10 sposobów na Singapur po singapursku

Rozrywki kulturalne, butiki z ukrytymi skarbami, degustacje wyjątkowych potraw i zabawa do bladego świtu – nie ulega wątpliwości, że Singapurczycy wiedzą, jak dobrze się rozerwać. Jeśli więc po uporaniu się ze sprawami służbowymi, jakie zawiodły nas do Singapuru, pragniemy choć na chwilę wmieszać się w tłum tutejszych mieszkańców i zgłębić ich kulturę oraz zwyczaje, to dobrze trafiliśmy. Singapur jest zwartym i świetnie skomunikowanym miastem, co znacznie ułatwia poznawanie jego przebogatej kultury i korzystanie z jego licznych atrakcji.

Poniżej prezentujemy listę dziesięciu sposobów na pełniejsze doświadczenie uroków Singapuru.

10 ways to enjoy Singapore as Singapurian – READ IN ENGLISH >>

KTO RANO WSTAJE

  1. Wybierz się na jogging po singapurskim Avatarze

Wielu Singapurczyków udaje się na poranną przebieżkę w Gardens by the Bay – futurystycznej, zielonej oazie, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na pobliskie nadbrzeże. W tych trzech surrealistycznie wyglądających ogrodach można wręcz poczuć się jak bohater filmu Avatar. Gardens by the Bay stanowią również świetną bazę wypadową dla całodniowej wycieczki w okolice  zasilanych energią słoneczną Super-drzew (Super-trees), gdzie mieszczą się zielone ogrody wertykalne, a także do zwiedzenia malowniczego zakątka Cloud Forest wraz z 40-metrowym wzgórzem pokrytym bujną roślinnością i najwyższym na świecie krytym wodospadem.

  1. Zamów kopi po singapursku

Nowy dzień warto zacząć w jednym z wielu singapurskich kopitiamów, czyli tradycyjnych kawiarni, w których można napić się aromatycznej kopi (kawy) oraz przekąsić bajecznie smaczne tosty kaya  serwowane m.in. z jajkiem na miękko.

Wśród Singapurczyków największą popularnością cieszą się kopi c (gorąca kawa z mlekiem skondensowanym i cukrem) oraz kobi o (gorąca czarna kawa z cukrem). W kopitiamach takich jak Heap Senga Leong (Block 10, North Bridge Road, No. 01-5109), Chin Mee Chin Confectionery (204 East Coast Road), Tong Ah Eating House (36 Keong Saik Road), a także w kawiarniach sieci Ya Kun i Killiney Kopitiam, można spróbować niezliczonych rodzajów dobrej kawy, jednocześnie zgłębiając uroki autentycznych singapurskich dzielnic.

NARODOWA OBSESJA NA PUNKCIE JEDZENIA I ZAKUPÓW

  1. Naciesz kubki smakowe lokalną kuchnią

Singapurska gastronomia uliczna znacznie różni się od innych krajów regionu, harmonijnie łącząc w sobie tradycje wielu środowisk etnicznych. Tutejsze stragany z jedzeniem wyróżniają się barwnym wystrojem, serwując wygłodniałym mieszkańcom oraz turystom dziesiątki smacznych dań. Co więcej, niezwykle skrupulatnie przestrzega się w nich zasad higieny, więc podróżujący biznesmeni mogą bez obaw raczyć się oferowanymi w nich delikatesami. Jak smakuje takie uliczne jedzenie? Bajecznie. Wystarczy wspomnieć, że dwa singapurskie stragany: Hill Street Tai Hwa Pork Noodle przy Crawford Lane i Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle w kompleksie gastronomicznym Chinatown Food Complex, mogą poszczycić się gwiazdką przewodnika Michelin.

 

Warto także wybrać się na tętniący życiem targ żywności Lau Pa Sat w Centralnej Dzielnicy Biznesowej, który mieści się w okazałym budynku z epoki wiktoriańskiej  albo poszukać straganów z jedzeniem w kompleksie Maxwell Food Centre lub na Chinatown Food Street.

