Czechy. Kraj idealny do podróży samochodem

, Data publikacji:

Jeżeli zastanawiasz się nad wyruszeniem w podróż samochodową po Czechach, mamy dla Ciebie dobre wieści. To kraj, w którym jesteś w stanie wiele zobaczyć nawet bez wysiadania z pojazdu. Jeśli natomiast dodasz do tego odrobinę chęci do zwiedzania, wyjazd do tego kraju może okazać się niezapomnianą przez lata przygodą. Ale o tym przekonasz się już za chwilę.

Co zobaczyć w Czechach z samochodu?

Turystyka samochodowa czy motocyklowa jest już wpisana w naszą kulturę. Wiele osób wybiera te pojazdy by ruszyć w nieznane, zobaczyć i poczuć coś, czego do tej pory nie dane im było doświadczyć. Nie liczy się droga, nie liczą się znane miejsce. Głównym celem jest podróż sama w sobie.

Jeżeli odpowiada Ci taka forma podróży, w Czechach zobaczysz wiele interesujących miejsc. Zebraliśmy kilka z nich, które mogą okazać się dla Ciebie kuszące. Przeczytaj tekst do końca i zacznij się pakować.

Morawy – kraina winorośli i upraw

Morawy to historyczna kraina Czech, rozciągająca się w południowej oraz wschodniej części tego państwa. Przejeżdżając przez nią z pewnością zauważysz hektary różnych upraw. Spora część z nich to są winorośle – tamtejsze wino zyskało sobie wielu sympatyków z całego świata.

Na Morawach można szukać odpoczynku od zgiełku miast, komputerów, hałasu i migających świateł. Jest to doskonałe miejsce dla osób, lubiących spędzać czas w samotności i w kontakcie z naturą. Dlatego jeżeli planujesz wyjechać w podróż w nieznane, warto wziąć pod uwagę ten kierunek.

Przy okazji możesz też zawitać to kilku dużych miast, w których trafisz na jedyne w swoim rodzaju zabytki. Część z nich, tak jak:

  • kolumna morowa w Ołomuńcu,
  • willa Tugendhatów w Brnie,
  • zabudowania przemysłowe w Ostrawie.

została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie trzy miasta obfitują też w inne zabytki, których zobaczenie na pewno okaże się dobrą decyzją.

Sudety – malownicze doliny, wzniesienia i górskie drogi

Górskie drogi, mimo że często są kręte, wąskie i niebezpieczne, mają w sobie niezwykły urok. Szybkie nabieranie wysokości sprawia, że już po chwili naszym oczom ukazuje się zupełnie inny widok. Perspektywa staje się szersza i nagle widzimy oddalone o wiele kilometrów miejscowości, jeziora czy rzeki.

Góry to także liczna sieć dolin, z których praktycznie każda jest warta zobaczenia. Dysponując samochodem możesz każdego dnia zwiedzać inną część pasm i napawać się pięknem przeróżnych widoków.

Szlakiem zamków i fortec

Czechy przez wiele lat były potężnym państwem, które w trosce o swoje granicy wzniosło ogromną liczbę zamków. Ich pozostałości oraz odrestaurowane kompleksy można podziwiać praktycznie w każdej części kraju. Szczególnie wiele znajdziesz ich przy granicach.

Główny zamek oczywiście jest położony w Pradze. Wraz z katedrą oraz licznymi pałacami tworzy ogromny kompleks, który można zwiedzać na praskich Hradczanach.

Innym ciekawą warownią jest zamek Karlštejn. Wznosi się on malowniczo na wzgórzu, otoczony murami z charakterystycznymi ząbkowanymi blankami. Jedną z najcenniejszych i najlepiej zachowanych części zamku jest kaplica św. Krzyża, w której między innymi przechowywano klejnoty koronacyjne królów czeskich. Co ciekawe, skarbiec położony był w suficie kaplicy.

Ostatnim zamkiem, który wspomnimy jest Loket. Góruje on na płynącą nieopodal rzeką Ochrza. Zbudowano go na majestatycznej skale, dbając o jego walory obronne. Położony jest 12 kilometrów od Karlowych Warów. Jego pozycja oraz grube kamienne mury uczyniły z niego fortecę niemal nie do sforsowania. Przyjęło się go postrzegać jako “zamek do Czech”.

Podsumowanie

Czechy są oczywiście znacznie bogatsze w miejsca, które warto odwiedzić podczas podróży samochodem. Polecamy Ci wybranie interesującego Cię szlaku oraz zapoznanie się z informacjami na temat mijanych miejsc. Być może uda Ci się trafić przypadkiem na jedną z opisywanych dziś lokalizacji.

Jeżeli planujesz korzystać z autostrad w Czechach, potrzebujesz winiety. Onlinewinieta.pl to sklep, w którym kupisz ją jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Zaopatrz się i w drogę!