Ryanair musi sprzedać udziały w Aer Lingus

Autor tekstu: , Data publikacji:

Brytyjski odpowiednik polskie Urzędu ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów przystopował ekspansję europejskiego taniego przewoźnika Ryanair. Firma z Irlandii musi sprzedać udziały w innym tanim przewoźniku, Aer Lingus.

Ryanair posiada prawie 30 procent akcji Aer Lingusa. Ryanair został zobowiązany do obniżenia swoich udziałów do 5 proc. Jednocześnie irlandzki przewoźnik został zobowiązany do niewpływania na obsadę rady nadzorczej Aer Lingus i nie przeprowadzania dalszych akwizycji firmy. Takie ustalenia to efekt raportu, przygotowanego przez urząd ochrony konkurencji w Wielkiej Brytanii. Kontrolerzy uznali, że mniejszościowe udziały Ryanaira mogą prowadzić do zaniku konkurencji w lotach międzynarodowych między Anglią a Irlandią.

Kontrolerzy wykryli także, że mniejszościowy udziałowiec usiłował wpływać na politykę Aer Lingusa w ten sposób, by linia nie podejmowała współpracy codeshare z innymi przewoźnikami. I jeszcze jedno: Ryanair próbował wpływać na sposób, w jaki Aer Lingus zarządzał swoimi tzw. slotami na londyńskim lotnisku Heathrow.

Tanie bilety lotnicze na Centrumlotow.pl!