  1. Do sklepu marsz

Zakupy to narodowa rozrywka wielu Singapurczyków, którzy zazwyczaj nie potrafią oprzeć się tutejszym okazjom. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że Singapur to prawdziwy raj dla zakupoholików. Wiele dobrych sklepów znajdziemy w najciekawszych dzielnicach miasta, a także nieopodal zabytków kultury i architektury, oraz na tętniących życiem ulicach, takich jak słynna Orchard Road. Ogromny wybór sklepów – od butików znanych marek i salonów lifestyle’owych, po sklepy z przedmiotami kolekcjonerskimi – znajdziemy również w centrum handlowym Shoppes (będącym częścią kompleksu Marina Bay Sands®) oraz w słynnym kurorcie Resorts WorldTM Sentosa. Warto także skierować swoje kroki do mniejszych butików położonych przy Haji Lane i Ann Siang Road oraz do dzielnic kulturalnych Kampong Glam, Joo Chiat i Little India, gdzie można nabyć ciekawe produkty etniczne i poczuć niepowtarzalny klimat tych miejsc. W sklepach takich jak Naiise, Supermama, Kapok Singapore oraz Mporium znajdziemy m.in. wyroby rękodzielnicze, nietuzinkową odzież oraz akcesoria do domu, wytwarzane przez miejscowych rzemieślników.

A KIEDY NADEJDZIE ZMIERZCH

  1. Poznaj lokalne smaki i modne restauracje

Singapurczycy uwielbiają stołować się poza domem, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że w mieście tym niemal codziennie otwierają się nowe, ciekawe lokale, serwujące smaczne potrawy w modnej i stylowej oprawie. Jeśli zależy nam na doznaniach kulinarnych na światowym poziomie, możemy wybrać się na przykład do jednej z kilkunastu restauracji wyróżnionych gwiazdką przewodnika Michelin. Godne polecenia są zwłaszcza L’ Atelier de Joël Robuchon, Restaurant André,  Les Amis, Odette, Shisen Hantena, oraz Shoukouwa. Nie sposób również nie wspomnieć o Candlenut – jedynej na świecie restauracji peranakańskiej mogącej poszczycić się gwiazdką słynnego francuskiego przewodnika, oraz o powszechnie chwalonym lokalu Cornerhouse. W obu tych miejscach szefami kuchni są młodzi singapurscy kucharze, którzy już zdążyli zaznaczyć swoją obecność na światowej scenie kulinarnej.

 

  1. Rozerwij się po singapursku

Singapur to także prawdziwe eldorado dla nocnych marków, a to za sprawą licznych klubów i lokali gastronomicznych. Wielbiciele tanecznych wygibasów mogą wpaść do doskonałych dyskotek mieszczących się w kompleksach Clarke Quay i Marina Bay Sands®, natomiast osoby poszukujące spokojniejszej rozrywki powinny zajrzeć do urokliwych barów znajdujących się nad brzegiem rzeki, z których rozciągają się panoramiczne widoki na miasto. Jeśli zależy nam na przytulnej miejscówce na spotkanie dla kilku osób, to najlepszym wyborem będą baro-restauracje mieszczące się przy Club Street i Dempsey Hill. Warto również wpaść do jednego z licznych barów koktajlowych, serwujących drinki inspirowane smakami Singapuru. Na przykład w Bitters & Love napijemy się przepysznego Kaya Toast, w Ding Dong popularnością cieszy się Pi Pa Gao, w Jekyll & Hyde warto spróbować koktajlu na bazie tofu, a w Kuvo koktajlu z krewetek.

ZOSTAŃ NA DŁUŻEJ

  1. Ucz się i baw po singapursku

Singapurczycy lubią łączyć naukę ze zdrową dawką dobrej zabawy, a idealnym przykładem takiego podejścia jest zapora Marina Barrage z pierwszym sztucznym zbiornikiem w Singapurze. To kolosalne arcydzieło architektury, leżące w samym sercu dzielnicy Marina South, jest obowiązkowym przystankiem dla każdego, kto odwiedza Singapur. Warto wybrać się na spacer po tutejszych rozległych terenach okalających Marina Barrage, aby na własne oczy zobaczyć niesamowite rozwiązania inżynierskie, jakie tutaj zastosowano. Bardziej dociekliwi turyści zapewne odwiedzą tutejszą galerię, aby dowiedzieć się, w jaki sposób, zapora zapobiega zalewaniu nisko położonych obszarów miasta.

