić, który tramwaj lub autobus jedzie w pożądanym przez nas kierunku. Będąc w centrum możemy zdać się na długie spacery i połączyć tym samym przyjemne z pożytecznym.

Co zatem warto zobaczyć?

Zacznijmy od centrum

Słynna Gdańska Starówka to przede wszystkim Ratusz Głównego Miasta, Fontanna Neptuna, Długie Pobrzeże, przy którym zlokalizowany jest najsłynniejszy Żuraw w Polsce. To również Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ), ulica Mariacka i Bazylika Mariacka.

Poza ścisłym centrum

Archikatedra Oliwska to pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla osób, które cenią obiekty z kilkusetletnią historią. Tuż obok znajduje się Park Oliwski. Idealny na spacer i chwilę odpoczynku po całym dniu obowiązków służbowych. Z zupełnie innym kierunku i również dość daleko od centrum, w pobliżu Nowego Portu znajduje się symbol II wojny światowej – Westerplatte. Warto go odwiedzić, pomimo że dojazd do niego zajmuje nieco.

Gdańsk to przede wszystkim Bałtyk

Spaceru po plaży w Gdańsku nie sposób nie połączyć z wizytą na molo w Gdańsku Brzeźnie. Blisko 130-metrowe molo to nie ustępuje temu w Sopocie i co ważne, wstęp na nie jest bezpłatny. Stojąc na jego końcu bez wątpienia zachwycimy się roztaczającym się z niego widokiem.

O czym jeszcze warto pamiętać będąc już na miejscu?

Spotkania biznesowe, konferencje trwają zwykle do godzin popołudniowych. Wówczas na zwiedzanie zostaje 3-4 co pozwala zaplanować dłuższy spacer. Gdańsk poza wymienionymi punktami ma jednak mnóstwo ciekawych miejsc, które mogą przykuć naszą uwagę. Dlatego nie ma co się spieszyć. Istnieje ogromna szansa, że przy okazji kolejnej podróży służbowej do Gdańska potraktujemy ją mniej jak obowiązek, a bardziej jako połączenie pracy z odrobiną przyjemności. I to wówczas przypadnie czas na odwiedzenie kolejnych miejsc.