Spokojna woda zbiornika idealnie nadaje się do mokrych rozrywek, takich jak spływ kajakiem lub nieco bardziej emocjonujące wyścigi smoczymi łodziami. Jeśli jednak sporty wodne nie są naszym konikiem, możemy zawsze udać się na porośnięty trawą szczyt zapory, gdzie Singapurczycy urządzają rodzinne pikniki i puszczają latawce.

Turyści zainteresowani rozwojem Singapuru mogą odwiedzić galerię miejską przy Maxwell Road, gdzie znajduje się arcyciekawa wystawa, ilustrującą historię podejmowanych działań planistycznych w mieście, dzięki którym Singapur z zatłoczonego portu z lat 60. ubiegłego wieku, stał się najdogodniejszym miastem do życia na całym kontynencie Azjatyckim.

  1. Zobacz ikony singapurskiej architektury

Niemal każdy, kto odwiedza Singapur, zachwyca się wspaniałymi ikonami jego architektury, które są kamieniami milowymi rozwoju miasta, a także dosadnym wyrazem jego aspiracji i osiągnięć. Jednymi z najnowszych obiektów tego typu są kompleks Marina Bay Sands® z basenem bez krawędzi, tarasem widokowym i barem na dachu (na 57 piętrze), oraz muzeum ArtScience MuseumTM, którego budynek ma kształt kwiatu lotosu. Wśród starszych budowli, które przetrwały próbę czasu, warto wspomnieć o popularnym wśród Singapurczyków hotelu Raffles, z 1887 roku, oraz o wzniesionym w 1967 roku Pomniku Cywilnych Ofiar Wojny, upamiętniającym ludność cywilną, która straciła życie podczas japońskiej okupacji Singapuru w latach 1942-45.

  1. Poznaj bogactwo tutejszej kultury i sztuki

Singapurczycy są wielbicielami kultury i sztuki, a koneserzy strawy dla ducha mogą tu nacieszyć zmysły licznymi dziełami najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Przygodę z singapurskimi instytucjami kulturalnymi najlepiej zacząć od nowo otwartej Galerii Narodowej (National Gallery Singapore). W jej dwóch budynkach, w których niegdyś mieścił się Sąd Najwyższy i Urząd Miejski, obecnie prezentowana jest największa na świecie wystawa współczesnej sztuki Azji Południowo-Wschodniej. Następnie warto udać się do Singapurskiego Muzeum Sztuki (Singapore Art Museum), a wieczorem skierować swoje kroki do teatru Esplanade – Theatres on Bay, gdzie wystawiane są ciekawe sztuki i skąd rozpościera się malowniczy widok na rzekę.

  1. Poznaj jedną z najbardziej charakterystycznych kultur Singapuru

Jeśli dysponujemy nieco większą ilością czasu, możemy udać się do wschodnich dzielnic Katong i Joo Chiat, aby poznać bogactwo kultury ludu Peranakan, zwanego także Chińczykami znad Cieśniny (Straits Chinese). W dzielnicach tych, oddalonych o zaledwie 10 minut jazdy od centrum miasta, znajdziemy ciekawe przykłady przedwojennej architektury Singapuru, z kolorowymi dwukondygnacyjnymi sklepikami i domami szeregowymi z ozdobnymi fasadami i misternymi motywami graficznymi. Znajdziemy tu m.in. liczne kafejki i tradycyjne kawiarnie serwujące słynną katong laksa (pikantną zupę z makaronem), kueh chang (kluseczki) i wiele innych przysmaków. Można tu także zakupić tradycyjne stroje kobiet Nonya (bluzki kebaya, spódnice sarong) i kolorowe pantofle, a także zajrzeć do tutejszych niewielkich sklepików, oferujących peranakańskie produkty rękodzielnicze.